فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مناسب ترین زمان برای فاصله بین عقد و عروسی چه مدتی است؟

بعد از اجرای صیغه عقد، دختر و پسر، زن و شوهر می شوند و شرعاً و قانوناً محرم می شوند و همه آثار ازدواج بر آنها مترتب می شود. از آن زمان همه مخارج زن، از قبیل خوراک و پوشاک، مسکن، دارو و دکتر و...، همه بر عهده شوهر می باشد و رسم بر این است که زن قبل از عروسی مطالبه نفقه نمی کند و شوهر هم نمی پردازد، ولی اگر مطالبه کند باید پرداخت شود.
مرد نیز در این زمان حق هر گونه تمتع مشروع را از همسرش دارد، لیکن رسم چنین است که تمتع مخصوص زناشویی را تا شب زفاف به تأخیر می اندازند، و بهتر هم همین است.
غالباً بین عقد و عروسی مدتی فاصله می شود، گرچه مدت خاصی را می توان معرفی کرد و موقعیتهای افراد نسبت به یکدیگر فرق می کند، لیکن مناسب ترین زمان برای فاصله بین عقد و عروسی مدت شش الی نه ماه می باشد. این دوران که از آن به عنوان دوران نامزدی شرعی یاد می کنند دارای فایده ها و آفت هایی می باشد که به آن ها اشاره خواهد شد. و اما علت های فاصله بین عقد و عروسی عبارتند از:
1 - دختری که سال ها در کنار والدین بوده و با آن ها انس و الفت صمیمانه ای داشته، برای او سخت و نگران کننده می باشد که یک مرتبه از آنها جدا شود.
2 - پسر و دختر خود را در این مدت بهتر و بیشتر برای پذیرش مسؤولیت زندگی مشترک مهیا می کنند.
3 - دختر و پسری که تاکنون نسبت به همدیگر بیگانه بوده اند، برایشان سخت است که یک مرتبه در کنار هم زندگی مشترک را شروع کنند.
4 - فرصتی مناسب برای خانواده هاست تا کم کم مقداری جهیزیه لازم و ضروری در حد توانشان برای فرزندشان تهیه نمایند.
5 - ممکن است بعضی از جوانان به علت خدمت سربازی یا ادامه تحصیلات و یا هر علت دیگری فعلاً آمادگی برای ازدواج رسمی و شروع زندگی مشترک نداشته باشند.

فایده های دوران عقد فاصله بین عقد و عروسی کدامند؟

منظور از دوران نامزدی، زمانی می باشد که پسر و دختر خطبه عقد را خوانده اند و رسماً و قانوناً محرم یکدیگر شده اند و یا اگر عقد دایمی (قانونی) صورت نگرفته، عقد موقت را خوانده اند و از نظر رابطه داشتن با هم هیچگونه مشکل شرعی ندارند، و فایده های این دوران عبارتند از:
1 - افزایش شناخت دقیق یکدیگر برای رسیدن به تفاهم و سازگاری بیشتر در زندگی مشترک.
2 - افزایش مهر و محبت نسبت به همدیگر با ملاقاتهای صمیمانه.
3 - ایجاد شور و نشاط و امید نسبت به زندگی آینده.
4 - اصلاح و تربیت همدیگر.
5 - برنامه ریزی برای استقلال و شکوفایی زندگی مشترک.
6 - پاسخ مثبت دادن به احساسات و عواطف همدیگر.
7 - هدیه دادن به همدیگر.
8 - نامه نگاری های اصلاح گرانه و محبت آمیز.
9 - بالا بردن سطح آگاهی و معنویت همدیگر، با حضور مشترک در مجالس دینی و مذهبی.
10 - فراگیری علوم و فنون اداره زندگی و همسرداری با مطالعه کتب مفید و آموزنده.
11 - شناخت بیشتر از خانواده های همدیگر.
12 - یادگیری نکات مهم و ضروری در تعلیم و تربیت فرزندان.
13 - آمادگی اقتصادی داماد برای کمک به تهیه جهیزیه و تهیه مسکن.
14 - مسافرت های شیرین و به یاد ماندنی کوتاه مدت دوران نامزدی.

مشکلات رفت و آمدهای دوران نامزدی کدامند؟

گرچه قبلاً گفتیم که فاصله بین عقد و عروسی، کاری مناسب و دارای فایده های بسیاری است. و اما این دوران دارای آفت ها و مشکلاتی برای زوجین و خانواده های آنها می باشد که به طور اختصار عبارتند از:
1 - زیاده روی در رفت و آمدها. 2 - رعایت نکردن حال والدین. 3 - توقعات بیجا و بیش از حد نسبت به همدیگر. 4 - دخالت و وسوسه جاهلان و مغرضان. 5 - تجدید خاطرات ناخوشایند اولیه (چنانچه قبلاً خواستگارانی داشته اند و به هر دلیل موفق به ازدواج با آنان نشده اند). 6 - گفتگو درباره خاطر خواهان قبل که مانند سم خطرناک و کشنده می باشد. 7 - مشکلات اخلاقی که با رعایت نکردن از طرف بعضی از زوجین، برای سایر خواهران و برادران ممیز و چیز فهم عروس، افکاری پیش می آید که زیر بنای بلوغ زودرس می گردد و بلوغ زودرس، زمینه ساز مناسبی برای مفاسد و فتنه های بزرگ و کوچک است. که باید پسر و دختر در این زمینه، رعایت مسایل اخلاقی را در رفتار، کردار و گفتار خود بنمایند و متانت و وقار خود را حفظ کنند. هرگز 8 - مشکلات اقتصادی، که با رفت و آمد بیش از حد بعضی از دامادها، خانواده عروس (که از نظر مادی در وضع خوبی بسر نمی برند) به زحمت می افتند و در مضیقه قرار می گیرند.
9 - غیرت بیجا و بیش از حد والدین بعضی از دخترها.