فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مهر السنه چیست؟

مهریه حضرت زهرا (علیها السلام) یک زره بود که به دستور پیامبر اسلام و اجازه حضرت زهرا (علیها السلام) به فروش رسید و پول آن در راه خرید جهاز و عطر و بوی خوش صرف شد. در مبلغی که زره به فروش رسیده اختلاف است، لیکن غالب پانصد درهم را پذیرفته اند. ارزش هر درهم در اسلام به اندازه ارزش یک مثقال نقره است.
از احادیث چنین استنباط می شود که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در آن زمان پانصد درهم را به عنوان مهر رسمی زن ها، مقرر داشت و با همسرانش با همین مبلغ ازدواج می نمود. در بین مسلمین آن زمان نیز همین مهر رسمیت یافت. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) به منظور جلوگیری از ازدیاد مهر، در تثبیت این سنت تأکید داشته و همین پانصد درهم به عنوان مهر السنه شناخته شد و تا زمان ائمه اطهار (علیه السلام) همین سنت ادامه داشت.
در زمان ما نیز ولی امر مسلمین جهان، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی)، در برنامه اجرای صیغه عقد ازدواج که برای جوانان عزیز و پاک دارند، اگر مهریه زن بیشتر از چهارده سکه تمام بهار آزادی باشد، از خواندن صیغه عقد خودداری می نمایند و این بدان معنی است که هر چه مهر کمتر باشد، بهتر است.

مهریه در چه زمانی باید توسط مرد پرداخت شود؟

پس از برقراری پیمان ازدواج، مهر به زن تعلق می گیرد. اگر قبل از انجام آمیزش، مسأله مرگ شوهر یا طلاق و متارکه ای پیش آید، زن در عین حال مالک نیمی از مهر است و اگر آمیزش انجام شده باشد (زوجین عروسی کرده باشند)، زن مالک تمام مهر است.
روایات اسلامی توصیه کرده اند که مهر قبل از آمیزش تقدیم همسر گردد، ولی با رضایت زوجین، پرداخت مهر می تواند مدت دار باشد.

معنی و مفهوم عقد در لغت و در زمان ازدواج یعنی چه؟

عقد از نظر لغت به معنی گره زدن، بستن، محکم کردن عهد و پیمان و نیز به معنی پیمان و صیغه معامله می باشد و در اصلاح هر امری است که در سایه آن رابطه ای بین دو گروه یا دو فرد ایجاد می کند.
در زبان ازدواج و زناشویی، عقد عبارتست از ایجاد پیوند مشترک بین زن و شوهر که در سایه آن حقوق، تعهدات و مسؤولیت های دو جانبه پدید می آید. یا عقد قراردادی به منظور مشارکت دو تن در زندگی خانوادگی و ایجاد نوعی روابط شرعی و قانونی است. این قرارداد صورت شرعی و عرفی دارد و تنها با خواستن، ابراز کردن از راه اشاره و کنایه منعقد نمی شود، بلکه باید به صورت الفاظی معین و حساب شده منعقد گردد.