فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

چه نکاتی را باید پسر و دختر در جلسه گفتگوی مستقیم - در مراسم خواستگاری - با همدیگر بیان کنند؟

1 - بیان خط مشی کلی زندگی آینده.
2 - گفتگو درباره اهداف آینده.
3 - بیان صادقانه صفات و اخلاق و خصوصیات خود و دیدن همدیگر همانطوری که در فصل معیارها (زیبایی همسر) گفته شد.
4 - بیان خواسته ها و انتظارات طرفین از یکدیگر.
5 - بیان نظرات خود درباره چگونگی برخورد و رفتار و رابطه با خانواده و بستگان و خویشان یکدیگر.
6 - گفتگو درباره شغل، مسکن و محل سکونت.
7 - طرح نظرات خود درباره شیوه زندگی و چگونگی فراهم نمودن امکانات و وسایل زندگی.
8 - طرح نظرات خود درباره شیوه تربیتی فرزندان آینده.
9 - طرح نظرات خود درباره تعداد فرزندان آینده و فاصله سنی بین آنها.
10 - بیان عیب ها و نواقص و بیماریهای خود (دقت!)

مهر چیست؟

مهر، یک سنت اسلامی و فرهنگی است. مهر، هدیه ای است از سوی مردی که خواهان وصلت و زناشویی با زن مورد نظر است که در حین ازدواج به او پیشکش می شود. مهر، یک نوع احترام و محبت به زن است جهت جلب نظر او در قبول همسری و وسیله ای برای بیان علاقه و صداقت مرد به زنی است که همسر آینده او خواهد شد. در ضمن، مهر را کابین یا صداق نیز می گویند که نشانه صداقت مرد می باشد.

مهر السنه چیست؟

مهریه حضرت زهرا (علیها السلام) یک زره بود که به دستور پیامبر اسلام و اجازه حضرت زهرا (علیها السلام) به فروش رسید و پول آن در راه خرید جهاز و عطر و بوی خوش صرف شد. در مبلغی که زره به فروش رسیده اختلاف است، لیکن غالب پانصد درهم را پذیرفته اند. ارزش هر درهم در اسلام به اندازه ارزش یک مثقال نقره است.
از احادیث چنین استنباط می شود که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در آن زمان پانصد درهم را به عنوان مهر رسمی زن ها، مقرر داشت و با همسرانش با همین مبلغ ازدواج می نمود. در بین مسلمین آن زمان نیز همین مهر رسمیت یافت. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) به منظور جلوگیری از ازدیاد مهر، در تثبیت این سنت تأکید داشته و همین پانصد درهم به عنوان مهر السنه شناخته شد و تا زمان ائمه اطهار (علیه السلام) همین سنت ادامه داشت.
در زمان ما نیز ولی امر مسلمین جهان، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی)، در برنامه اجرای صیغه عقد ازدواج که برای جوانان عزیز و پاک دارند، اگر مهریه زن بیشتر از چهارده سکه تمام بهار آزادی باشد، از خواندن صیغه عقد خودداری می نمایند و این بدان معنی است که هر چه مهر کمتر باشد، بهتر است.