فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مهمترین راههای انتخاب همسر کدامند؟

راههای گزینش همسر به طور خلاصه عبارتند از: 1 - مشورت با افراد آگاه، متدین، عاقل، فهیم، امین، دلسوز و خیر خواه. 2 - واسطه و معرف قرار دادن افراد نیک اندیش و آگاه. 3 - تحقیق از شخص مورد نظر قبل از خواستگاری.

راههای تحقیق از شخص مورد نظر، جهت گزینش همسر کدامند؟

1 - بررسی احوال و صفات خویشان نزدیک شخص. 2 - تحقیق از طریق خویشان و آشنایان او. 3 - از طریق دوستان نزدیک او. 4 - از طریق معلمان و مدیران او.

نظر شما درباره ازدواج های فامیلی چیست؟

اسلام ازدواج با محارم، مانند خواهر و برادر و فرزندان آنها و هم چنین خاله، عمه، عمو و دایی، پدر، مادر و جد و جده را حرام نموده است. لیکن ازدواج با خویشان و نزدیکان غیر محرم، مانند دختر خاله و پسر خاله، دختر دایی و پسر دایی، دختر عمو و پسر عمو، دختر عمه و پسر عمه و سایر آشنایان را تجویز کرده است.
سؤالی که اکثر جوانان می پرسند این است که، آیا بهتر است انسان با فامیل خودش ازدواج کند یا با غریبه ها و کسانی که اصلاً نسبت فامیلی ندارند؟
در این زمینه باید گفت که ازدواج با فامیل، بدون شک مزایایی دارد که عبارتند از:
1 - افراد فامیل شناخت بیشتری از همدیگر دارند و احتیاج به تحقیق چندان نیست.
2 - به وسیله ازدواج دو جوان از یک فامیل، رابطه آنها با هم مستحکم تر می شود و این خود یک نوع صله رحم است.
3 - در ازدواج فامیلی نسبت به مراسم و هزینه های ازدواج مانند مهریه، جهیزیه، ولیمه، و... بهتر و بیشتر رعایت حال همدیگر را می نمایند.
4 - در چنین ازدواجی امید به استحکام و خوشبختی پیوند دو زوج بیشتر می باشد.
5 - طلاق، جدایی، درگیری و اختلافات خانوادگی معمولاً در این گونه ازدواج ها کمتر خواهد بود.
و به خاطر این گونه محاسن و امتیازها، بسیاری از جوانان و خانواده ها، خواهان پیوند و ازدواج با خویشان نزدیک می باشند.
لیکن بسیاری از دانشمندان علوم روان شناسی و ژنتیک با دلایل محکم، متقن و منطقی عقیده دارند که ازدواج فامیلی، صلاح نیست، بلکه گاهی پیشنهاد ممنوع شدن می کنند.
این دانشمندان می گویند: عیب بزرگ ازدواج با خویشان نزدیک، احتمال به وجود آمدن فرزندان معیوب، ناقص الخلقه، عقب مانده روانی و جسمانی، مبتلای به بعضی بیماری های خونی و ناهنجاری های مربوط به استخوان ها، کوری، کری و لالی و...، می باشد.
البته این دانشمندان نمی گویند که همه کودکان ناقص و معلول اختصاص به ازدواج فامیلی دارد، بلکه احتمال وجود چنین فرزندانی در پیوندهای فامیلی بیشتر می باشد و دلیل آن نیز بیماریهای ارثی می باشد. زیرا تعدادی از بیماریها در اثر وراثت از طریق ژن های، از پدران و مادران و اجداد به فرزندانشان انتقال می یابد و این ژن ناقص گاهی در پدر و گاهی در مادر و یا اینکه در هر دو نفر آنها موجود می باشد که در صورت ازدواج آن دو، ترکیب دو ژن ناقص، احتمال بروز و شدت بیماری های یاد شده را در جنین بیشتر می کند.
به هر حال احتمال تولید کودکان عقب مانده و ناقص در ازدواج های فامیلی، بیشتر می باشد و بهتر است حتی المقدور از این گونه ازدواج ها اجتناب شود.