فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مناسب ترین فصل ازدواج برای دختران و پسران کدام است؟

با توجه به مطالبی که درباره بلوغ، انواع آن، نیازهای جوان و رشد سریع بلوغ جنسی در برخی از افراد گفته شد و با توجه و دقت در بعضی فرهنگ ها، محیطها، جامعه ها، نسل ها، نژادها، قبیله ها، خانواده ها و افراد، نمی توان یک سن خاص را برای ازدواج معرفی کرد. اما با در نظر گرفتن کلام نورانی حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) که می فرمایند: دوشیزگان همچون میوه روی درخت هستند. میوه چون برسد برای آن دارویی جز چیدن نباشد وگرنه بر اثر آفتاب و باد خراب می شود. دوشیزگان نیز هر گاه به مرحله زنان برسند، آنان را دارویی جز شوهر دادن نباشد وگرنه از گمراهی و فساد ایمن نخواهند بود...(6)
و مسأله بلوغ شرعی و بلوغ جسمی و عقلانی پسران و دختران در محیطهای گوناگون، می توان گفت: بلوغ جنسی در پسران به طور متوسط بین 15 تا 18 سالگی، و در دختران بین 13 تا 18 سالگی است و مناسب ترین فصل ازدواج برای پسران در سن 18 الی 23 سالگی، و برای دختران 16 الی 20 سالگی است.
البته این میانگین سن ازدواج است، ممکن است پسر و یا دختری زودتر از این نیاز به همسر داشته باشد، که باید اقدام شود و بهتر است دختر حدود 5 سال از پسر کوچکتر باشد که این امر موجب شادابی و طراوت بیشتری در زندگی زناشویی آینده دو زوج می شود.
بنابراین جوانان عزیز و خانواده های محترم باید دقت داشته باشند که سن ازدواج را بیشتر از این به تأخیر نیندازند که عواقب سوء و خطرناکی خواهد داشت.
تذکر مهم! البته باید توجه داشت که مناسب ترین زمان ازدواج و فاصله سنی پسر و دختر، همان چیزی می باشد که طبق نظر اکثر کارشناسان امور خانواده به آن اشاره شد، اما متأسفانه امروزه به علت مشکلات و موانع ساختگی زیادی، ازدواج بموقع جوانان به تأخیر می افتد که گاهاً شاهد این هستیم که بعضی از پسران و دختران در سنین 25 الی 35 سالگی ازدواج می کنند و دچار مشکلات جسمی و روحی و اجتماعی فراوانی می شوند و باید برای برطرف نمودن مشکلات و موانع ازدواج جوانان، اقدامی اساسی، همگانی، اصولی و آگاهانه از طرف مسؤولان محترم، صدا و سیما، مبلغان دینی، خانواده ها، جوانان و... صورت گیرد.

اساسی ترین معیارها و ملاکهای گزینش همسر کدامند؟

بزرگان و رهبران دینی ما (علیهم السلام)، صاحب نظران، روان شناسان، متخصصان خانواده، شرایط و ملاکها و ویژگیهایی را برای ازدواج موفق توصیه می کنند. این توصیه ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

الف) شرایط و ویژگی های فردی

اولین مسایل مطرح در ازدواج، زمان و سن مناسب و میزان رشد فرد برای ازدواج است. در این رابطه سه شرط اساسی را به اختصار می توان نام برد:
1 - بلوغ جسمانی، روانی، عاطفی، اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی، ذهنی، فرهنگی و آرمانی.
2 - داشتن هدف و انگیزه برای ازدواج.
3 - داشتن اطلاعات لازم در مورد انتظارات، تکالیف و وظایف در زندگی زناشویی.