فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

عواملی که موجب بلوغ جنسی زودرس می شوند کدامند؟

عوامل بسیاری موجب بلوغ جنسی زودرس می شوند که به طور خلاصه فقط به برخی از آنها اشاره می شود که عبارتند از:
1 - دیدنیهای محرک. 2 - اوقات فراغت و بیکاری. 3 - محیط و دوستان ناباب. 4 - برخی از غذاها. 5 - رفتار، کردار و گفتار برخی از والدین. 6 - مسافرت به شهرهای بزرگ و یا کشورهای خارج. 7 - فقر و تنگدستی. 8 - تجرد و عزوبت. 9 - ثروت و رفاه زیاد. 10 - شنیدنی های محرک. 11 - نوع پوشاک و لباس. 12 - انتخاب نوع رنگ ها مانند رنگ قرمز و نارنجی.

مناسب ترین فصل ازدواج برای دختران و پسران کدام است؟

با توجه به مطالبی که درباره بلوغ، انواع آن، نیازهای جوان و رشد سریع بلوغ جنسی در برخی از افراد گفته شد و با توجه و دقت در بعضی فرهنگ ها، محیطها، جامعه ها، نسل ها، نژادها، قبیله ها، خانواده ها و افراد، نمی توان یک سن خاص را برای ازدواج معرفی کرد. اما با در نظر گرفتن کلام نورانی حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) که می فرمایند: دوشیزگان همچون میوه روی درخت هستند. میوه چون برسد برای آن دارویی جز چیدن نباشد وگرنه بر اثر آفتاب و باد خراب می شود. دوشیزگان نیز هر گاه به مرحله زنان برسند، آنان را دارویی جز شوهر دادن نباشد وگرنه از گمراهی و فساد ایمن نخواهند بود...(6)
و مسأله بلوغ شرعی و بلوغ جسمی و عقلانی پسران و دختران در محیطهای گوناگون، می توان گفت: بلوغ جنسی در پسران به طور متوسط بین 15 تا 18 سالگی، و در دختران بین 13 تا 18 سالگی است و مناسب ترین فصل ازدواج برای پسران در سن 18 الی 23 سالگی، و برای دختران 16 الی 20 سالگی است.
البته این میانگین سن ازدواج است، ممکن است پسر و یا دختری زودتر از این نیاز به همسر داشته باشد، که باید اقدام شود و بهتر است دختر حدود 5 سال از پسر کوچکتر باشد که این امر موجب شادابی و طراوت بیشتری در زندگی زناشویی آینده دو زوج می شود.
بنابراین جوانان عزیز و خانواده های محترم باید دقت داشته باشند که سن ازدواج را بیشتر از این به تأخیر نیندازند که عواقب سوء و خطرناکی خواهد داشت.
تذکر مهم! البته باید توجه داشت که مناسب ترین زمان ازدواج و فاصله سنی پسر و دختر، همان چیزی می باشد که طبق نظر اکثر کارشناسان امور خانواده به آن اشاره شد، اما متأسفانه امروزه به علت مشکلات و موانع ساختگی زیادی، ازدواج بموقع جوانان به تأخیر می افتد که گاهاً شاهد این هستیم که بعضی از پسران و دختران در سنین 25 الی 35 سالگی ازدواج می کنند و دچار مشکلات جسمی و روحی و اجتماعی فراوانی می شوند و باید برای برطرف نمودن مشکلات و موانع ازدواج جوانان، اقدامی اساسی، همگانی، اصولی و آگاهانه از طرف مسؤولان محترم، صدا و سیما، مبلغان دینی، خانواده ها، جوانان و... صورت گیرد.

اساسی ترین معیارها و ملاکهای گزینش همسر کدامند؟

بزرگان و رهبران دینی ما (علیهم السلام)، صاحب نظران، روان شناسان، متخصصان خانواده، شرایط و ملاکها و ویژگیهایی را برای ازدواج موفق توصیه می کنند. این توصیه ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: