عدم تحریف قرآن

نویسنده : آیت الله سید حسن طاهری خرم آبادی

اشاره

باورهای کلامی شیعی، همان اصول ناب اسلامی است که در قرآن خطوط آن ترسیم و سپس با شرح و تفسیر ائمه معصومین (علیه السلام) تبیین شده است. تلاش های تفسیری، روایی و عقلانی دانشوران شیعی در پرتو قرآن و حدیث به این باورها نظم و قاعده خاصی بخشیده و گنجینه ای از معارف را به ارمغان آورده است.
بی تردید توحید در صدر باورهای شیعه است و دراین مکتب، عمق و ژرفای بیشتری یافته است؛ به طوری که هر کس به مجموع احادیث توحیدی شیعه نظری بیفکند، عمیق ترین درس ها را از آنها یاد می گیرد. خطبه های توحیدی امام اول شیعیان در نهج البلاغه، همه را به شگفتی واداشته است. دعاها و مناجات های رسیده از آن امامان معصوم (علیهم السلام) همچون دعای کمیل، ابوحمزه ثمالی، مناجات شعبانیه، و امثال آنها، آبشخور زلال توحید و شیوه صحیح راز و نیاز با پروردگار یکتاست. در اصول مذهب شیعه توحید اصل اول است و همه چیز بر محور یکتاپرستی می باشد.
همین آموزه های توحیدی است که هر فرد شیعه را ملزم می کند که از غیر خدا دوری جوید و شائبه های شرک را از خود دور کند. اما با کمال تاسف در میان فرقه های مسلمان، وهابیت - که اصالت و ریشه ای ندارد - در اخلاص توحیدی شیعه، تردید افکنده و عقایدی چون: شفاعت، زیارت، توسل و مانند آن را اعمالی شرک آمیز معرفی کرده و شبهه های بی اساس را طرح ساخته اند. دانشمندان شیعه و حتی برخی عالمان منصف و حقیقت طلب اهل سنت به این تهمت ها و شبهه ها پاسخ گفته و آثار گرانسنگی پدید آورده اند. یکی از این آثار، مجموعه پنج جلدی حاضر است که در آن، آیة الله سید حسن طاهری خرم آبادی در پنج موضوع زیر، باورهای شیعی را با مدد جستن از قرآن و احادیث و نیز با استفاده از منابع کهن و دست اول اهل سنت، تبیین کرده است:
1.توحید و زیارت؛
2.عدم تحریف قرآن؛
3.دعا و توسل؛
4.تبرک و قبور؛
5.شفاعت؛
امید که این مجموعه، گامی در معرفی عقاید شیعه باشد و اهل دانش و انصاف را مفید افتد.
ناشر

افترای تحریف قرآن به شیعه!

از جمله افتراهای ناجوانمردانه ای که به شیعه نسبت داده و می دهند، تحریف قرآن است! این افترا و توهم را حتی در بسیاری از کتاب های خود نیز با آب و تاب فراوان آورده اند. در یکی از همایش ها به یکی از علمای اهل تسنن برخوردم، او گفت: من سنی مذهبم، ولی بیشتر گرایش هایم شیعی است. سپس از تحریف قرآن سخن گفت، گفتم: ما کتاب هایی در رد تحریف قرآن داریم.او از سخن من تعجب کرد و گفت: واقعاً شما در رد تحریفات قرآن تالیفاتی دارید؟. گفتم: آری و برای نمونه گفتم: مقدمه تفسیر البیان، تألیف آیة الله خویی را مطالعه کن، ببین چقدر مفصل و در عین حال متقن و مدلل درباره عدم تحریف قرآن سخن گفته است.(1)

عدم تحریف در قرآن

بی شک، قرآن کریم از معجزات جاوید و ابدی پیامبر بزرگ اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) است که از آغاز نزول، همه را از جن و انس به تحدی دعوت کرد و آشکارا اعلام نمود که هر کس می تواند ده سوره و حتی یک سوره مثل این قرآن را بیاورد. این تحدی را در آیات متعدد تکرار فرموده؛ چنانکه می فرماید:
قل لئن اجتمعت الانس و الجن علی ان یأتوا بمثل هذا القرآن لایأتون بمثله ولو کان بعضهم لبعض ظهیراً؛(2)
بگو اگر جن و انس گرد هم آیند که همانند این قرآن را بیاورند، همانند آن را نخواهند آورد هر چند کمک کار یکدیگر باشند.
أم یقولون افتراه قل فأتوا بعشر سور مثله مفتریات وادعوا من استطعتم من دون الله ان کنتم صادقین ؛(3)
آنان می گویند او این (قرآن) را به دروغ (به خدا)نسبت داده، بگو اگر راست می گویند ده سوره ساختگی همانند آن را بیاورید و تمام کسانی را که توان دارید غیر از خدا (برای همکاری) دعوت کنید.
و ان کنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فأتو بسورة من مثله وادعوا شهداءکم من دون الله ان کنتم صادقین؛ (4)
و اگر درباره آنچه بر بنده خود نازل کرده ایم شک دارید یک سوره همانند آن بیاورید و گواهان خود را -غیر خدا- (برای این کار)فرا خوانید اگر راست می گویید.
این تحدی صریح، از یک سو اختصاص به عصر نزول وحی و زمان پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) ندارد بلکه در گذشته و حال و تا صبح رستاخیز ادامه داد؛ از سوی دیگر، قرآن مجید خود را هادی و ناجی همه مردم می داند و می فرماید من مردم را از ظلمت و تاریکی، به نور و روشنایی هدایت می کنم. همچنین خود را شفای صدور و برهان الهی معرفی می نماید؛ چنانکه در آیات ذیل به این معانی اشاره شده است:
الم ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین (5)
آن کتاب، شکی در آن نیست؛ مایه هدایت برای پرهیزگاران است.
ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم...(6)
این قرآن، به راهی که استوارترین راه هاست، هدایت می کند.
شهر رمضان الذی أنزل فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان...(7)
(روزه در چند روز معدود)ماه رمضان است؛ ماهی که قرآن برای هدایت مردم و نشانه های هدایت و فرق میان حق و باطل در آن نازل شده است.
الر کتاب انزلناه الیک لتخرج الناس من الظلمات الی النور...(8)
(این) کتابی است که بر تو نازل کردیم تا مردم را از تاریکی ها به سوی روشنایی بیرون آوری.
... قد جاءکم من الله نور و کتاب مبین(9)
از جانب خداوند، نور و کتاب آشکاری به سوی شما آمده است.
یا أیها الناس قد جاءتکم موعظة من ربکم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمة للمومنین(10)
ای مردم! اندرزی از سوی پروردگارتان برای شما آمده است و درمانی برای آنچه در سینه هاست و هدایت و رحمتی برای مؤمنان.
یا أیها الناس قد جاءکم برهان من ربکم و أنزلنا الیکم نوراًمبیناً(11)
ای مردم! دلیل روشن از جانب پروردگارتان برای شما آمد و بسوی شما نوری آشکار نازل کردیم.
با توجه به ویژگی هایی که برای قرآن یاد شد، اگر کسی بگوید این کتاب الهی تحریف شده دیگر از اعتبار ساقط می شود و نمی تواند هادی و رهنمای مردم، نور مبین، شفای قلوب، برهان پروردگار متعال و معجزه جاودانی پیامبر عظیم الشأن اسلام باشد و اساساً همه برنامه های حیات بخش قرآن مجید، سخت متزلزل می گردد و از حوزه حجیت و برهان، خارج می گردد.