فهرست کتاب


پنجاه و پنج گام به سوی تفاهم زن و شوهر

مسعود صفی یاری‏

مقدمه

پیوند زناشوئی شیرین ترین و گواراترین میوه روابط مشروع انسانی و رمز مانایی و استحکام خانواده می باشد.
محبت، مهر، وفا، آرامش، آسایش، مودت و صفا از جمله نیازهای ضروری یک زندگی سالم و سعادتمند است که فقط در سایه سار شناخت و عمل به احکام متعالی اسلام تحقق یافته و دوام می یابد. اسلام با نگاهی ژرف و عمیق به نظام خانواده زیباترین و قدسی ترین حریم را برای زندگی زناشویی ترسیم نموده و آن را به منزله کلمه طیبه ای قلمداد کرده که خیرات و برکات زیادی از آن تراوش کرده و پیرامون خود را متأثر می سازد. تعریف، تبیین و تشریح دقیق، ظریف و شفاف روابط متقابل زن و شوهر و وظایف آنان نسبت به همدیگر بخش مهمی از آموزه های دینی را به خود اختصاص داده و اگر زنان و مردان به آن تمسک جسته و خود را ملتزم به عمل به آن نمایند بی تردید بهشتی به وسعت همه دنیا محقق خواهد شد. سرسبزی و طراوت شجره طیبه خانواده با ایمان تفاهم، سازگاری و رعایت حقوق متقابل به دست آمده و ثمره آن احساس ارزشمندی، خوشبختی و سعادت دنیا و آخرت است.
امروز در دنیای غرب زده، نظام خانواده به شدت متزلزل شده و مدعیان دروغگو و نیرنگ باز به نام آزادی و دفاع از حقوق زن و مرد تیشه بر ریشه این نهاد مقدس زده و روابط سالم زناشویی را در آستانه فروپاشی قرار داده اند.
در دنیای صنعتی و زندگی ماشینی، آرامش رنگ باخته و اضطراب، نگرانی، خشونت، اختلاف، افسردگی و بی هویتی جای آن را گرفته است. بی تردید رسیدن به ساحل خوشبختی در دنیای طوفان زده امروز سرابی بیش نیست و بشر بدون اتکاء به معنویت نمی تواند هویت تاراج شده خویش را باز یافته و به زندگی آرام و بدون دغدغه نائل گردد.
در شرایطی که امواج فتنه ها به شدت در حال گسترش بوده و تهاجم فرهنگی غرب سنت ها، آرمانها و باورهای مردم را هدف قرار داده است، در موقعیتی که آمار طلاق در جامعه به طور سر سام آوری افزایش یافته و بسیاری از ازدواج ها در همان سالهای اولیه به شکست و جدایی می انجامد ضرورت دارد آموزه های زندگی ساز اسلام سرمشق قرار گرفته و زنان و مردان با الهام از تربیت الهی و الگوگیری از زندگی بزرگان دینی حیات واقعی خود را به دست آورده و با اصلاح رفتارها و نگرش ها جامعه را به سمت توحیدی تر شدن و بهره گیری بیشتر از معنویات سوق دهند.
کتاب حاضر با آسیب شناسی دقیق روابط زن و شوهر حلقه گم شده زندگی زناشوئی یعنی تفاهم و سازگاری را از دریچه آموزه های دینی، تجربیات و یافته های علمی مورد بررسی و تحلیل قرار داده و به معرفی کلیدهای تفاهم و خوشبختی در خانواده پرداخته است.
این کتاب در دو بخش زیر تنظیم گردیده است:
بخش اول: بایدهای زندگی زناشویی
بخش دوم: نبایدهای زندگی زناشویی
امید است توانسته باشم در راستای ارائه الگوهای زندگی دینی و اخلاق مدار و استحکام بنای رفیع خانواده و ایجاد تفاهم بهتر و بیشتر بین همسران قدمی هر چند ناچیز برداشته باشم.
نقد و نظر صاحب نظران، اساتید و دوستان معظم را صمیمانه پذیرفته و در انتظار دیدگاههای سازنده آنان می باشم.
علیه توکلت و الیه انیب
حوزه علمیه قم / مسعود صفی یاری
عید فطر 1386.

بخش اول: بایدهای زندگی زناشوئی

گام اول: حاکمیت دین در خانه

بی شک با نشاطترین و سعادتمندترین زندگی صرفاً در سایه سار آشنایی و عمل به احکام آسمانی اسلام حاصل می گردد. زن و شوهر با ایمان زندگی خود را با یاد و نام خدا و توکل به او آغاز کرده و در تمام لحظه های زندگی در این مسیر مقدس باقی می مانند. در شادی ها، تلخی ها، سختی ها، و آسانی ها خدا را حاضر و ناظر دانسته و زندگی را هدیه ای از دوست و پله ای برای کمال و ترقی معنوی و میدان آزمایش الهی تلقی می کنند. آنان تحمل و شکیبایی در مصائب و سختی ها را مایه قرب به خدا و پاک کننده گناهان دانسته و در شادی ها و آسانی ها هرگز از دایره عبودیت تقوی خارج نمی گردند.
همسران با ایمان با همدیگر خوش اخلاق، مهربان و صمیمی هستند و دیگران را نیز از چشمه مهر و محبت خویش بهره مند می سازند.
رمز مانایی خانواده تدین است و زن و شوهر متدین زندگی را نعمتی از خدا دانسته و تمام سعی خود را بکار می برند تا این نعمت را با رضایتمندی خداوند مهربان قرین کنند.
آنان زندگی مشترک را تنها برای ارضاء غریزه جنسی نمی پندارند بلکه هدف بالاتری برای آن تصور می کنند و آن چیزی نیست جز تجلی عبودیت خدا و نردبانی برای تکامل معنوی و پرواز در ملکوت.
همواره در داشته ها شکورند و در نداشته ها بردبار، هر آنچه خدا ارزانی شان داشته زیبا پندارند و غم نداشته ها را نمی خورند.
خانه ساده و محقر خود را با آموزه های الهی و دستورات اسلامی عطر آگین نموده و آن را به قطعه ای از بهشت تبدیل می کنند. در خانه بهشتی اهل خانه با یاد خدا مأنوسند و از نور اهلبیت بهره مند، خود را در محضر حق می بینند و در محضر حق گناه و معصیت را روا نمی دانند. زبان، گوش، چشم، دست، پا و قلب و اندیشه خود را در مسیر رضایت الهی به کار می گیرند. در این خانه، آلودگی، رذیلت، نافرمانی و در یک کلمه شیطان راه ندارد. خانه ای است نورانی که شب روز مهبط ملائک خدا و نزول فرشتگان الهی و برکات خداوندی است.
اهل خانه روزی خوار خدایند و هرگز به روزی دهنده خیانت نمی کنند. لقمه حلال محور در آمد پرهیز از اسراف و تبذیر محور هزینه کرد آنان است.
مرد خانه جز حلال نمی جوید و زن خانه جز حلال نمی خواهد. عفت، پاکدامنی، تقوا، تلاش، قناعت، مهرورزی، حیا، غیرت، سخاوت، خوش اخلاقی و معنویت گرایی شاخصه های اصلی زندگی این زن و شوهر خوشبخت است.
مرد که رهبری خانواده را به عهده دارد وظیفه خود را تنها رسیدگی و تأمین امور مادی خانواده نمی داند بلکه دینمداری و معونیت گرایی اهل خانه را تکلیفی بزرگ و مسئولیتی خطیر پنداشته و برای تحقق آن تلاش می کند(1). پر واضح است اگر آنچه در خانه حاکم است هواهای نفسانی و وسوسه های شیطانی باشد. اگر آنچه در خانه تعیین کننده است مادیات و تجملات باشد، اگر مبنای زندگی بر اساس درآمد زیاد و ثروت هنگفت بوده و حلال و حرام در آن مطرح نباشد، اگر حجب، حیا، غیرت، ایمان، دعا، و خلوص رخت بربسته باشد، اگر خدا در خانه جایی نداشته، و بجای آن شیطان عنان اهل خانه را در اختیار داشته باشد، فیلم های مستهجن، نوارهای مبتذل، موسیقی، بی عفتی، اعتیاد، بی ادبی، و گستاخی و اعتیاد فضای خانه را آلوده کرده باشد؛ چنین خانه ای دریی است از درهای جهنم و اهل آن اگر بخواهند از جهنم و عذاب الهی نجات یابند چاره ای جز کوچ به سمت توبه، بندگی و خلوص ندارند.