فهرست کتاب


شرح حال و زندگی محدثین شیعه

مرکز غدیر‏‏‏

احمد بن محمد بن عیسی

ولادت

ابو جعفر، احمد بن محمد بن عیسی بن عبد الله اشعری قمی از روات بزرگ شیعه در قرن سوم هجری و از یاران ائمه علیهم السلام می باشد.
احمد در شهر قم به دنیا آمد، شهر علم و فقاهت و شهر راویان بزرگ شیعه و پناهگاه فقها و دانشمندان بزرگ و علاقه مندان به محمد و آل محمد صلوات اللّه علیهم.
او در خانواده ای اهل علم و دانش و ارادتمند به اهل بیت رسول خدا صلی الله علیهم اجمعین تربیت شد و از نوجوانی زیر نظر پدر خود محمد بن عیسی اشعری به فراگیری علوم و معارف اسلامی پرداخت.

خاندان اشعری

خاندان اشعری از بزرگ ترین و سرشناس ترین خاندان های شهر قم می باشد. اجداد آنها از یمن به مکه مهاجرت کردند و از آنجا به حمایت از رسول خدا به مدینه رفته و از آنجا به کوفه رفتند.
جدّ آنها «ابو عامر» در غزوات متعددی شرکت کرد و در جنگ حنین به شهادت رسید.
پدر بزرگ احمد، عیسی بن عبد الله، از اصحاب امام جعفر صادق علیه السلام بود و آن حضرت به او فرمودند: «تو از ما اهل بیت هستی.»
پدر احمد، محمد بن عیسی، چهره ای برجسته و از هیبت و مقام و منزلتی خاص در میان مردم برخودار بود و از اصحاب امام رضا و امام جواد علیهماالسلام به شمار می آمد.
عموی احمد، عمران نام داشت. امام جعفر صادق علیه السلام درباره او می فرمود: «این شخص از خاندان بزرگی است و هیچ ستمگری قصد آنان را نمی کند مگر آنکه خداوند او را در هم می شکند.»
احمد پسر عمویی داشت به نام مرزبان. امام رضا علیه السلام روزی به او گفت: «نام تو جزء شیعیان من است.»