فهرست کتاب


شرح حال و زندگی محدثین شیعه

مرکز غدیر‏‏‏

ولادت

ابو محمد، حسین بن سعید بن حماد بن مهران اهوازی، یکی از شخصیت های بزرگ شیعه در قرن سوم هجری، در کوفه، شهر روات بزرگ شیعه، به دنیا آمد.
او اصالتاً ایرانی بود. رشد او در خاندانی صورت گرفت که ارادتمند و علاقه مند به اهل بیت رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم و از موالی امام زین العابدین علیه السلام به شمار می آمدند.
او یکی از یاران امام رضا و امام جواد و امام هادی علیهم السلام می باشد.
وی از راویان بزرگ حدیث و از مشایخ جلیل القدر روایتی به شمار می آید.
روایات وی از اعتبار و شهرت خاصی در میان فقهای شیعه برخوردار است و در بسیاری از مجموعه های بزرگ روایی مانند: اصول کافی، من لا یحضره الفقیه، تهذیب، استبصار، محاسن، وسائل الشیعه و بحار الأنوار از وی روایت نقل شده و به احادیث او استناد می گردد.

خاندان ابن سعید

این خاندان مشهور به ایمان عمیق به خداوند تبارک و تعالی و اخلاص به درگاه او بودند و از علاقه مندان به اهل بیت رسول خدا به شمار می آمدند و در این راه جهاد و مبارزه طولانی را آغاز نموده بودند.
آنان با عمل صالح و دفاع از حق اهل بیت رسول خدا به مبارزه عملی و فرهنگی با حکومت بنی عباس، که از دشمنان آل علی به شمار می آمدند، پرداختند و در این راه خدمات شایانی نیز انجام دادند.

شخصیت

وی از شخصیت های بزرگ علمی دوران خود به شمار می آمد. ابن ندیم می گوید: «حسین بن سعید اهوازی اهل کوفه و عالم ترین شخصیت زمان خود بود.
اطلاع گسترده و فراوانی از علم فقه و روایات و احادیث و مناقب و فضایل خاندان رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم داشت و از علوم فراوانی از معارف شیعه بهره مند بود.»