فهرست کتاب


شرح حال و زندگی محدثین شیعه

مرکز غدیر‏‏‏

اساتید

ثقة الإسلام کلینی از محضر بزرگ مردانی بهره برده که هر یک در عصر خود از نوابغ روزگار به شمار می رفتند. برخی از آنها عبارتند از:
1 - ابو الحسن محمد بن اسدی کوفی
2 - احمد بن محمد بن عیسی اشعری
3 - احمد بن ادریس قمی
4 - عبد الله بن جعفر حِمیَری
5 - احمد بن محمد بن عاصم کوفی
6 - حسن بن فضل بن زید یمانی
7 - محمد بن حسن صفار
8 - سهل بن زیاد آدمی رازی
9 - محمد بن اسماعیل نیشابوری
10 - احمد بن مهران و...

شاگردان

عده ای از فقها و محدثینِ بنام شیعه، که مشاهیر علمای ما در قرن چهارم هجری در ایران و عراق بوده اند از جمله شاگردان کلینی به شمار می روند. بزرگانی چون:
1 - ابن ابی رافع
2 - احمد بن احمد کاتب کوفی
3 - احمد بن علی بن سعید کوفی
4 - ابو غالب احمد بن محمد زراری
5 - جعفر بن محمد بن قولویه قمی
6 - علی بن محمد بن موسی دقاق
7 - محمد بن ابراهیم نعمانی معروف به ابن زینب (ابن ابی زینب) که از شاگردان مخصوص و نزدیکان او بوده و کتاب کافی را او نسخه برداری کرده است.
8 - محمد بن احمد سنانی زاهری مقیم ری.
9 - محمد بن علی ماجیلویه
10 - محمد بن محمد بن عصام کلینی
11 - هارون بن موسی

آثار و تألیفات

از تألیفات گرانمایه ثقة الإسلام کلینی است:
1 - کتاب کافی، معروف ترین تألیف کلینی کتاب با عظمت و گرانقدر و نفیس«کافی»است که نه تنها بزرگترین کار اوست؛ بلکه در جامعه اسلامی کتاب معتبری در حدیث چون کافی تألیف نشده است.
جمله ای است منسوب به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که فرمود «الکافی کافٍ لشیعتنا»، کافی شیعیان ما را کفایت می کند.
کافی نخستین کتاب از کتب اربعه است.
2 - کتاب رجال
3 - کتاب ردّ بر قرامطه
4 - کتاب رسائل ائمه علیهم السلام
5 - کتاب تعبیر الرؤیا
6 - مجموعه شعر، مشتمل بر قصایدی که شعرا در مناقب و فضایل اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام سروده اند.
شیخ کلینی سرچشمه زلال
گذشته از ذوق، خلاقیت و تلاش بی وقفه شیخ کلینی در نگارش و پالایش احادیث عصر شیعه، او ثمره رنجها و مشقت های علمای عصر خود است. وی پلی محکم و امانتداری راستین بود که احادیث و روایات علما و استادان عصر خود را به نسل های آینده منتقل ساخت، و در حقیقت کلینی عصاره عصر خویش است.
وقتی سخن از کلینی است سخن از تمام زیبائیها، لطافتها و فضیلتهای زمان اوست. سخن از عزم و اراده تشیع در کسب معارف و علوم است سخن از کافی است. همانگونه که وقتی سخن از کافی است سخن از عطر کلام اهل بیت علیهم السلام، سخن از امانت فراموش شده پیامبر است که فرمود: «إنی تارکٌ فیکمُ الثقلینِ کتابَ اللَّهِ و عِترَتی...»
شیخ کلینی یعنی کافی، یعنی آبشخور پاک اهل بیت علیهم السلام، یعنی کوثر شیرین حدیث در کویر فرهنگی تاریخ، یعنی سرچشمه زلال دوستداران آل محمد صلی الله علیهم اجمعین.