فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

5- انجیر

امام صادق (علیه السلام) فرمود: انجیر بخارات را از بین می برد و استخوان را محکم می کند و مو را تقویت می کند و بیماری را از بین می برد و احتیاجی به دوا ندارد(55).
امام در اینجا بیشتر خواص انجیر را به مقدار درک سائل بیان کرده است.
پزشکان گفته اند: انجیر میوه ای است که دارای عناصر مغزی و قندی است به بدن فایده فراوانی دارد. این میوه هضم غذا را بهتر می کند و کار معده را تنظیم و صورت را زیبا و عضلات را فعال می کند و اگر شب خورده شود حرکتهای امعاء را منظم و در جسم ایجاد صحت و نشاط می کند و خلاصه اینکه انجیر هم لذت و هم غذا و هم صحت است و گفته شده که انجیر در معالجه کبد و فاسد شدن خون مؤثر است و برای سل و سرطان نیز اثر دارد.
می گوییم: انجیر دارای ویتامینهای آ - ب - ث می باشد همچنین مواد چربی و قندی و آهن و کلسیم دارد. و جز اینها خواص و فواید دیگری هم دارد که در کتابهای طبی مفصل آمده است.

6 - خرما

امام صادق (علیه السلام) در حالی که طبقی از خرما جلویش بود فرمود: این چیست؟ گفتند: این خرما از نوع برنی است. فرمود: در آن شفاست(56).
می فرمود: خرما درمان سم است و در آن بیماری و ضرری وجود ندارد و هر کس موقع خواب هفت عدد خراما بخورد کرمهای شکمش کشته می شوند(57).
امام می خواست با گفتن اینکه خرما شفا دارد و بیماری ندارد، مردم را به خوردن خرما تشویق کند و درصدد بیان تفصیلی منافع و خواص آن نبود به خاطر کثرت منافع آن و اینکه هیچ کس از آن بی نیاز نیست ولی علم امروز خواص آن را پس از بررسیهای بسیار، به دست آورده است.
پزشکان می گویند: در خرما فواید بسیاری وجود دارد. خرما بدن را گرم می کند و خون غلیظ پاکیزه ای به وجود می آورد و اگر با شیر خورده شود قوه باه را تقویت می کند و جوشیده آن در التهاب و سرفه های خشک و التهابهای ریه و تحریکها مجاری ادرار مفید است و خرمای خشک در خونریزی و اسهال و اصلاح لثه منفعت دارد و گفته شده که برای سرطان نیز نافع است چون دارای ماده منیزیوم می باشد که در سرطان اثر دارد. همچنین پژوهشگران تأکید دارند که در سرزمینهایی که خرما زیاد است، سرطان کم است و بزودی در آینده خواص دیگر خرما نیز کشف خواهد شد تا این سخن امام روشن شود که در خرما شفاست و بیماری ندارد.
می گوییم: در خرما ویتامینهای ب و ث وجود دارد و محتوی قند و سلولز و مواد آلبومین و املاح معدنی و منیزیوم می باشد.

7 - کاهو

امام صادق (علیه السلام) فرمود: بر شما باد کاهو که خون را صاف می کند(58).
پزشکان گفته اند: کاهو انواع ویتامینها را دارد و در آن بسیاری از املاح معدنی وجود دارد، مشروط بر اینکه آن قسمتی که بیشتر آفتاب دیده بخوردند.
دانشمند شیمی دان نیومان می گوید: کاهو از نظر داشتن آهن بسیار غنی است و گلبولهای قرمز خون را زیاد می کند و لذا صورت و لبها را سرخ می کند و اعصاب را آرامش می بخشد و خواب آور است و چشم را شفاف می کند و به رنگ مو می افزاید.
می گوییم: همه اینها از اثرات تصفیه خون است. پس در این سخن امام تأمل کن و نیز گفته اند که کاهو دارای ویتامینهای ای - ب - ث می باشد و در آن ید و کلسیم و مواد قندی و چربی نیز وجود دارد و اگر خوب جویده شود به هضم غذا کمک می کند.