فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

3 - انار

امام صادق (علیه السلام) فرمود: کودکانتان را انار بخورانید که سبب سرعت رشد و جوانی آنها می شود(50)
و فرمود: انار را با پیه آن بخورید که آن معده را دباغی می کند و بر ذهن می افزاید(51).
پزشکان گفته اند: انار خون را تصفیه می کند و خلطآور است و برای کسانی که مزاج گرمک دارند خوب است و تنگی ها را می گشاید و ملین شکم و مقوی کبد و مفید برای یرقان طحال و خفقان قلب و سرفه حاد است. صدا را صاف می کند و در صورت، ایجاد نشاط می کند و بدن را سیراب می سازد و به کرمهای روده مؤثر است.
می گوییم: در سخن امام تأمل کن که فرمود: انار سبب سرعت در جوانی می شود خواهی دید که همه این خواصی که پزشکان گفته اند در این جمله بیان شده است زیرا کودکان به رشد کامل نمی رسند مگر اینکه خونشان صاف شود و خلط بیرون آید و کبد قوی شود و صورت نشاط پیدا کند و بدن سیراب شود. همچنین در سخن امام که فرمود: انار معده را دباغی می کند، تأمل کن خواهی دید که معده وقتی دباغی شود یعنی رطوبت زاید آن که باعث سستی اعصاب معده می شود، خشک گردد، غذا را بهتر هضم می کند و چون غذا خوب هضم شود، خون پاکیزه تولید می کند و چون غذا خوب هضم شود، خون پاکیزه تولید می کند و چون خون پاکیزه شود، تغذیه بهتر می شود و بدن قوی تر می گردد و در بدن نیرویی تولید می شود که در مقابل بیماریها مقاومت می کند. راستی که سخن امام چه سخن جامعی است و مردم آن زمان آن را نمی فهمیدند بلکه علم امروز آگاهانه یا ناآگاهانه آن را درک می کند.

4 - به

امام صادق (علیه السلام) فرمود: به صورت را زیبا و قلب را تقویت می کند(52).
و نیز فرمود هر کس به را ناشتا بخورد، نطفه او سالم و فرزند او زیبا می شود(53).
و نیز فرمود: خوردن به باعث قوت قلب و ذکاوت باطن می شود(54).
این چنین امام صادق به را توصیف می کند و به جان خودم سوگند سخنان پزشکان درباره به که پس از تحقیق علمی و عملی گفته اند، از اینها فراتر نمی رود. پزشکان گفته اند: به چهره را زیبا می کند و مقوی و مفرح قلب و دماغ و معده و برای روح حیوانی و نفسانی نشاطآور است و بسیاری از اعضاء بدن و مثانه را در کارشان کمک می کند و لذا ادرارآور و ملین معده است و درد آن را تسکین می دهد.
می گوییم: هر درصد گرم به دارای 10 واحد ویتامین آ و 8واحد ویتامین ب 1 و 21 واحد ویتامین ث می باشد و مقدار زیادی املاح معدنی مانند آهن و منگنز و کمی کلر دارد.

5- انجیر

امام صادق (علیه السلام) فرمود: انجیر بخارات را از بین می برد و استخوان را محکم می کند و مو را تقویت می کند و بیماری را از بین می برد و احتیاجی به دوا ندارد(55).
امام در اینجا بیشتر خواص انجیر را به مقدار درک سائل بیان کرده است.
پزشکان گفته اند: انجیر میوه ای است که دارای عناصر مغزی و قندی است به بدن فایده فراوانی دارد. این میوه هضم غذا را بهتر می کند و کار معده را تنظیم و صورت را زیبا و عضلات را فعال می کند و اگر شب خورده شود حرکتهای امعاء را منظم و در جسم ایجاد صحت و نشاط می کند و خلاصه اینکه انجیر هم لذت و هم غذا و هم صحت است و گفته شده که انجیر در معالجه کبد و فاسد شدن خون مؤثر است و برای سل و سرطان نیز اثر دارد.
می گوییم: انجیر دارای ویتامینهای آ - ب - ث می باشد همچنین مواد چربی و قندی و آهن و کلسیم دارد. و جز اینها خواص و فواید دیگری هم دارد که در کتابهای طبی مفصل آمده است.