فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

3 - ترب

پزشکان در خواص این گیاه گفته اند که آن ادرار را زیاد می کند، معده را برای هضم غذا آماده می سازد و هضم را آسان می کند و رماتیسم را معالجه می کند و نفخ شکم را از بین می برد و گاهی هم نفخ ایجاد می کند که مصلح آن نمک است و نیز سینه را صاف می کند و اشتها آور است و بلغم را از بین می برد و سنگریزه ها بخصوص سنگ کبد را می شکند و خلط آور است و بو اسیر را تسکین می دهد.
می گوییم: ترب دارای مواد معدنی مفید و محتوای ویتامینهای ب - د - ث است.
امام صادق (علیه السلام) پیش از دوازده قرن فرموده است:
ترب بخورید که در آن سه خاصیت است: برگ آن بادها را می شکند و مغز آن ادرار را آسانم می کند و باعث هضم غذا می شود و ریشه آن بلغم را قطع می کند(39) همچنین امام در باره ترب مطالب زیادی شبیه این مضمون فرموده است.

4 - هویج

پزشکان در خواص هویج گفته اند که آن دارای مقدار زیادی قند گیاهی است که زود جذب می شود ولی هضم آن برای کودکان دشوار است. آب آن مفید است و اگر همراه با عسل باشد مقوی باه است، همانگونه که برای امعاء و در تنگی نفس و ناراحتی اعصاب مفید است و به رشد بدن در سن کودکی کمک می کند و ریگها را برطرف می سازد و کرم روده را نابود می کند البته اگر خام خورده شود و همچنین باعث افزایش خون و جریان آن در بدن می شود و جز آنچه گفته شد فوائد دیگری هم دارد که طب امروز آن را کشف کرده و بیماران را به خوردن آن توصیه نموده است.
امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود:
هویج امانی از قولنج است و به بواسیر فایده دارد و بر قوه باه کمک می کند و فرمود:(40) خوردن هویج از کلیه ها مواظبت می کند و میل جنسی را افزایش می دهد(41).
می گوییم: هویج دارای ویتامینهای آ - ب - می باشد.

5 - بادمجان

پزشکان در فواید آن گفته اند: بادمجان غذایی است که با بیشتر بیماریها سازگار است، مقوی معده و ملین سفتی هاست و اگر با سرکه همراه شود ادرار آور است و پخته آن به و زهره هم سودمند است.
امام صادق (علیه السلام) فرمود:
بادمجان بخورید که برای زهره مفید است و به صفرا زیان نمی رساند(42)
بادمجان بخورید که بیماری را از بین می برد و ضرری در آن نیست(43)
می گوییم بادمجان به بیماری پوستی ضرر دارد و مصلح آن روغن است اگر در آن جوشانده شود.