فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

2- پیاز

امام صادق (علیه السلام) فرمود: پیاز بخورید که در آن سه خاصیت وجود دارد دهان را خوشبو می کند و لثه ها را محکم می سازد و بر نیروی جنسی می افزاید(36)
و نیز فرمود: پیاز دهان را خوشبو و پشت را محکم و بشره را زیبا می کند(37)
و نیز فرمود: پیاز خستگی را از بین می برد و اعصاب را قوی می سازد و میل جنسی را زیاد می کند و تب را می برد.(38)
این سخن را امام صادق (علیه السلام) در قرن دوم هجری و پیش از کشف منافع پیاز در طب امروز، فرموده است و در زمان او پیاز چیز بی ارزشی بوده ولی امروز تجربه هائی که درباره این گیاهان به عمل آمده، و اسرار و منافع آنها را نشان می دهد و می بینیم که دکتر لاکوفسکی پس از آزمایشهای بسیار فواید پیاز را بدست آورده و اثبات کرده که در پیاز ماده ای است که ضد سرطان است همان بیماری مرموزی که دانشمندان در کشف عامل آن رنج بسیار کشیده اند.
دکتر لاکوفسکی می گوید: تجربه ها را ادامه می دهیم و امید داریم که پیاز در آینده علاج کننده بعضی از بیماریها باشد.
دکتر دامر می گوید: پیاز در آن واحد هم طعام است و هم دوا و پزشکان آن را برای افزایش ادرار و درمان بیماریهای کلیوی و استسقاء به کار می برند و بهتر است که به صورت خام خورده شود.
پزشک دیگری می گوید: پیاز محتوای ماده باارزشی است که باعث تخفیف درد در بینی و حلق و مجاری تنفسی می گردد و مانند آنها این چیزی است که طب جدید درباره منافع پیاز به آن رسیده است و در آینده، بقیه آنچه امام گفته است کشف خواهد شد، پس درست بیندیش و انصاف بده که امام چقدر از طب آگاهی داشته است و او این مطلب را از پدران و نیاکانش از منبع وحی به دست آورده و استاد و مدرس و معلمی ندیده است.

3 - ترب

پزشکان در خواص این گیاه گفته اند که آن ادرار را زیاد می کند، معده را برای هضم غذا آماده می سازد و هضم را آسان می کند و رماتیسم را معالجه می کند و نفخ شکم را از بین می برد و گاهی هم نفخ ایجاد می کند که مصلح آن نمک است و نیز سینه را صاف می کند و اشتها آور است و بلغم را از بین می برد و سنگریزه ها بخصوص سنگ کبد را می شکند و خلط آور است و بو اسیر را تسکین می دهد.
می گوییم: ترب دارای مواد معدنی مفید و محتوای ویتامینهای ب - د - ث است.
امام صادق (علیه السلام) پیش از دوازده قرن فرموده است:
ترب بخورید که در آن سه خاصیت است: برگ آن بادها را می شکند و مغز آن ادرار را آسانم می کند و باعث هضم غذا می شود و ریشه آن بلغم را قطع می کند(39) همچنین امام در باره ترب مطالب زیادی شبیه این مضمون فرموده است.

4 - هویج

پزشکان در خواص هویج گفته اند که آن دارای مقدار زیادی قند گیاهی است که زود جذب می شود ولی هضم آن برای کودکان دشوار است. آب آن مفید است و اگر همراه با عسل باشد مقوی باه است، همانگونه که برای امعاء و در تنگی نفس و ناراحتی اعصاب مفید است و به رشد بدن در سن کودکی کمک می کند و ریگها را برطرف می سازد و کرم روده را نابود می کند البته اگر خام خورده شود و همچنین باعث افزایش خون و جریان آن در بدن می شود و جز آنچه گفته شد فوائد دیگری هم دارد که طب امروز آن را کشف کرده و بیماران را به خوردن آن توصیه نموده است.
امام صادق (علیه السلام) در حدیثی فرمود:
هویج امانی از قولنج است و به بواسیر فایده دارد و بر قوه باه کمک می کند و فرمود:(40) خوردن هویج از کلیه ها مواظبت می کند و میل جنسی را افزایش می دهد(41).
می گوییم: هویج دارای ویتامینهای آ - ب - می باشد.