فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

1 - سیر

امام صادق (علیه السلام) فرمود: با سیر مداوا کنید ولی پس از خوردن آن به مسجد نروید(34)
و فرمود: پیامبر می فرمود: سیر بخورید که آن دوای هفتاد نوع بیماری است(35).
این سخنی است که امام (علیه السلام) در مقام هدایت و ارشاد اصحاب خود فرموده است ولی آیا آنها دانستند که این گیاه عجیب به چند نوع بیماری فایده دارد؟ البته نه ولی اکنون در قرن بیستم، علم پیشرفت کرده و به مغز سخن امام رسیده است.
روزنامه های فرانسه مقاله ای را از دکتر ریم پخش کرد که مجله الحکمة چاپ لبنان آن را تحت عنوان گوارا باد سیر به عربی ترجمه کرد. در این مقاله آمده است:
خوشحال خواهی شد اگر بدانی که پزشکان در فارماکولوژی جایگاه شایسته این گیاه را به آن داده اند و گفته اند کارگرانی که در هرم خوفو در مصر در سال 5400 پیش از میلاد کار می کردند زیاد می کردند زیاد سیر می خوردند تا بدنشان قوی شود و از بیماریها نجات یابند.
در جای دیگر از این مجله آمده که تجربه های پزشکان معروف مانند سالین و لوتر و دویریه و دیگران روشن کرده که سیر بلورهایی را که در بدن جمع می شوند و باعث تصلب شرایین می گردند، از بین می برد و خون را رقیق می کند.
در طب جدید ثابت شده که سیر عضله های قلب را تقویت می کند و فشار خون را تنظیم و خون را تصفیه می کند و با این کار بیماری هایی که از فساد خون ناشی می شود مانند سختی حیض در زنها، مداوا می کند. همچنین سیر پیری زود رس و بواسیر و روماتیسم را از بین می برد و مجاری تنفسی را باز می کند و تنگی نفس را بهبود می بخشد و بعضی از انواع سل ریوی را معالجه می کند بخصوص اگر با شیر با هم خورده شود، چون به میکروب کخ که عامل بیماری سل است تأثیر می گذارد.
همچنین سیر در برابر بیماریهایی مانند آنفولانزا و طب مصونیت ایجاد می کند و رنگ صورت را زیبا و سرخ می کند و روده ها را بخصوص در اطفال از عفونت پاک می سازد و از تیفوئید و دیفتری و خروسک حفظ می کند.
گفته شده در شهرهایی که مصرف سیر زیاد است عمرها طولانی است واز سلامت خوبی برخوردارند: به اضافه اینکه سیر باعث پاکسازی عفونتهای داخلی و از بین رفتن التهابها و زخمهای مزمن و حاد معده می شود حیض و ادرار را به خوبی دفع می کند و سنگریزه و کرم را در اطفال برطرف می سازد.
این بود برخی از فوائدی که اطباء درباره این گیاه به دست ما رسیده است و بقیه هفتادنوع بیماری را که در حدیث آمده است و بقیه هفتاد نوع بیماری را که در حدیث آمده باید از کتابهای طبی مفصل جستجو کرد. به کلام امام صادق (علیه السلام) بنگرید که چگونه در عصری که اهل آن نمی توانستند چیزی را درک کنند و اهل این با وسائل جدید و پس از رشد عقل با تجربه ها و گسترش علوم درک می کنند، سخن گفته است.

2- پیاز

امام صادق (علیه السلام) فرمود: پیاز بخورید که در آن سه خاصیت وجود دارد دهان را خوشبو می کند و لثه ها را محکم می سازد و بر نیروی جنسی می افزاید(36)
و نیز فرمود: پیاز دهان را خوشبو و پشت را محکم و بشره را زیبا می کند(37)
و نیز فرمود: پیاز خستگی را از بین می برد و اعصاب را قوی می سازد و میل جنسی را زیاد می کند و تب را می برد.(38)
این سخن را امام صادق (علیه السلام) در قرن دوم هجری و پیش از کشف منافع پیاز در طب امروز، فرموده است و در زمان او پیاز چیز بی ارزشی بوده ولی امروز تجربه هائی که درباره این گیاهان به عمل آمده، و اسرار و منافع آنها را نشان می دهد و می بینیم که دکتر لاکوفسکی پس از آزمایشهای بسیار فواید پیاز را بدست آورده و اثبات کرده که در پیاز ماده ای است که ضد سرطان است همان بیماری مرموزی که دانشمندان در کشف عامل آن رنج بسیار کشیده اند.
دکتر لاکوفسکی می گوید: تجربه ها را ادامه می دهیم و امید داریم که پیاز در آینده علاج کننده بعضی از بیماریها باشد.
دکتر دامر می گوید: پیاز در آن واحد هم طعام است و هم دوا و پزشکان آن را برای افزایش ادرار و درمان بیماریهای کلیوی و استسقاء به کار می برند و بهتر است که به صورت خام خورده شود.
پزشک دیگری می گوید: پیاز محتوای ماده باارزشی است که باعث تخفیف درد در بینی و حلق و مجاری تنفسی می گردد و مانند آنها این چیزی است که طب جدید درباره منافع پیاز به آن رسیده است و در آینده، بقیه آنچه امام گفته است کشف خواهد شد، پس درست بیندیش و انصاف بده که امام چقدر از طب آگاهی داشته است و او این مطلب را از پدران و نیاکانش از منبع وحی به دست آورده و استاد و مدرس و معلمی ندیده است.

3 - ترب

پزشکان در خواص این گیاه گفته اند که آن ادرار را زیاد می کند، معده را برای هضم غذا آماده می سازد و هضم را آسان می کند و رماتیسم را معالجه می کند و نفخ شکم را از بین می برد و گاهی هم نفخ ایجاد می کند که مصلح آن نمک است و نیز سینه را صاف می کند و اشتها آور است و بلغم را از بین می برد و سنگریزه ها بخصوص سنگ کبد را می شکند و خلط آور است و بو اسیر را تسکین می دهد.
می گوییم: ترب دارای مواد معدنی مفید و محتوای ویتامینهای ب - د - ث است.
امام صادق (علیه السلام) پیش از دوازده قرن فرموده است:
ترب بخورید که در آن سه خاصیت است: برگ آن بادها را می شکند و مغز آن ادرار را آسانم می کند و باعث هضم غذا می شود و ریشه آن بلغم را قطع می کند(39) همچنین امام در باره ترب مطالب زیادی شبیه این مضمون فرموده است.