فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

10 - تب نوبه

عبدالله بن بسطام از کامل از محمد بن ابراهیم جعفی از پدرش نقل می کند که گفت،: به محضر امام صادق (علیه السلام) رسیدم، پس به من گفت: تو را خوشحال و شاداب نمی بینم. گفتم: مولای من تب نوبه دارم. پس فرمود: چرا از شربت گوارایی استفاده نمی کنی؟ شکر را بکوب و در آب کن و به جای آب ناشتا آن را بخور. می گوید چنین کردم و دیگر تب عود نکرد.
می گوییم: تب نوبه همان تب مالاریاست و غالباً باعث ضعف عمومی می شود در اینجا امام شربت شکر را ناشتا تجویز می کند و منظور امام شکر مصنوعی نیست که از هر ویتامین خالی است بلکه منظور او شکر طبیعی که از نی شکر به دست می آید یا شکر سرخ یا عسل می باشد که خدا در آن شفای بسیاری از دردها را قرار داده همانگونه که در قرآن کریم به تصریح شده است. همچنین قند طبیعی که در اکثر میوه ها مانند انگور و خرما و مانند آنها وجود دارد و اینها باعث ایجاد نشاط و قدرت و پیدایش خون تمیز می شوند، پس وقتی که بدن قوی شد در برابر تب مقاومت می کند تا بر طرف شود و این شخص چنین کرد و شفا یافت.

11 - اسهال تأم با درد

خالد بن یخیج می گوید: به امام صادق (علیه السلام) از درد شکم خود شکایت کردم، به من فرمود: برنج را بگیر و آن را بشوی سپس آن را بکوب و به اندازه کف دست در هر غذایی بخور. سپس فرمود، کسانی را که اسهال دارند نان برنج بدهید در شکم مبتلا به اسهال چیزی سودمندتر از آن نمی رود و آن معده را دباغی می کند و بیماری را از بین می برد.

12 - پیدایش لکه در پوست

مردی از این ناراحتی به امام صادق (علیه السلام) شکایت کرد، پس به او فرمود:
به حمام برو و حنا را با نوره مخلوط کن و به آن موضع بگذار، تو پس از آن شفا پیدا می کنی. گفت: به خدا قسم این کار را جز یک بار انجام ندادم و خدا شفایم داد.
می گوییم: این بیماری به گونه ای است که لکه های سفید در بدن پیدا می شود و درد هم ندارد. پیشینیان آن را مربوط به علتهای داخلی بدن می دانستند و به وسیله قی و اسهال و تنقیه آن را معالجه می کردند و بیمار را از خوردن غذاهای سنگین و گرم باز می داشتند و شاید توصیف امام به مقتضای زمان یا مکان یا جهات دیگری بوده که ما نمی دانیم وگرنه معالجه این بیماری با این دواها و این سرعت بعید می نماید مگر اینکه این معالجه بوسیله تلقین روحی باشد آنهم توسط روح بلندی مانند امام انجام گیرد.