فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

9 - ضعف بدن

مردی به آن حضرت گفت: من در بدن خود دردی احساس می کنم، فرمود بر تو باد شیر که آن گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند دیگری به او گفت: من شیر خوردم و به من ضرر کرد فرمود: شیر به تو ضرر نکرده بلکه همراه آن چیز دیگری خورده ای و آن چیز بر تو ضرر کرده است و تو گمان نموده ای که شیر ضرر کرده است.
می گوییم: منظور امام همان شیر دوشیدنی است و شیر غذای کاملی است که همه ویتامین ها که بدن به آن نیاز دارد و در خود جمع کرده است و لذا شیر با بیشتر مزاجها می سازد از منافع مداومت بر خوردن شیر آن است که بدن را چاق می کند و قلب و مغز را تقویت می کند و به قوه بدن می افزاید، به اضافه اینکه سینه را اصلاح می کند و سرفه را تسکین می دهد بنابراین، شیر هم غذاست و هم دوا و ضعف بدن را از بین می برد مخصوصاً اگر ضعف از حرارت یا از سمومات غذایی ناشی شده باشد به ویژه اگر مریض دوره نقاهت خود را بگذراند.

10 - تب نوبه

عبدالله بن بسطام از کامل از محمد بن ابراهیم جعفی از پدرش نقل می کند که گفت،: به محضر امام صادق (علیه السلام) رسیدم، پس به من گفت: تو را خوشحال و شاداب نمی بینم. گفتم: مولای من تب نوبه دارم. پس فرمود: چرا از شربت گوارایی استفاده نمی کنی؟ شکر را بکوب و در آب کن و به جای آب ناشتا آن را بخور. می گوید چنین کردم و دیگر تب عود نکرد.
می گوییم: تب نوبه همان تب مالاریاست و غالباً باعث ضعف عمومی می شود در اینجا امام شربت شکر را ناشتا تجویز می کند و منظور امام شکر مصنوعی نیست که از هر ویتامین خالی است بلکه منظور او شکر طبیعی که از نی شکر به دست می آید یا شکر سرخ یا عسل می باشد که خدا در آن شفای بسیاری از دردها را قرار داده همانگونه که در قرآن کریم به تصریح شده است. همچنین قند طبیعی که در اکثر میوه ها مانند انگور و خرما و مانند آنها وجود دارد و اینها باعث ایجاد نشاط و قدرت و پیدایش خون تمیز می شوند، پس وقتی که بدن قوی شد در برابر تب مقاومت می کند تا بر طرف شود و این شخص چنین کرد و شفا یافت.

11 - اسهال تأم با درد

خالد بن یخیج می گوید: به امام صادق (علیه السلام) از درد شکم خود شکایت کردم، به من فرمود: برنج را بگیر و آن را بشوی سپس آن را بکوب و به اندازه کف دست در هر غذایی بخور. سپس فرمود، کسانی را که اسهال دارند نان برنج بدهید در شکم مبتلا به اسهال چیزی سودمندتر از آن نمی رود و آن معده را دباغی می کند و بیماری را از بین می برد.