فهرست کتاب


طب النبی و طب الصادق (علیهما السلام)

ابوالعباس مستغفری و محمد خلیلی‏

تاریخ طب و مبدء ظهور آن

مورخان و حکما و اطبا درباره آغاز ظهور این علم شریف و چگونگی پیدایش آن در جهان، اختلاف نظر دارند به گونه ای که محقق را دچار حیرت و تردید می کند و انسان نمی داند که چگونه حقیقت را آشکار کند و به عنوان یک نویسنده امین و مؤلف با انصاف با خواننده سخن بگوید.
بعضی ها اکتشاف یا اختراع آن را به کلدانیها نسبت می دهند و بعضی ها آن را به ساحران یمن و کاهنان بابل و بیشتر به یونان باستان مربوط می دانند. ابن ابی اصیبعه طبیب و مورخ در کتاب عیون الانباء چنین می گوید:
پیدایش این فن را نباید به کشور یا منطقه یا گروهی خاص نسبت داد چون ممکن است که طب نزد قومی وجود داشته و آن قوم منقرض شده و از آثار آن چیزی باقی نمانده است تا جایی که به دست فراموشی سپرده شده اند، آنگاه بر اساس دانش آنها نزد قوم دیگری ظهور یافته و اختراع و اکتشاف آن به آنها نسبت داده شده است.
مورخان دیگر گفته اند که طب از جمله علومی است که کلدانیها و کاهنان بابل آن را پایه گذاری کردند و آنها نخستین کسانی بودند که درباره درمان بیماریها بحث کردند، آنها بیماران خود را بر سر کوچه ها می گذاشتند تاکسی که مبتلا به آن مرض بوده و بهبودی یافته از آنجا بگذرد و چگونگی درمان خود را بگوید و آنها را بر لوحهایی می نوشتند و در معابد خود می آویختند و از این جهت بود که طب نزد آنها از جمله کارهای کاهنان به حساب می آمد. اقوام دیگر هم طب را از کلداینها یاد گرفتند و از جمله آنها قوم عرب بود و لذا می بینید که مطالب مربوط به آن در میان بیشتر امتها مانند مصریها فنیقی ها و آشوریها مشابه همدیگر است. پس از این یونانیها آن را به دست آوردند و پایه های آن را محکم کردند و ابواب آن را مرتب نمودند به طوری که آن را به صورت یک علم در آوردند که آغاز و انجامی دارد. سپس ایرانیها و رومیها آن را به دست آوردند.

طب نزد عربها

عربهایی که معاصره با این اقوام بودند به حکم همسایگی و اختلاط، مقداری از طب را از آن یاد گرفتند و آن را به آنچه از کلدانیها گرفته بودند و یا خود با تجربه به دست آورده بودند، اضافه کردند.
تاریخ می گوید: نخستین کسانی که از میان عربها پس از کاهنان سراغ طب رفتند، جماعتی بودند که در قرن ششم میلادی و پیش از ظهور اسلام با رومیها و ایرانیان اختلاط پیدا کردند و مشهورترین آنها مردی از قبیله تیم الرباب بود که ابن جذیم(9) نام داشت و او کسی بود که در مهارتهای طبی به او مثل زده می شد می گفتند: فلانی طبیب تر از ابن جذیم است و اوس بن حجر درباره او چنین سروده است:
فهل لکم فیها الی فاننی - بصیر بما اعیی النطاسی جذیما
یعنی درباره من چه گمان می برید که من به آنچه طبیب بزرگ ابن جذیم را عاجز کرده است آگاهم.
پس از او حارث بن کلده(10) طبیب مشهور عرب متوفی سال 50 هجری ظهور کرد و او از مدرسه گندی شاپور خوزستان(11)
که بعدها نزد عربها به مرکز طب اسلامی شهرت یافت، فارغ شد عربها این مدرسه را می شناختند و به آن ارزش ویژه ای قایل بودند به خصوص پس از آنکه شهرهای ایران در عهد خلیفه دوم در سال 19 هجری فتح شد. حارث بن کلده در شهر طائف مشغول طبابت بود و شهرت بسیاری یافته بود او عصر اسلام را درک کرد ولی مسلمان نشد و پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بیماران را دستور می داد که نزد او روند و معالجه شوند.
پس از او ابن رومیه جراح تمیمی و سپس نضر بن حارث بن کلده از قدیمی ترین کسانی از عربها که مشغول علومی مانند طب گردیدند، ظاهر شدند. نضر بن حارث در عصر پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) زندگی می کرد و او در کنار ابوسفیان به دشمنی با پیامبر بر خاسته بود، چون او از قبیله بنی ثقیف بود و بنی ثقیف با بنی امیه هم پیمان بودند. او در جنگ بدر به دست مسلمانان اسیر شد و مسلمانان او را کشتند و علم و طب او از بین رفت و با مرگ او طب از میان عرب رخت بر بست و مدتی گذشت و مسلمانان از طب بی بهره بودند و این از آغاز ظهور اسلام تا بخشی از حکومت بنی امیه بود و مسلمانان گمان می کردند که اسلام هر چه را که مربوط به گذشته است از بین می برد و جز قرآن نباید کتاب دیگری خوانده شود و لذا از علوم گوناگون از جمله علم پزشکی بی بهره شدند و آنها مشغول تشکیل دولت اسلامی و نشر دعوت اسلام و کندن ریشه های شرک و اعتلای کلمه توحید و ایجاد وحدت بودند.
اما هنگامی که اسلام گسترش یافت و سلطنت پیدا کرد و دین به اوج خود رسید و اقوام گوناگون بر آن گردن نهادند و پادشاهان در برابر آن کوچک شدند، مسلمانان به این قناعت نکردند که فقط حکومت خود را در شرق و غرب گسترش بدهند بلکه به ابواب علوم روی آوردند واز هر سرزمینی زیبایی های آن را اخذ کردند و گنجینه های دانش آن را بدست آوردند. در این میان علم طب برای آنها اهمیت بیشتری داشت و لذا آن را از دیگران اقتباس کردند و جلوتر از دیگر علوم آن را گرفتند.
تاریخ به ما گفته و کتابهای تراجم ذکر کرده که نخستین کسی که به این کار دست یازید و طب و سایر علوم بیگانه مانند شیمی و نجوم را به عربی منتقل کرد، خالد بن یزید بن معاویه اموی بود که به او حکیم آل مروان می گفتند و در سال 85 هجری درگذشت. هنگامی که بنی مروان پس از برادر او معاویة بن یزید خلافت را از وی ربودند، او بخاطر هوش سرشاری که داشت به کسب علم پرداخت و برای همین بود که پیش بعضی از دانشمندان رومی از جمله موریانوس رفت و از او خواست که شیمی را به وی یاد دهد وقتی شیمی را یاد گرفت در خواست کرد که این علم به زبان عربی منتقل شود، مردی به نام اصطفان آن را ترجمه کرد و بدینگونه برای نخستین بار یک علم بیگانه به زبان عربی منتقل شد.
پس از اصطفان، ماسرجویه آمد و کتابهای بسیاری در طب و فلسفه به عربی ترجمه کرد و بدینگونه بعضی از آثار علمی در زمان بنی امیه پدید آمد.
پس از خالد بن یزید، طب دوران رکودی را سپری کرد و این دوران تا اواخر بنی امیه و عصر سفاح از بنی العباس ادامه یافت تا اینکه پس از مرگ سفاح در سال 136 خلافت به ابی جعفر منصور رسید در این موقع بود که آثار پیشرفت ظاهر شد.
منصور به احکام نجوم عقیده داشت و هم در خلافت خود و هم پیش از آن مطابق با گفته های منجمان عمل می کرد تا جایی که هیچ کاری نمی کرد مگر پس از آنکه با منجم مخصوص خود نوبخت ایرانی و پسرش ابوسهل مشورت می کرد. بسیاری از کتابهای نجوم و فلک را برای منصور ترجمه کردند، سپس اراده او برای طلب علوم بیگانه افزایش یافت و به حکم مثل معرفی که می گوید: (الناس علی دین ملوکهم مردم بر دین حکمرانان خود هستند) بسیاری از مردم در طلب این علوم رغبت نشان دادند و در درس و بحث آن کوشیدند، تا جایی که منصور از پادشاه روم درخواست کرد که برخی از کتابهای علمی را برای او بفرستد او نیز تعدادی کتاب از جمله کتاب اقلیدس در هندسه و بعضی از کتابهای طبیعی و کتابهای مربوط به مجسمه سازی و بسیاری از کتابهای طبی را برای منصور فرستاد و عربها به ترجمه آنها به زبان عربی همت گماردند و به آن اهتمام ورزیدند گویا که لب تشنه ای وارد آب زلال شده باشد.
در میان این علوم، به طب اهمیت و عنایت بیشتری داده شد و چیزی که بر اهمیت آن افزود این بود که روزی منصور به مرضی در معده دچار شد و میل به غذا خوردن نداشت و با وجود تلاش پزشکان شهر معالجه فایده نکرد، پس او از وزیر خود ربیع خواست که پزشک ماهری پیدا کند تا در بیماری خود به او مراجعه نماید، وقتی ربیع جستجو کرد جرجیس نصرانی را به او نشان دادند که رئیس بیمارستان و مدرسه گندی شاپور و حاذق و ماهر بود و در علم طب کتابهایی به زبان سریانی تألیف کرده بود. منصور دنبال او فرستاد که در مرکز حاضر شود و پسر خود بختیشوع را در جای خود بگذارد. او پذیرفت و چون بر خلیفه وارد شد، خلیفه مقدم او را گرامی داشت و او نزد خلیفه موقعیت خوبی پیدا کرد چون خلیفه در او آثار وقار و عقل را مشاهده می کرد بخصوص اینکه فوراً بیماری خلیفه را معالجه کرد و او بهبودی حاصل نمود.
هنگامی که او خواست به وطن و شهر خود برگردد، خلیفه مانع شد و مالها و عطایای بسیاری به او داد تا در آنجا بماند او نیز در بغداد اقامت کرد و مدتی طولانی به معالجه بیماران پرداخت آنگاه کتابهای بسیاری از طب و غیر طب را به عربی ترجمه کرد.
این حرکت جرجیس سبب شد که بسیاری از پزشکان بغداد نیز دست به ترجمه بزنند و کتابهایی از سریانی را ترجمه کنند و این با پشتیبانی مالی منصور بود، او به مترجمان بخصوص مترجمان طب بذل مال می کرد.
پس علم طب در بغداد گسترش یافت و طالبان آن بسیار شد و تألیف در این باره رواج پیدا کرد و پزشکان مهمی ظاهر شدند که معجزه های طبی از آنان سر می زند.
وقتی خبر کمکهای مالی منصور و دیگر امراء و ثروتمند بغداد، شهر علم و ثروت به پزشکان منتشر شد، بسیاری از پزشکان گندی شاپور انتقال به بغداد را ترجیح دادند و جرجیس فرزند خود بختیشوع را به دستور خلیفه به بغداد فرا خواند سپس ماسوبه پدر یوحنا به بغداد آمد و پس از او پسرش یوحنا به بغداد آمد و پس از او پسرش یوحنا جانشین او گردید تا جایی که بغداد در زمان منصور که همان عصر زندگی امام صادق (علیه السلام) بود، کعبه علم و مقصد طالبان فضل و ادب و پایگاه مترجمان علوم و فنون و بخصوص طب گردید و تدریس آن شایع شد و از سوی بیماران به قصد معالجه پیش پزشکان می آمدند.
در این میان محضر امام صادق (علیه السلام) محل رفت و آمد طالبان فضل و مدرسه بزرگی برای علم و فلسفه و ادب بود و آن حضرت برای اصحاب و شاگردان و تشنگان علم و آنچه را شفابخش دلها و سیراب کننده عطشها بود القاء می کرد و برای کسانی که در طلب معارف بلند بودند، درسهای بلیغی می داد و مطالبی می گفت که اگر نمی گفت عقول دانشمندان عصر به آنها پی نمی برد و بزرگان حکمای عصر به اسرار آن آگاهی نمی یافتند.
یک نگاه گذرا به کتاب توحید مفضل(12) و تأملی کوتاه در مناظرات طبی امام صادق (علیه السلام) با پزشکان عصر خود در نشان دادن انبوهی علم و کمال آگاهی او به علم طب کافی است. همچنین روشن می شود که سخنان پر ارزش و کلمات حکیمانه او در طب به گونه ای بود که پزشکان حقیقت آن را درک نمی کردند و پس از قرنها این حقایق روشن شد و آن از وقتی بود که فکر بشر بالا رفت و حکما تجربه های بسیاری بدست آوردند و اکتشافات مهمی صورت گرفت تا زمان ما که عصر نور علم و اختراع است و اکنون به اسرار سخنان امام می توان دست یافت. و آنچه از او مانده است، اندکی از بسیاری است که در کتابها مانده و در احادیث صحیح آمده است و بعضی از توصیفهای طبی و مناظرات او دلیل روشنی بر آگاهی کامل او از طب و شاخه های آن است.
در فصلهای آینده برخی از سخنان آن حضرت که به ما رسیده است، خواهد آمد:

طب امام صادق (علیه السلام)

قرآن کریم بر صاحب رسالت، حضرت محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شد و در آن هر چیزی که به صلاح بشریت بود در تمام شئون زندگی بیان شده است و کوچک بزرگی نیست که در آن نیامده باشد و چیزی را که زندگی بشر به آن نیاز دارد فروگذار نکرده و جانبی از آن را ناگفته نگذاشته و مطابق با دوره های زندگی انسان در نسلهای گوناگون است.
بنابراین، قرآن قانون جهانی عام و برنامه اصلاحی فراگیر و شیوه آسمانی حکیمانه است که خداوند لطیف و آگاه آن را به وسیله راستگوترین خلق خود برای خوشبختی انسان و راست کردن کجی ها و رساندن او از حیوانیت به قله راحتی و رفاه نازل کرده است. به خاطر همین هدفهای بلند بود که قرآن به تمامی جوانب زندگی بشر عنایت داشت تا هر موجود زنده ای در طریق سعادت خود قرار بگیرد و وظیفه خود را که همان اطاعت و عبادت بود انجام دهد.
بدینگونه قرآن کریم که بیان کننده همه چیز و رحمت برای جهانیان است، از گنجینه های علوم و راهنماییهای آسمانی چیزی را دارد که جز خدا و راسخان در علم کسانی هستند که خداوند بر آنها منت نهاده و آگاهی به قرآن داده است و آنها را برای فهم قرآن برگزیده و به دیگران این نعمت را نداده است. پس خدا آنان را راهنمایان خیر و چراغهای هدایت قرار داده که به وسیله آنان مردم به راه زندگی سعادتمندانه هدایت می شوند.
از آنجا که تکلیفهای آسمانی جز برای عقل سالم وضع نشده و عقل سالم هم جز در جسم سالم نیست، حکمت و لطف الهی اقتضا کرد که قرآن این جنبه مهم از زندگی بشر یعنی سلامتی جسم را نیز مورد توجه خاص قرار بدهد و به آن، چنان اهمیتی بدهد که کمتر از اهمیت تکالیف شرعی نیست و برای همین است که قرآن کریم همه پایه های طب و روشهای تندرستی را در یک آیه بیان کرده که چکیده ای از افکار فلاسفه در طول قرنهای متمادی است و تمام تجربه های دانشمندان و پزشکان حتی در این عصر که عصر علم و اختراع است، در آن خلاصه می شود و آن این آیه شریفه است:
یا بنی آدم خذوا زینتکم عند کل مسجد و کلوا و اشربوا و لا تسرفوا ان الله لا یحب المسرفین (اعراف/29.) ای فرزندان آدم زینت خود را نزد هر مسجدی برگیرید و بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید همانا خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد.
تمام پزشکان پس از تحقیق مداوم و کسب تجربه های گوناگون، اتفاق نظر دارند که محور سلامت بدنها، اعتدال در خوردن غذاست و اگر افراط یا اسراف شود، و بالی بر بدن خواهد بود و باعث نابودی جسم و نفس خواهد شد. این نتیجه علمی که طب به آن افتخار می کند، مفهوم همین سه کلمه است که در قرآن آمده: کلوا- واشربوا- ولا تسرفوا، بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید. این کلمات اساس حفظ الصحه و خلاصه ای از قوانین بهداشت را در بر دارد.
از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز تعلیمات و راهنماییهای طبی فراوانی رسیده است و همه آنها اصولی است که قواعد علم پزشکی بر آن استوار است مانند این سخن آن حضرت که در اشاره به مهمترین موضوعی که در این علم به آن پرداخته می شود یعنی نظافت و ورزش فکری و بدنی، فرمود:
چه بد است بنده ای که شکمش پر از کثافات باشد (پرخوری)
هر لهوی باطل است مگر سه چیز: نگهداری اسب و انداختن تیر و ملاعبه با همسر خود.
دل را لحظه به لحظه صفا بدهید.
و می فرمود: معده خانه هر بیماری و پرهیز سرآمد هر دارویی است و به هر بدنی آنچه را به آن عادت کرده بدهید.
و فرمود:
معالجه کنید که خداوند هیچ مرضی را نفرستاده مگر اینکه دوای آن را هم قرار داده جز مرگ که دوا ندارد.
بیماران خود را به خوردن غذا مجبور نکنید که خدا آنها را غذا می دهد و آب می دهد.
و فرمود:
تب خود را با آب مداوا کنید.
هر وقت که پیامبر به شدت تب می کرد آبی می خواست و دستان خود را در آن می گذاشت.
و هم از آن حضرت نقل شده که گروهی از انصار به او گفتند: یا رسول الله ما همسایه ای داریم که همیشه از درد شکم شکایت دارد، آیا به ما اجازه دهی که او را معالجه کنیم؟ فرمود چگونه او را معالجه می کنید؟ گفتند: یک مرد یهودی است که این بیماری را معالجه می کند. فرمود: با چه چیزی؟ گفتند: شکم او را پاره می کند و چیزی را از آن بیرون می آورد. پیامبر این کار را نپسندید و به آنان پاسخ نداد. تا اینکه آنان سخن خود را دو یا سه بار تکرار کردند. پس فرمود: هر چه می خواهید بکنید. آنان یهودی را خواستند و او شکم آن مرد را پاره کرد و از او جراحت بسیاری دفع شد سپس شکم او را شست و دوخت و مداوا کرد پس این جریان را به پیامبر خبر دادند، فرمود: همانا خداوند که دردها را آفرید برای آنها نیز دوایی نیز قرار داد و بهترین دوا حجامت و خون گرفتن از رگ و هلیله سیاه است.
می گویم: این حدیث شریف به ما از قدیمی بودن فکر عمل جراحی در معالجه بیماران خبر می دهد و این کار کار تازه ای نیست و آخرین درمان داغ نهادن است که نباید به آن شتاب کرد و شرع از آن مانع نیست.
و اما برادر پیامبر یعنی امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام)، سخنانش دلالت بر آن دارد که به این موضوع (طب و بهداشت) اهمیت زیادی می داد از جمله فرمود: علم دو علم است یکی علم ابدان و دیگری علم ادیان.
و باز همانگونه که در تحف العقول ابن شعبه آمده، فرمود: علم سه گونه است: فهم ادیان، طب ابدان و ادبیات و نحو در زبان. و به نقل کراجکی در کتاب جواهر فرمود: علم چهار گونه است: فهم ادیان، طب ابدان، ادبیات و نحو در زبان و نجوم برای شناخت زمان.
همچنین آن حضرت درباره کلیات علم ابدان سخنان ارزشمندی دارد مانند این سخن که فرمود: گرمای تب را با بنفشه و آب سرد بشکنید(13).
و فرمود:
دلها را با زیاده روی در خوردن و آشامیدن نکشید زیرا که قلب نیز مانند زراعتی که آب بسیار به آن برسد، می میرد(14).
و به فرزندش امام حسن (علیه السلام) فرمود: ای فرزند من آیا تو را چهار کلمه نیاموزم که به وسیله آنها از طب بی نیاز باشی؟ گفت: آری. فرمود: بر طعام منشین مگر اینکه گرسنه باشی و از طعام بلند نشو مگر اینکه اشتهای آن را داری و غذا را خوب بجو و هر وقت که خواستی بخوابی به مستراح برو. پس اگر این سخنان را عمل کردی از طب بی نیاز می شوی.(15)
و فرمود:
هر کس عمر جاویدان بخواهد که چنین چیزی ممکن نیست غذا را به موقع بخورد و خواب را به تأخیر اندازد و کمتر با زنان همبستر و ردای خود را سبک کند(16). می گویم: منظور از ردا در اینجا قرض است.
لطیف ترین سخنی که از آن حضرت درباره موضوعات طبی دیدم، روایتی است که محدثان شیعه و سنی آن را نقل کرده اند و از برادران اهل تسنن، اسعد بن ابراهیم اربلی مالکی با سند خود از عمار یاسر و زید بن ارقم نقل می کند که گفتند: نزد امیر المؤمنین بودیم که ناگهان صدای بلندی شنیدیم وآنحضرت در دکة القضاء (جایگاه قضاوت) بود، پس فرمود: ای عمار ببین پشت در چه خبر است؟ می گوید: خارج شدم و دیدم زنی بر هود جی از شتر است و ناله می کند و فریاد می زند که ای پناه پناه جویان بر تو روآوردم و به ولی تو توسل جستم پس روی مرا سفید کن و غم را بر طرف ساز. عمار می گوید: در کنار او هزار سواره بود که شمشیرهای آخته در دست داشتند و گروهی طرفدار او و گروهی بر ضد او بودند. پس گفتم: نزد امیر المؤمنین بیایید، پس آن زن پیاده شد و همراه با جمعیت وارد مسجد گردید و اهل کوفه نیز اجتماع کردند، پس امیر المؤمنین بلند شد و فرمود:
ای مردم شام آنچه برای شما اتفاق افتاده است بگویید. از میان آنها پیرمردی بلند شد و گفت: ای مولای من این دختر من است و پادشاهان عرب از او خواستگاری کرده اند ولی من میان قبیله ام سر افکنده شدم زیرا که او شوهر ندارد ولی حامله است، مشکل ما را حل کن.
امیر المؤمنین فرمود: ای دخترک تو چه می گویی؟ گفت: ای مولای من اینکه می گوید شوهر ندارم راست می گوید ولی اینکه می گویم حامله ام، سوگند به حق تو که من خیانتی نکرده ام. پس آن حضرت بالای منبر رفت و فرمود:
مامای کوفه را نزد من بیاورید، پس زنی را که لبناء نام داشت آوردند و او قابله اهل کوفه بود. به او فرمود:
میان خود و مردم پرده ای بزن و ببین این دختر حامله است؟ آن زن همان کار را کرد و بیرون آمد و گفت: آری ای مولای من او حامله است. پس فرمود: کدام یک از شما می تواند تکه ای برف در این موقع تهیه کند.
پدر دختر گفت: برف در شهر ما زیاد است ولی نمی توانیم آن را در اینجا حاضر کنیم، عمار می گوید: آن حضرت دست خود را از بالای منبر دراز کرد و آن را برگردانید، دیدم که مقداری برف در دست اوست و آب از آن می چکد آنگاه فرمود: ای دایه این برف را بگیر و دختر را روی آن قرار بده، پس به زودی خواهید دید که زالویی به وزن هفتصد و پنجاه درهم بیرون می آید آن زن چنین کرد و همراه با دختر برگشت و همانگونه بود که آن حضرت گفته بود. آنگاه به پدر دختر فرمود: دختر را بردار و برو که به خدا سوگند او زنا نکرده بلکه در آبی نشسته و این زالو وارد شکم او شده و او در سن ده سالگی بوده و تا اکنون آن زالو در شکم او بزرگ شده است(17).
می گوییم: در این کار غرابتی نیست که چگونه برفی را حاضر کرد که آب از آن می چکید در حالی که قرآن کریم برای ما داستان آصف بن برخیا را نقل می کند بدینگونه که او وقتی سلیمان تخت بلقیس را خواست به او گفت: من آن را پیش از آنکه چشم خود را به هم بزنی در اینجا حاضر می کنم و حاضر کرد. و چقدر فاصله است میان آصف و مولای ما امیرالمؤمنین (علیه السلام) چون نزد آصف تنها مقداری از علم کتاب بود ولی نزد امیرالمؤمنین (علیه السلام) همه علم کتاب بود.
از چیزهای لطیفی که از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نقل شده، مطلبی است که یافعی در کتاب روض الریاحین ص 42 نقل کرده است. می گوید: امیرالمؤمنین از بعضی از خیابانهای بصره عبور می کرد که با جمعیت بزرگی مواجه شد و دید مردم گردنهای خود را بالا می برند و چشم خود را تیز می کنند تا چیزی را ببینند، به سوی آنان رفت تا ببیند علت اجتماع آنها چیست؟ پس دید جوانی زیبا با لباسی فاخر با وقار و هیبت روی یک تخت نشسته و مردم ظرفهایی پر از آب پیش او می آوردند و او به آنها نگاه می کند و به هر کس دوایی می گوید امام پیش آمد و فرمود:
سلام بر تو ای طبیب! آیا نزد تو هیچ دوایی برای گناهان پیدا می شود؟ که مردم سخت به آن نیاز دارند خداوند تو را رحمت کند. طبیب سر خود را پایین انداخت و سخنی نگفت. امام بار دوم سخن خود را تکرار کرد، پس او حرفی نزد امام بار سوم تکرار کرد، طبیب سر خود را بلند کرد و جواب سلام داد و گفت: آیا تو داروی گناهان را می شناسی خدا تو را مبارک گرداند؟ امام فرمود آری. گفت: پس برای من تعریف کن. فرمود: به باغ ایمان می روی و ریشه های نیت و پشیمانی و برگ تدبر و تخم پرهیزگاری و میوه فقه و شاخه های یقین و اخلاص و پوست اجتهاد و ریشه توکل و غنچه عبرت آموزی و ساقه انابه پادزهر تواضع را با قلبی آماده و فهمی بسیار با انگشتان تصدیق و کف توفیق می گیری آنگاه آنها را طبق تحقیق می گذاری و با آب دیدگان می شویی سپس آن ها را در دیک امید می گذاری و آتش شوق بر آن روشن می کنی تا اینکه کف حکمت بالا آید، سپس آن را در صحیفه های رضا خالی می کنی و با بادزنهای استغفار باد می زنی، برای تو شربت تازه ای به وجود می آید پس آن را در جایی که جز خدا تو را نمی بیند می خوری، این شربت، گناهان را از تو زایل می کند و دیگر گناهی بر تو باقی نمی ماند. در این هنگام طبیب این شعر را خواند:
یا خاطب الحوراء فی خدرها - شمر فتقوی الله من مهرها
و کن مجداً لا تکن وانیا - و جاهد نفس علی صبرها
یعنی ای کسی که خواهان حوریان زیبا در خلوتگاهشان هستی! پس بکوش که تقوای خدا مهریه آنهاست. پس تلاش کن و سست نباش و با نفس خود برای رسیدن به آن مجاهده کن.
غیر از این داستان، داستانهای دیگری هم وجود دارد و همگی نشان دهنده آن است که دین حنیف به بهداشت اهمیت داده و پیامبر و اوصیای او از طریق معرفت الهی و اسرار قرآنی که خدا به آنها داده بود به حفظ الصحه آگاهی داشتند. پیامبر در زندگی خود واسطه میان خدا و خلق بود. وقتی آن حضرت از دنیا رفت خداوند لطف عام و کرم شامل خود را از مردم دریغ نکرد و مردم را پس از او سر خود رها ننمود و برای آنها ولی مرشدی نصب کرد که این اسرار را برای آنها بگوید و تعلیمات شایسته به آنها بدهد و آنان را حکیمانه ارشاد کند. بدینگونه اوصیای پیامبر و فرزندان او حاملان این علوم و امین های خدا در زمین گسترش مکنون علم او و کشف سر او شدند و این هیچ تعجبی ندارد زیرا که آنان این علوم را از جد خود پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و گرفتند و او از جبرئیل و او از خدا اخذ کرد.
در میان مردم از تعالیم و ارشادات آنان چیزهایی آشکار شد که بر آگاهی کامل آنها از علوم گوناگون بخصوص علم طب دلالت داشت تا جایی که چندین نفر از علماء، سخنان آنان را جمع آوری کردند و کتابهای باارزشی با نامهای طب النبی (علیه السلام) و طب الائمه و طب الرضا و مانند آنها به وجود آورده اند. اینها مطالبی است که کتابها از آنها پر است و احادیث صحیح متواتری در این موضوع نقل شده که در رأس آنها الرسالة الذهبیه است که آن را امام علی بن موسی الرضا به درخواست مأمون خلیفه عباسی تألیف کرده است(18)در این کتاب فواید مهمی از قواعد طب و اصول صحت آمده و مأمون دستور داده بود که آن را با طلا بنویسند و برای همین است که این رساله به رساله طلایی مشهور شده است خلیفه با وجود متخصصان فن مانند یوحنا بن ماسویه و جبرئیل بن بختیشوع و صالح بن سلهمه هندی و دیگران از طبیبان درباری، از این کتاب بی نیاز نبوده است.
امام صادق (علیه السلام) در عصری زندگی می کرد که در آن عصر نهضت علمی در جزیره آغاز شده بود و مردم به سوی کسب علم روی آورده بودند و زمان و شرایط برای آن حضرت مساعد بود تا علوم و فنون قرآنی را که به او ارث رسیده بود منتشر سازد و آن حضرت سخنان حکمت آمیز و آراء طبی و احادیث علمی و دینی صحیحی منتشر شده بگونه ای که همه جا را پر کرده و دلهای تاریک را روشن نموده و گمراهان را به راه آورده است، تا جایی که همگان به سراغ او رفته اند و کسانی از او طلب شفاء کرده اند و کسانی از چشمه سار علم او سیراب شده اند.
برای همین است که راویان از او بسیار روایت کرده اند و کتابها و رساله های بسیاری نوشته شده و گروهی از علما و حکما و متفکران دینی و بسیاری از حفاظ و بزرگان حدیث از مدرسه او فارغ التحصیل شده اند، تا جایی که سخن او فصل خطاب و بالاترین سخن شده و چون گفته می شود امام صادق (علیه السلام) چنین گفته، علما در برابر سخن او تسلیم می شوند و به آنچه از او نقل شده اعتراف می کنند و در برابر او خضوع دارند.
اکنون ما به بعضی از روایات که به موضوع ما مربوط می شود یعنی روایاتی که راجع به علم طب است در اینجا می آوریم. ولی به جهت رعایت اختصار مقدار اندکی از علم فراوان و فضل سرشار آن حضرت را در این رساله آوریم چون در این مختصر نمی توان به طور کامل بر آن احاطه یافت. همچنین پیش از آغاز سخن، بجاست که برای خواننده گرامی مطالبی را که ذکر آن ها را در اینجا لازم می دانم، تا طالب حقیقت غافل نباشد و گمراه نگردد و به سخنان بعضی از اهل غرض اعتنا نکند آنها که مدعی هستند که امام صادق (علیه السلام) این علوم را از دانشمندان بیگانه و فلاسفه و اطبایی که وارد جزیرة العرب می شدند، اخذ کرده است. چون به طوری که خواهیم گفت، علم او چیزی جز نمودی از اشعه علم پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نبود و او نیز علم خود را از وحی گرفته بود و از روی هوای نفس سخن نمی گفت بلکه آن چیزی جز وحی نبود، آنگاه پیامبر علم خود را به وصی خود واگذار کرد و درباره او فرمود:
من شهر علم و علی دروازه آن است(19) و وصی او همان کسی بود که فرمود: پیش از آنکه مرا از دست بدهید از من بپرسید و پس از من مانند من سؤال نخواهید کرد(20).
سپس علی (علیه السلام) علم خود را به دو فرزندش حسن (علیه السلام) و حسین (علیه السلام) سپرد همان کسانی که پیامبر خدا درباره آنها فرموده بود: این دو نفر امام هستند قیام کنند یا بنشینند(21). پس از آنها این علم در اختیار امام سجاد (علیه السلام) قرار گرفته و از او به امام باقر (علیه السلام) و از او به امام جعفر صادق (علیه السلام) منتقل گردید.
بنابراین، عظمت علمی امام صادق (علیه السلام) چیزی جز سری از اسرار کتاب و نوری از انوار نبوت و فیضی از فیوضات امامت نبود و اگر از کسان دیگری گرفته بود همانگونه که بعضی از نادانان می گویند، از اساتید و معلمان او نیز این علوم ظاهر می شد و کتابها پر می شد و در اخبار و احادیث می رسید.
اساساً آنچه را که گذشت رها کن و منصفانه بیندیش! سپس به سخنان و تعلیمات او به عنوان طالب حقیقت بنگر آیا اطبا و فلاسفه ای که وارد جزیرةالعرب شده بودند از آراء و اقوال او اطلاع داشتند و آن علمی را که از آن حضرت در آن عصر ظاهر می شد درک می کردند؟ می دانیم که دانشمندان پس از قرنها و نسلها به حقیقت و محتوای علم او پی بردند و این پس از آن بود که تجربه های علمی به دست آوردند و اکتشافات علمی آنها را راهنمایی کرد.
اکنون برخی از نظرات طبی آن حضرت را ذکر می کنیم تا ادعای خود را درباره طب امام صادق (علیه السلام) ثابت کنیم و خود خواننده قضاوت کند و اینک برخی از آنها: