فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

7 - بزرگ نکردن اشتباهات

تمام انسان ها و از جمله زنان و شوهران با همدیگر، تشابهات و مشترکاتی دارند، و هم تمایزات و تفاوتها، بنابراین دو انسان زن و شوهر دو دیدگاه و دو تفکر و دو سلیقه دارند، و هرگز نمی توانند در تمام جهات به توافق برسند، و چنانچه در زندگی مشترک خود آنان، اصل تغافل و سپس در مواردی عفو و اغماض حاکم نباشد، بدون تردید زندگی بهشتی، به جهنمی سوزان تبدیل خواهد گشت.
و لذا رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
بدترین مردان و زنان کسانی هستند که عفو و اغماض نداشته، و گناه یکدیگر را نبخشند،(333) و روی این جهات بود که انبیاء الهی و از جمله حضرت: ابراهیم، لوط، رسول خدا با زنان ناسازگار سازش کردند، و حضرت امام باقر (علیه السلام) و امام حسن علیهما السلام با همسران بد خلق معاشرت نموده، و راه زندگی و عفو و اغماض را به راهیان راه خود نشان دادند... .
خلاصه مشکلات بزرگ و طلاق و جدائی ها، و کشتار و نزاع دسته جمعی دو خانواده، نخست از چیزهای جزئی شروع می گردد، و یواش و یواش حساستر و غیر قابل حل می گردد، بنابراین مشکلات را بزرگ نکنید، و عیوبات غیر قابل اغماض را به طور دوستانه آنهم در حال محبت و صفا به یکدیگر تذکر دهید.

8 - اجتناب از سوء ظن

سوء ظن از بیماری های بزرگ روانی است، که در اسلام نیز از گناهان کبیره به شمار آمده است و چنانچه این بیماری خطرناک به خانواده ها راه پیدا کند، بدون تردید آنان را متلاشی می سازد اگر خدای نکرده زن و شوهری نسبت به یکدیگر سوء ظن داشته باشند، لازم است هر چه زودتر عوامل آن را بررسی، و سپس بی درنگ زمینه های آن را بخشکانند.
مثلاً اگر رفت و آمد زن به خانواده ای باعث سوء ظن شوهر گردد، هر چند به طور موقت هم باشد، زن باید ارتباط خود را با آن خانواده قطع کند، و لجاجت و عدم توجه وی باعث سوء ظن بیشتری می باشد، از طرفی اگر سوء ظن بی جهت باشد، وظیفه هست با دلائل مورد قبول این فکر شیطانی را از مغز طرف بیرون کرد.
و قابل ذکر است که سوء ظن بی جهت، خود محرک فساد و انحراف است، و آدم سالم را به بیماری می کشاند و به این نکته علی (علیه السلام) اشاره نموده، و هشدار می دهد که: از سوء ظن بی جا بگریزند، که آن آدم سالم را به فساد و انحراف می کشاند(334)
ناگفته نماند که مسأله غیرت و حفظ ناموس از گزند بیگانگان، و اجتناب از اختلاط زن مرد در مجالس پارتی و مشترک سوء ظن نیست، و هر کدام جایگاه خاصی دارد(335).

9 - نظافت و بهداشت خانواده

زن و شوهر هر کدام باید بدانند که صیادهای خطرناک برای صید آنان در کمین می باشند، بنابراین آراستگی در نظافت علاوه بر منافع دیگری که دارد، زن و شوهر را نیز به یکدیگر علاقمند می سازد، و بهداشت خانه و لباس و اثاث... را تأمین می کند، و آنان را از گرفتاری به بیماری ها که عامل اساسی اش مراعات نکردن مسائل بهداشتی است بیمه می نماید.
عدم مراعات این مسأله مهم، باعث می شود، که زن و شوهر از دیدن دیگران با انواع قیافه های جاذب و جالب تظاهر می نمایند، به دام افتاده، و دامن خود را لکه دار سازند، و احادیث زیادی به این نکته حساس اشاره نموده، و به زن و شوهر هشدار داده اند(336).