فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

1 - محبت و احترام متقابل:

زن و شوهر موظفند حقوق و حدود یکدیگر را محترم شمرده، و به شخصیت همدیگر احترام بگذارند، و از تحقیر و تنبیه جداً خودداری نمایند، و سعی کنند کلیه زمینه های بی مهری و احیاناً توهین را خنثی سازند، و با اخلاق نیک و مودت آمیز معاشرت نمایند.
رسول خدا به شوهران سفارش می کند که: زنان محبوب و دلبر شوهران هستند، سعی کنید حقوق آنان را ضایع نسازید(323). و همچنین هشدار می دهد: چقدر بی حیا است مردی که زنش را همچون برده می زند، و سپس وی را در آغوش می گیرد (324)
و در حدیثی آمده است که امیرالمؤمنین با آن همه اشتغالات شخصی و مسؤولیت های اجتماعی و مذهبی و جنگ و جهاد... در کانون زن و شوهری در کنار فاطمه عدس پاک می کرد، و می فرمود:
هر کس در درون خانه به خانواده اش کمک کند، خداوند نام او را در دیوان شهداء ثبت کرده و برای هر شبانه روزش پاداش هزار شهید مرحمت می فرماید (325)
و خداوند در یک جمله کوتاه رمز صفا و محبت خانوادگی را بیان نموده و می فرماید:
و عاشروهن بالمعروف(326) یعنی با خانواده خود زیبا و شایسته معاشرت کنید.

2 - نظام خانواده و حفظ حریم شوهر

کانون خانواده مثل سایر مؤسسات و جوامع و ادارات، نیازمند نظم و مدیریت و سر پرستی است، و تجربه ثابت کرده است که شوهر باید سر پرستی خانواده را به عهده گرفته، و در برابر زحمات و مسؤولیت های وی، متقابلاً مورد احترام باشد و هر خانه ای که به سر پرست خود احترام نگذارد، نظام آنان به هم خورده، و فرزندانشان گرفتار هرج و مرج خواهند شد، زیرا با شکستن حریم رئیس خانواده، تمام احترامات و محبت ها و ملاحظات دیگران نیز شکسته می شود، و مادر بیش از دیگران ضرر می بیند... .
لذا قرآن مجید با یک جمله ظریف می فرماید:
الرجال قوامون علی النساء(327)
: مردان سر پرست و مسؤول خانواده ها هستند.
و رسول خدا می فرمایند:
شوهر سرور خانواده، و زن مدیر داخلی آن است (328)
و حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
خداوند به رسول خدا سفارش کرد که به فاطمه بگوید: اگر نسبت به حضرت علی (علیه السلام) نافرمانی کنی، و وی را به خشم آوری، من نیز خشمگین می گردم (329)
این حدیث کنایه از اطاعت همسران از شوهران است، و گرنه فاطمه زهرا هرگز مخالفت با علی (علیه السلام) نداشت.

3 - مراعات غیرت شوهر و مصونیت از دیگران

شوهران نسبت به نوامیس خود شدیداً حساس هستند، و کوچکترین انحراف اخلاقی و جنسی زنانشان را تحمل نمی کنند، حتی برخی شوهران بی تقاوت نیز که رگ مردانگی ندارند، در نهایت امر حرکات نابخردانه زنان خود را با کیفرهای خشن پاسخ می گویند.
رسول خدا می فرمایند:
بهترین زنان امت من کسی است که در کنار شوهرش آراسته، ولی نسبت به دیگران نفوذناپذیر باشد، و بالعکس، بدترین زنان زنی است که در برابر شوهر خود خویشتن دار، ولی نسبت به اجانب و نامحرمان خود نمائی کند...(330).
بانوان محترم بدانند که حرکات مرموز آنان سر انجام افشاء می گردد، و آبرو و شخصیت خود و خانواده شان لکه دار می شود، و حوادث تلخ روزگار ئر جراید کم و بیش منعکس می گردد دلیل این ادعا است.