فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

فصل 20: چگونه صفای خانواده را حفظ کنیم؟

اکثر خانواده ها معمولاً در آغاز با یکدیگر بسیار مهربان و با صفا و صمیمیت برخورد می نمایند، ولی گذشت زمان ممکن است در اخلاق و رفتار آنان تأثیر گذاشته، و کانون مقدس خانواده را دچار وحشت و نگرانی بنماید.
اگر ازدواج و انتخاب همسر به صورت عقلائی، و با معیارهای صحیح صورت پذیرد، و حقوق و شرائط بهزیستی زوجین مراعات گردد، گذشت زمان نه تنها فروغ خانه و خانواده را تضعیف نمی کند، بلکه روز به روز بر شدت علاقه و صفای آنان افزوده می شود.
ما شرائط لازم و حقوق کلیه اعضای خانواده را در کتاب مسائل ازدواج و حقوق خانواده به طور کامل آورده ایم، و اینک در اینجا نیز به عنوان حسن ختام و احساس ضرورت، به بخشی از آنها به طور اجمال اشاره می کنیم:

1 - محبت و احترام متقابل:

زن و شوهر موظفند حقوق و حدود یکدیگر را محترم شمرده، و به شخصیت همدیگر احترام بگذارند، و از تحقیر و تنبیه جداً خودداری نمایند، و سعی کنند کلیه زمینه های بی مهری و احیاناً توهین را خنثی سازند، و با اخلاق نیک و مودت آمیز معاشرت نمایند.
رسول خدا به شوهران سفارش می کند که: زنان محبوب و دلبر شوهران هستند، سعی کنید حقوق آنان را ضایع نسازید(323). و همچنین هشدار می دهد: چقدر بی حیا است مردی که زنش را همچون برده می زند، و سپس وی را در آغوش می گیرد (324)
و در حدیثی آمده است که امیرالمؤمنین با آن همه اشتغالات شخصی و مسؤولیت های اجتماعی و مذهبی و جنگ و جهاد... در کانون زن و شوهری در کنار فاطمه عدس پاک می کرد، و می فرمود:
هر کس در درون خانه به خانواده اش کمک کند، خداوند نام او را در دیوان شهداء ثبت کرده و برای هر شبانه روزش پاداش هزار شهید مرحمت می فرماید (325)
و خداوند در یک جمله کوتاه رمز صفا و محبت خانوادگی را بیان نموده و می فرماید:
و عاشروهن بالمعروف(326) یعنی با خانواده خود زیبا و شایسته معاشرت کنید.

2 - نظام خانواده و حفظ حریم شوهر

کانون خانواده مثل سایر مؤسسات و جوامع و ادارات، نیازمند نظم و مدیریت و سر پرستی است، و تجربه ثابت کرده است که شوهر باید سر پرستی خانواده را به عهده گرفته، و در برابر زحمات و مسؤولیت های وی، متقابلاً مورد احترام باشد و هر خانه ای که به سر پرست خود احترام نگذارد، نظام آنان به هم خورده، و فرزندانشان گرفتار هرج و مرج خواهند شد، زیرا با شکستن حریم رئیس خانواده، تمام احترامات و محبت ها و ملاحظات دیگران نیز شکسته می شود، و مادر بیش از دیگران ضرر می بیند... .
لذا قرآن مجید با یک جمله ظریف می فرماید:
الرجال قوامون علی النساء(327)
: مردان سر پرست و مسؤول خانواده ها هستند.
و رسول خدا می فرمایند:
شوهر سرور خانواده، و زن مدیر داخلی آن است (328)
و حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
خداوند به رسول خدا سفارش کرد که به فاطمه بگوید: اگر نسبت به حضرت علی (علیه السلام) نافرمانی کنی، و وی را به خشم آوری، من نیز خشمگین می گردم (329)
این حدیث کنایه از اطاعت همسران از شوهران است، و گرنه فاطمه زهرا هرگز مخالفت با علی (علیه السلام) نداشت.