فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

اثر غذاها در بارداری

انواع غذاهای حیوانی و گیاهی هر کدام خاصیتی دارد که بطور طبیعی در نهاد آنها گذارده شده، و برخی از آنها در بارداری و تولید مثل اثر عجیبی دارد، و چنانچه زنان و مردان مدتی به خوردن آنها عادت کنند بدون تردید اثرات مطلوب این کار را خواهند دید.
اگر امروز در علوم جدید زیست شناسی و غیر آن خواص گیاهان و اثرات آنها، و همچنین انواع غذاهای دیگر مورد بحث و تحلیل قرار گرفته، و بشر می توان به طور معجزآسا از آنها بهره مند گردد، دین مبین اسلام بیش از چهارده قرن پیش به این مسأله مبادرت نموده، و تناسب و ترکیب و تأثیرات آنها را مو به مو بیان داشته است، که اینک به چند نمونه آنها در رابطه با بارداری و تکثیر نسل و تولید فرزند اشاره می کنیم:
1 - عن ابی عبدالله (علیه السلام): شکا نبی من الانبیاء الی ربه قله الولد، فامره باکل البیض(271)
: امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: یکی از انبیاء الهی در مورد کمی فرزند شکوه کرد، خداوند دستور داد: برای تکثیر نسل از تخم مرغ استفاده کند.
در احادیث دیگری آمده است: برای رفع این مشکل تخم مرغ را با گوشت و پیاز استفتده کنید:
2 - قال الصادق (علیه السلام): من احب ان یکثر ماءه و ولده فلیکثر اکل الهندباء(272)
: امام جعفر صادق (علیه السلام) می فرمایند: هر کس دوست دارد قدرت جنسی او بیشتر و اولادش زیاد باشد از کاسنی استفاده کند.
3 - عن ابی الحسن الرضا (علیه السلام): اکل الرمان الحلو یزید فی ماء الرجل و یحسن الولد(273)
: خوردن انار شیرین مرد را در امور جنسی قدرتمند نموده، و در زیبائی فرزند تأثیر فراوانی دارد.
4 - عن ابی عبدالله (علیه السلام): شربه السویق بالزیب تنبت اللحم و تشد العظم و ترق البشره و تزید فی الباه(274)
: امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: خوردن سویق توأم با روغن زیتون و گوشت انسان را فربه، استخوان را مستحکم، پوست بدن را روشن و نورانی، و قدرت جنسی را افزایش می دهد.
5 - عن الرضا (علیه السلام): علیکم باکل بقله الهندباء فانها تزید فی المال و الولد، و من احب ان یکثر ماله و ولده فلید من اکل الهندباء(275)
: بر شما باد به خوردن دانه های کاسنی زیرا آن در تکثیر مال و اولاد اثر دارد، و هر کس خواهان ازدیاد مال و اولاد باشد پیوسته از کاسنی استفاده کند.
علاوه بر این احادیث مذکور، دهها حدیث دیگر نیز خوردن خرما به ویژه تمر برنی، گوشت نر و تازه، عسل با شیر، به، و سبزیجات مختلف را در تقویت قوه باه و تولید مثل مؤثر می دانند(276).

در تولید فرزند کدام را می خواهید، دختر یا پسر؟

تمام فرزندان بدون تفاوت همگی نعمت های خدا هستند، و دختر و پسر فرقی ندارند، و در لسان روایات گاهی دختران بر پسران فضیلتی نیز دارند. لذا حضرت زکریا از دیدن عظمت حضرت مریم مقام وی را آرزو نموده و از خداوند طلب همچو دختری می نماید (277) و حضرت ابراهیم نیز آرزوی داشتن دختری را می کند تا پس از وفاتش برای وی ندبه کند...(278).
اما گاهی خانواده ای تمام اولادشان دختر، و یا همگی آنان پسر می گردد، و آنان دوست دارند از فرزندی از جنس دیگری نیز داشته باشند، که ما با استفاده از احادیث اسلامی و پزشکان متخصص چنین افرادی را به عوامل آن به طور اختصار متوجه می سازیم:
هنگامی که زن و مرد نزدیکی می کنند، و اسپرم مرد با اوول زن ترکیب می شود نطفه بچه منعقد می گردد، و از همان لحظه جنس جنین مشخص شده است، و به وسیله میکروسکوپ می توان او را دید، و چون دو ماه و نیم بگذرد با چشم عادی نیز جنس جنین قابل مشاهده است... و چنانچه بزاق زن باردار را تحت یک راکتیو قرار دهند، اگر جنس جنین پسر باشد به رنگ قهوه ای در می آید، و اگر دختر باشد به حالت بی رنگ باقی می ماند... .
قابل تذکر است که تمام اوولهای زنان، مشابه و از یک جنس می باشند، در حالی که اسپرمهای مردان دارای دو جنس متفاوت هستند، که یکی حامل جنس نر، و دیگری جنس ماده می باشد و هنگام آمیزش، انتخاب اسپرم از طرف تخمچه زن صورت می پذیرد، و عوامل گوناگون در این انتخاب مؤثر است.
اگر جنس پسر را در جنین با (Y) وای و جنس دختر را با (X) ایکس نشان می دهیم برای اینکه اوول به سراغ اسپرم حامل جنس نر برود، مراعات عوامل زیر از دیدگاه احادیث و علوم پزشکی لازم است، تا فرزند پسر به وجود آید:
1 - گروهی از مردان دارای اسپرم های یکسان می باشند، بنابراین فرزندان همگی پسر، و یا دختر می باشند، و عوامل مادی و غذاها معمولاً در آنان تأثیر ندارد.
2 - خوردن غذاهایی حرارت زا در تولید فرزند پسر فوق العاده مؤثر است، بنابراین برای زن و شوهر توصیه می شود ماهها پیش از آمیزش از غذاهای: خرما، شیر با عسل، گوشت نر و تازه، سبزیجات، به، کاسنی و عرق آن، تخم مرغ، انار شیرین، پیاز، گردو، سویق مخصوص... استفاده نمایند.
3 - مقاربت بی نشاط و در حال خستگی و اول شب، و در طول مسافرت که معمولاً خسته کننده است، باعث تولید جنس ماده می گردد (در بحث ساعات نامناسب خلوت به طور تفصیل اشاره شد).
4 - افراط در مجامعت حرارت بدن را کم کرده و نطفه را تضعیف می کند، بنابراین لازم است به این نکته توجه گردد.
5 - تولید مثل در سنین جوانی و در آغاز ازدواج مناسبتر از دوران پیری است، زیرا هر چه سن انسان بالا رود، احتمال جنس جنین به دختر بودن بیشتر است.
6 - مقاربت با زن در روزهایی که دو هفته به ایام عادت او باقی مانده در جنس مذکر بسیار مؤثر است.
7 - محرومیت زن و مرد از ویتامین ها، به ویژه ویتامین (B) ب 1 باعث تولید دختر می شود. و لذا خانواده هایی که در فقر و فلاکت به سر می بردند، و از رفاه و نعمت های مادی الهی کمتر برخوردارند، معمولاً بیشتر فرزندانشان دختر است.
8 - دعا و نیایش مخصوص و پیوند معنوی با خدای عالمیان عامل اساسی در تعیین جنس جنین است که اینک توجه شما را در این زمینه ها به چند حدیث جلب می کنم:
در حدیثی از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم که می فرمایند: مردی هشت نفر دختر داشت ولی از وجود پسر محروم بود، امام (علیه السلام) به او فرمود:
هرگاه خواستی مجامعت کنی دست راست خود را به طرف راست ناف زن بگذار و سوره انا انزلناه فی لیله القدر را هفت بار بخوان، و سپس نزدیکی کن، و چون همسرت باردار شد بار دیگر دستت را به طرف راست ناف وی بگذار و همان سوره را هفت بار تکرار کن، و بدان که به آرزویت خواهی رسید.
در دنبال این حدیث آمده است که هر کس چنین کرد دارای فرزند ذکور شد(279).
و در حدیث دیگری از امام صادق (علیه السلام) آمده است:
هر کس همسرش باردار شود و تصمیم بگیرد که نام فرزندش را محمد و یا علی بگذارد جنین او پسر خواهد شد من کان له حمل فنوی ان یسمیه محمداً او علیاً ولد له غلام(280)
و بالاخره در حدیث سومی همین امام بزرگوار می فرمایند:
علیک بالهندباء فانه یزید فی الماء و یحسن الولد و هو حار لین یزید فی الولد الذکوره(281).
: بر شما باد به خوردن کاسنی، زیرا آن شما را در امر مقاربت قدرتمند نموده، و فرزندان را زیبا ساخته، و حرارت بدن را بیشتر، و نرمیت مزاج را متعادل، احتمال پسر بودن نوزاد را افزایش می دهد.
و سر انجام در حدیث چهارمی می خوانیم که:
هنگامی که مدت بارداری زن به چهار ماهگی رسید، رو به قبله بایستید، و آیه الکرسی را بخوانید، و به آرامی به پهلوی زن دست خود را گذاشته و بگوئید: خدایا! من نام این جنین را محمد گذاشتم، و در نتیجه نوزاد پسر خواهد بود(282).
از آوردن سایر احادیث خودداری نموده، و نتیجه می گیریم که دعا و نوع تغذیه، و ایام و ساعات، و حالات جسمی و روانی و سایر عوامل در تعیین جنس نوزاد مؤثر است.

فصل 18: تکلیف ازدواج نیازمندان چیست؟

تمام انسان ها به ویژه مسلمانان جهان در گردن یکدیگر حقوقی دارند، و هر چه آنان نسبت نزدیکتری به همدیگر داشته باشند، به همان مقیاس حقوقشان افزونتر و حساس تر می گردد، بنابراین، آحاد ملت یک کشور، شهر، اقوام و خویشاوندان، بترتیب مسؤولیت بیشتری نسبت به دیگران دارند... .
بر این اساس اسلام کلیه مسلمانان را برادر یکدیگر خوانده(283)، و پیوند حقوقی آنان را ناگسستنی و غیر قابل انکار می داند، و کسی را که با داشتن امکانات لازم در برابر نیازمندی های سایر مردم بی تفاوت باشد مسلمان نمی داند (284)
مسأله ازدواج طبیعی ترین راه برای رفع نیازهای جنسی است، و تمام افراد بشر به طور غریزی خواهان این امر مقدس می باشند، و چنانچه کسی نتواند مقدمات این کار را فراهم سازد، قهرا گرفتار عوارض نامطلوب آن خواهد گشت، و دود آتش آن به چشم سایر مردم نیز فرو خواهد رفت. بدین جهت دین مبین اسلام، به افراد متمکن و توانمند تأکید می نماید که در تزویج مستمندان و تمهید زمینه عروسی آنان کوتاهی ننموده، و پاداش اخروی برای آنان در نظر می گیرد.
در حدیثی حضرت امام صادق علیه السلام در این باره می فرمایند:
من زوج اعزبا کان ممن ینظر الله عز و جل الیه یوم القیمه(285)
: هر کسی شخص مجرد و بی همسر را متأهل نماید، خداوند عز و جل در روز رستاخیز با نظر رحمت وی را مورد لطف خویش قرار می دهد.
خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که اگر مسأله ازدواج یک امر طبیعی است، و همه اقشار مردم خواهان آن می باشند، بدون تردید تجهیز مقدمات آن نیز باید طبیعی بوده باشد، تا همگان بتوانند در رفع مشکل جنسی خود دچار نارسائی ها نگردند، و نیازمندان و طبقات کم در آمد و عائله مند، همانند سایر گروههای مرفه و متمکن دارای خانه و زندگی و همسر باشند.