فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

قرآن و زنان عقیم و نازا

در قرآن مجید می خوانیم که پروردگار عالم برای انسان های وارسته که در دوران پیری و فرسودگی به سر می برند، پس از در خواست فرزند و همراه با دعا و نیایش از سوی آنان، فرزندانی موهبت نموده است! از جمله آنان حضرت ابراهیم و همسرش می باشد که در هنگام سالمندی و پیری آنان، که از داشتن فرزند مأیوس شده بودند، اسماعیل و سپس اسحاق عطا گردید
در این زمینه آیاتی را تقدیم می دارم:
هل اتاک حدیث ضیف ابراهیم المکرمین. اذ دخلوا علیه فقالوا سلاماً قال سلام قوم منکرون. فراغ الی اهله فجاء بعجل سمین. فقربه. الیهم قال الا تأکلون. فاوحبس منهم خفیفه قالوا لا تخف و بشروه بغلام علیم. فاقبلت امرأته فی صره فصلت وجهها و قالت عجوز عقیم(264).
: آیا داستان مهمانی ابراهیم به تو رسیده است که بزرگانی را گرامی می داشت؟ هنگامی که به صورت ناشناخته بر او وارد شده و سلام علیک کردند؟ و او پنهانی به سراغ خانواده اش رفته و گوساله فربهی را برایشان غذا فراهم ساخت؟ و سپس طعام به حضور آنان آورد، و چون دید آنان دست به غذا نمی زنند به وحشت افتاد، و سرانجام وعده تولد فرزندی را از آنان دریافت داشت، و در این اثنا همسرش جلو آمده و با خوشحالی فریاد کشید و به صورت خود زد و گفت: چگونه من پسری به دنیا می آورم در حالی که پیر زنی نازا هستم؟
این جریان که در سوره حجر آیات 53 و 54، و سوره صافات آیات 100 تا 112 تکمیل گردیده نشان می دهد که حضرت ابراهیم و بانویش در دوران پیری به سر می بردند، و طبیعتاً در مراحل بارداری و داشتن فرزند نبوده اند، تا جایی که هر دو از رسیدن به اولاد مأیوس شده، ولی در عین حال دست به دعا بر می داشتند... .
و در مورد حضرت زکریا پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می خوانیم که زن او به طور طبیعی نازا بود، ولی وی دست به دعا برداشته و از خدا خواست دختری به او مرحمت فرماید هنالک دعا زکریا ربه قال رب هب لی من لدلک ذریه طیبه انک سمیع الدعاء(265) سرانجام دعای او به اجابت رسید، و خداوند متعال در سنین پیری و در حالی که زنش نیز عاقر بود باردارش ساخت، و حضرت یحیی را عوض دختر به آنان موهبت کرد ذکر رحمت ربک عبده زکریا. اذا نادی ربه نداء خفیا. قال رب انی و هن العظم منی، واشتعل الرأس شیبا و لم نجعل له من قبل سمیا. قال رب انی یکون لی غلام و کانت امراتی عاقرا و قد بلغت من الکبر عتیا...(266).
چنانچه ملاحظه می کنید خداوند به ابراهیم و زکریا که در اثر پیری خشک شده و زنانشان نازا بودند فرزندانی عطا کرد، زیرا تمام قدرت ها در دست خدا است(267).

دعا برای باردار شدن

از امام سجاد (علیه السلام) آمده است که برای بارداری زن دست به دعا برداشته و هفتاد بار این دعا را بخوانید:
رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین، و اجعل لی ولیا من لدنک یرثنی فی حیاتی و یستغفر لی بعد وفاتی و اجعله خلقاً سویا و لا تجعل للشیطان فیه نصیباً، اللهم انی استغفرک و اتوب الیک انک انت الغفور الرحیم(268).
و حضرت امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: برای کاری به شام رفته و به دیدار هشام بن عبدالملک شتافتم، حاجب و دربان وی مرا اجازه ورود نمی داد، در حالی که او مرد ثروتمندی بود ولی فرزندی نداشت، به وی گفتم: اگر مرا به دیدار هشام اجازه دهی دعائی را تعلیمت می کنم تا بچه دار گردی در این مرا به پیش هشام فرستاد... .
چون امام به بیرون آمد دعائی را تعلیم وی نمود، که متن آن بدین قرار است:
هر روز صبح و شام هفتاد مرتبه سبحان الله بگوئی، و ده مرتبه استغفر الله، سپس بار دیگر نه بار سبحان الله بگوئی و یکبار بعد از آن استغفر الله آنگاه برای تکمیل دعا چنین گوئی:
استغفر الله انه کان غفاراً، یرسل السماء علیکم مدراراً، و یمددکم باموال و بین، یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهاراً.
در این حدیث آمده است که چون آن شخص چنین کرد صاحب فرزندانی شد، و او برای امام باقر و امام صادق (علیه السلام) هدایائی فرستاد. و پس از او هر کس چنین کرد دعایش به اجابت رسید(269).
و حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: هر کس بخواهد زنش باردار گردد پس از نماز جمعه دو رکعت نماز حاجت بخواند، و رکوع و سجودش را طولانی نماید، و پس از اسلام نماز دست به دعا برداشته و بخواند:
اللهم انی اسئلک بما سئلک به زکریا، یا رب لا تذرنی فرداً و انت خیر الوارثین، اللهم هب لی ذریه طیبه انک سمیع الدعاء، اللهم باسمک استحللتها و فی امانتک اخذتها فان قضیت فی رحمها ولدا فاجعله مبارکا، و لا تجعل للشیطان فیه شرکا و لا نصیبا(270).

اثر غذاها در بارداری

انواع غذاهای حیوانی و گیاهی هر کدام خاصیتی دارد که بطور طبیعی در نهاد آنها گذارده شده، و برخی از آنها در بارداری و تولید مثل اثر عجیبی دارد، و چنانچه زنان و مردان مدتی به خوردن آنها عادت کنند بدون تردید اثرات مطلوب این کار را خواهند دید.
اگر امروز در علوم جدید زیست شناسی و غیر آن خواص گیاهان و اثرات آنها، و همچنین انواع غذاهای دیگر مورد بحث و تحلیل قرار گرفته، و بشر می توان به طور معجزآسا از آنها بهره مند گردد، دین مبین اسلام بیش از چهارده قرن پیش به این مسأله مبادرت نموده، و تناسب و ترکیب و تأثیرات آنها را مو به مو بیان داشته است، که اینک به چند نمونه آنها در رابطه با بارداری و تکثیر نسل و تولید فرزند اشاره می کنیم:
1 - عن ابی عبدالله (علیه السلام): شکا نبی من الانبیاء الی ربه قله الولد، فامره باکل البیض(271)
: امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: یکی از انبیاء الهی در مورد کمی فرزند شکوه کرد، خداوند دستور داد: برای تکثیر نسل از تخم مرغ استفاده کند.
در احادیث دیگری آمده است: برای رفع این مشکل تخم مرغ را با گوشت و پیاز استفتده کنید:
2 - قال الصادق (علیه السلام): من احب ان یکثر ماءه و ولده فلیکثر اکل الهندباء(272)
: امام جعفر صادق (علیه السلام) می فرمایند: هر کس دوست دارد قدرت جنسی او بیشتر و اولادش زیاد باشد از کاسنی استفاده کند.
3 - عن ابی الحسن الرضا (علیه السلام): اکل الرمان الحلو یزید فی ماء الرجل و یحسن الولد(273)
: خوردن انار شیرین مرد را در امور جنسی قدرتمند نموده، و در زیبائی فرزند تأثیر فراوانی دارد.
4 - عن ابی عبدالله (علیه السلام): شربه السویق بالزیب تنبت اللحم و تشد العظم و ترق البشره و تزید فی الباه(274)
: امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: خوردن سویق توأم با روغن زیتون و گوشت انسان را فربه، استخوان را مستحکم، پوست بدن را روشن و نورانی، و قدرت جنسی را افزایش می دهد.
5 - عن الرضا (علیه السلام): علیکم باکل بقله الهندباء فانها تزید فی المال و الولد، و من احب ان یکثر ماله و ولده فلید من اکل الهندباء(275)
: بر شما باد به خوردن دانه های کاسنی زیرا آن در تکثیر مال و اولاد اثر دارد، و هر کس خواهان ازدیاد مال و اولاد باشد پیوسته از کاسنی استفاده کند.
علاوه بر این احادیث مذکور، دهها حدیث دیگر نیز خوردن خرما به ویژه تمر برنی، گوشت نر و تازه، عسل با شیر، به، و سبزیجات مختلف را در تقویت قوه باه و تولید مثل مؤثر می دانند(276).