فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

نازایی و عقیم بودن

مهم ترین اهداف در مسأله ازدواج رسیدن به فرزندان شایسته می باشد، و لذا تمام زنان و مردان سالم، از نداشتن فرزند متألم گردیده، و با تکاپو و دارو و درمان سعی می کنند صاحب اولاد گردند.
گروهی از خانواده ها از تولید مثل عقیم مانده، و پیوسته در اضطراب و تأثرات عمیق به سر برده، و زندگی بی نشاط و مأیوسانه خویش را سپری می سازند، ولی هر آن آرزوی داشتن فرزند را در سر می پرورانند.
ناگفته نماند که جنین از ترکیب تخمک مرد بنام اسپرم و تخمچه زن به نام اوول به وجود می آید، و در هر بار جفت گیری زن و شوهر، تعداد پانصد میلیون اسپرم به طور تقریب از مرد خارج می شود، و یک واحد از آنها با اوول ملاقات نموده و هستی جنین از همان دم آغاز می گردد، و چنانچه مشکلاتی در رحم زن و یا ضعف هایی در نطفه زوجین و عمل لقاح بروز نماید، تولید مثل دچار عوارض نامطلوبی گردیده، و ای بسا ممکن است برای همیشه این مشکل برطرف نگردد.
بنابراین نازائی دو قسم است:
1 - کسانی که مشکلات آنان به وسیله پزشک متخصص و استعمال دارو و درمان مرتفع می گردد.
2 - خانواده هایی که به طور ارثی و یا عوامل دیگر امکان تولید مثل ندارند.
لازم به ذکر است که هر دو گروه از امکان بارداری مأیوس نگردند، و بدانند که تمام قدرت ها در دست خداوند قادر بوده، و او مسبب الاسباب است، و هر انسانی می تواند با دل پاک و دعا و نیایش از یکطرف، و تلاش درمانی و پزشکی از سوی دیگر از خدا بخواهد آرزوی او را عملی سازد!

قرآن و زنان عقیم و نازا

در قرآن مجید می خوانیم که پروردگار عالم برای انسان های وارسته که در دوران پیری و فرسودگی به سر می برند، پس از در خواست فرزند و همراه با دعا و نیایش از سوی آنان، فرزندانی موهبت نموده است! از جمله آنان حضرت ابراهیم و همسرش می باشد که در هنگام سالمندی و پیری آنان، که از داشتن فرزند مأیوس شده بودند، اسماعیل و سپس اسحاق عطا گردید
در این زمینه آیاتی را تقدیم می دارم:
هل اتاک حدیث ضیف ابراهیم المکرمین. اذ دخلوا علیه فقالوا سلاماً قال سلام قوم منکرون. فراغ الی اهله فجاء بعجل سمین. فقربه. الیهم قال الا تأکلون. فاوحبس منهم خفیفه قالوا لا تخف و بشروه بغلام علیم. فاقبلت امرأته فی صره فصلت وجهها و قالت عجوز عقیم(264).
: آیا داستان مهمانی ابراهیم به تو رسیده است که بزرگانی را گرامی می داشت؟ هنگامی که به صورت ناشناخته بر او وارد شده و سلام علیک کردند؟ و او پنهانی به سراغ خانواده اش رفته و گوساله فربهی را برایشان غذا فراهم ساخت؟ و سپس طعام به حضور آنان آورد، و چون دید آنان دست به غذا نمی زنند به وحشت افتاد، و سرانجام وعده تولد فرزندی را از آنان دریافت داشت، و در این اثنا همسرش جلو آمده و با خوشحالی فریاد کشید و به صورت خود زد و گفت: چگونه من پسری به دنیا می آورم در حالی که پیر زنی نازا هستم؟
این جریان که در سوره حجر آیات 53 و 54، و سوره صافات آیات 100 تا 112 تکمیل گردیده نشان می دهد که حضرت ابراهیم و بانویش در دوران پیری به سر می بردند، و طبیعتاً در مراحل بارداری و داشتن فرزند نبوده اند، تا جایی که هر دو از رسیدن به اولاد مأیوس شده، ولی در عین حال دست به دعا بر می داشتند... .
و در مورد حضرت زکریا پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می خوانیم که زن او به طور طبیعی نازا بود، ولی وی دست به دعا برداشته و از خدا خواست دختری به او مرحمت فرماید هنالک دعا زکریا ربه قال رب هب لی من لدلک ذریه طیبه انک سمیع الدعاء(265) سرانجام دعای او به اجابت رسید، و خداوند متعال در سنین پیری و در حالی که زنش نیز عاقر بود باردارش ساخت، و حضرت یحیی را عوض دختر به آنان موهبت کرد ذکر رحمت ربک عبده زکریا. اذا نادی ربه نداء خفیا. قال رب انی و هن العظم منی، واشتعل الرأس شیبا و لم نجعل له من قبل سمیا. قال رب انی یکون لی غلام و کانت امراتی عاقرا و قد بلغت من الکبر عتیا...(266).
چنانچه ملاحظه می کنید خداوند به ابراهیم و زکریا که در اثر پیری خشک شده و زنانشان نازا بودند فرزندانی عطا کرد، زیرا تمام قدرت ها در دست خدا است(267).

دعا برای باردار شدن

از امام سجاد (علیه السلام) آمده است که برای بارداری زن دست به دعا برداشته و هفتاد بار این دعا را بخوانید:
رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین، و اجعل لی ولیا من لدنک یرثنی فی حیاتی و یستغفر لی بعد وفاتی و اجعله خلقاً سویا و لا تجعل للشیطان فیه نصیباً، اللهم انی استغفرک و اتوب الیک انک انت الغفور الرحیم(268).
و حضرت امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: برای کاری به شام رفته و به دیدار هشام بن عبدالملک شتافتم، حاجب و دربان وی مرا اجازه ورود نمی داد، در حالی که او مرد ثروتمندی بود ولی فرزندی نداشت، به وی گفتم: اگر مرا به دیدار هشام اجازه دهی دعائی را تعلیمت می کنم تا بچه دار گردی در این مرا به پیش هشام فرستاد... .
چون امام به بیرون آمد دعائی را تعلیم وی نمود، که متن آن بدین قرار است:
هر روز صبح و شام هفتاد مرتبه سبحان الله بگوئی، و ده مرتبه استغفر الله، سپس بار دیگر نه بار سبحان الله بگوئی و یکبار بعد از آن استغفر الله آنگاه برای تکمیل دعا چنین گوئی:
استغفر الله انه کان غفاراً، یرسل السماء علیکم مدراراً، و یمددکم باموال و بین، یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهاراً.
در این حدیث آمده است که چون آن شخص چنین کرد صاحب فرزندانی شد، و او برای امام باقر و امام صادق (علیه السلام) هدایائی فرستاد. و پس از او هر کس چنین کرد دعایش به اجابت رسید(269).
و حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: هر کس بخواهد زنش باردار گردد پس از نماز جمعه دو رکعت نماز حاجت بخواند، و رکوع و سجودش را طولانی نماید، و پس از اسلام نماز دست به دعا برداشته و بخواند:
اللهم انی اسئلک بما سئلک به زکریا، یا رب لا تذرنی فرداً و انت خیر الوارثین، اللهم هب لی ذریه طیبه انک سمیع الدعاء، اللهم باسمک استحللتها و فی امانتک اخذتها فان قضیت فی رحمها ولدا فاجعله مبارکا، و لا تجعل للشیطان فیه شرکا و لا نصیبا(270).