فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

فصل 17: تولید فرزند و تنظیم خانواده

اگر خداوند متعال غریزه بسیار پر قدرت جنسی را در نهاد انسان ها قرار داده، و آنان را به تشکیل خانواده و پیوند مقدس ازدواج مأمور ساخته است، هدف اصلی آن حفظ نسل و تولید فرزند است، و بدون تردید ازدواج منهای تولید فرزند کوچکترین ارزش واقعی نداشته، و در آئین مبین اسلام جایگاه آن چنانی ندارد... .
پروردگار عالم در قرآن مجید می فرماید:
و اذکروا اذ کنتم قلیلاً فکثرکم...(243).
: به یاد آورید زمانی را که اندک بودید، و ما شما را زیادتان کردیم.
اگر شما خوانندگان عزیز خوب توجه فرمائید، ملاحظه می نمایید که خداوند در این آیه تکثیر نسل و افزایش جمعیت را از جمله نعمت های خویش به شمار آورده، و برای همین خاطر به انسان ها منت نهاده، و در برابر آن سپاس و سپاسگزاری می خواهد. (و اذکروا) بنابراین از این آیه قرآنی به خوبی استفاده می شود که خدا طرفدار تکثیر نسل و افزایش انسان های سودمند است.

ازدواج با زنان عاقر و نازا

چون هدف اصلی از تشکیل خانواده تولید فرزند است، لذا اسلام ازدواج با زنان نازا را مکروه اعلان نموده، و همسری این گروه را مطلوب نمی داند! که اینک توجه شما را به احادیثی در این زمینه جلب می کنم:
1 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): اما عملتم انی ابا هی بکم الامم یوم القیمه حتی بالسقط...(244).
: رسول خدا می فرمایند: آیا نمی دانید که من در فردای قیامت به زیادی پیروانم بر سایر امت افتخار می کنم اگر چه سقط شده باشند؟!
2 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): تزوجوا بکراً ولوداً و لا تزوجوا حسناء جملیه عاقراً فانی اباهی بکم الامم یوم القیمه(245)
: پیامبر خدا می فرمایند: با زنان زیبا رخ ولی نازا ازدواج نکنید، بلکه با دوشیزگان زایا تشکیل خانواده دهید، و بدانید که من در روز رستاخیز به زیادی امتم مباهات می نمایم.
3 - عن ابی عبدالله (علیه السلام): اعلموا ان السوداء اذا کانت ولودا احب الی من الحسناء العاقر(246)
: حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: زنان سیاه چهره ولی زایا از دیدگاه من به مراتب بهتر از بانوان زیبا رو می باشند که زایا نیستند.
4 - عن ابی عبدالله (علیه السلام): جاء رجل الی رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) فقال: یا نبی الله! ان لی ابنه عم قد رضیت جمالها و حسنها و دینها و لکنها عاقر؟ فقال: لا تزوجها! ان یوسف بن یعقوب لقی اخاه فقال: یا اخی کیف استطعت ان تتزوج النساء بعدی؟ فقال: ان ابی امرنی و قال: ان استطعت ان تکون لک ذریه تثقل الارض بالتسبیح فافعل... فقال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): تزوج سوداء ولودا فانی مکاثر بکم الامم یوم القیمه(247)
: امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: مردی به حضور پیامبر خدا رسیده و عرض کرد: ای رسول خدا! من دختر عموئی دارم بسیار زیبا و شایسته و متدین که خیلی دوستش دارم، ولی نازا است؟ حضرت فرمود: با وی ازدواج نکن، زیرا روزی حضرت یوسف به برادرش گفت: برادر! در مورد ازدواج در خود چه تصمیم داری؟ او جواب داد: پدرم حضرت یعغوب به من دستور داده است: اگر بتوانی با فرزندان و ذراری خود روی زمین را به تسبیح و ذکر خدا پر نمائی حتماً انجام ده، و در فردای آن روز چون شخص دیگری در همین مورد به محضر آن حضرت شرفیاب گشت فرمود: با زنان بسیار زشت هم که زایا باشند ازدواج کنید، زیرا من در روز قیامت به کثرت امتم افتخار می کنم.
این احادیث که نمونه ای از دهها حدیث دیگر در این رابطه می باشد، می رساند که ازدواج با افراد نازا مناسب نیست، و حضرات معصومین علیهم السلام همسری آنان را شایسته ندانسته اند، هر چند این برنامه در مورد فرزند و زایائی و نازائی دور می زند و زنان نازا ذاتاً تقصیری ندارند.

نطفه را تلف نکنید

دین مبین اسلام چون طرفدار تکثیر نسل بوده، و نطفه مرد و زن را عامل حیات و بقای نسل بشر می داند، لذا از هر گونه تضییع آن به مبارزه برخاسته، و متخلفین را با شدیدترین کیفرها مجازات می نماید، و در همین رابطه روابط نامشروع همجنس بازی، استمناء، تجاوز به حیوانات... حرام بوده، و دخول از غیر مجرای طبیعی را به همسران جایز نمی داند.
اینک توجه شما را به چند حدیث در این زمینه جلب می کنم:
1 - عن ابی عبدالله (علیه السلام) فی حدیث ان زندیقاً قال له: لم حرم الله اتیان البهایم؟ قال: کره ان یضیع الرجل ماءه...(248).
: مرد کافری به حضور امام صادق (علیه السلام) رسیده و عرض کرد: چرا خداوند نزدیکی با حیوانات را حرام ساخته است، حضرت فرمودند: زیرا پروردگار عالم نخواسته است مرد منی خود را ضایع سازد.
در دنباله این حدیث تصریح شده است که ازدواج تنها راه مشروع اطفای غریزه جنسی است، و مصرف کردن منی در غیر آن مورد، تباه ساختن آب حیات می باشد.
2 - سئل ابو عبدالله (علیه السلام):... لم حرم الله اللواط؟ قال: من اجل انه لو کان اتیان الغلام حلالا لاستغنی عن النساء و کان فیه قطع النسل و تعطیل الفروج، و کان فی ذلک فساد کثیر(249).
: زندیقی از امام صادق سؤالاتی در فلسفه حرمت زنا و لواط مطرح ساخت، آن حضرت در جواب او، در رابطه با حرمت لواط فرمود: اگر همجنس بازی با پسران جایز بود، مردها به سراغ ازدواج با زنان نمی رفتند، و در آن صورت نسل بشر قطع می شد، و ازدواج از بین می رفت، و فسادهای زیادی پدیدار می گشت.
در این حدیث از جمله فلسفه حرمت لواط قطع نسل توصیف شده است.
3 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): السحق فی النساء بمنزله اللواط فی الرجال، فمن فعل ذالک شیئاً فاقتلوهما ثم اقتلوهما(250)
: همجنس بازی زنان با یکدیگر (مساحقه) همچون لواط) مردان است، هر کس چنین کاری را مرتکب شود او را بکشید، حتماً وی را به قتل رسانید.
در این حدیث انحراف اخلاقی زنان و مردان که به صورت لواط و مساحقه تظاهر می نماید، یکسان شمرده شده، و کیفر هر کدام آنان اعدام است، و این، حساسیت شرع مقدس اسلام را در این موارد می رساند.
اگر احادیث دیگری را در رابطه با حرمت و کیفر سایر محرمات جنسی ذکر کنیم، باعث اطاله بحث خواهد بود، و همین قدر نتیجه می گیریم که اتلاف نطفه در اسلام جایز نیست، و فقط جای مشروع آن ازدواج مقدس زن و مرد، و مصرفش تولید فرزندان شایسته و حلال می باشد.