فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

متون احادیث و ادله ما در این باره

خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که تمام این موارد چهل گانه، ترجمه و مضامین روایاتی است که از پیشوایان معصوم به دست ما رسیده، و بزرگان فقهاء و محققین احکام الهی در کتب فقهیه به آن پرداخته اند، و اینک ما نیز به متون بخشی از آنها می پردازیم:
1 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): فی وصیته لعلی امیرالمؤمنین (علیه السلام): یا علی! لا تجامع امراتک فی اول الشهر و وسطه و آخره فان الجنون و الجذام و الخبل یسرع الیها و الی ولدها.
یا علی! لا تجامع امراتک بعد الظهر فانه ان قضی بینکما ولد فی ذلک الوقت یکون احول و الشیطان یفرح بالحول فی الانسان.
یا علی لا تتکلم عند الجماع فان قضی بینکما ولد لا یؤمن ان یکون اخرس، و لا ینظرن احدکم الی فرج امراته ولیغضن بصره عند الجماع، فان النظر الی الفرج یورث العمی یعنی فی الولد.
یا علی لا تجامع امراتک بشهوه امراه غیرک فانی اخشی ان قضی بینکما ولد ان یکون مخنثا مؤنثا بخیلا.
یا علی! اذا کنت جنبا فی الفراش مع امراتک فلا تقرء القرآن فانی اخشی ان ینزل علیکما نار من السماء فتحرقکما.
یا علی! لا تجامع امراتک الا و معک خرقه و مع امراتک خرقه، و لا تمسحا بخرقه واحده فتقع الشهوه علی الشهوه، و ان ذلک یعقب العداوه بینکما ثم یود یکما الی الفرقه و الطلاق.
یا علی! لا تجامع امراتک من قیام فان ذالک من فعل الحمیر و ان قضی بینکما ولد یکون بوالا فی الفراش کالحمیر البواله فی کل مکان.
یا علی! لا تجامع امراتک فی لیله الفطر فانه ان قضی بینکما ولد فیکبر ذلک الولد و لا یصیب ولدا الا علی کبر السن.
یا علی لا تجامع امراتک فی لیله الا ضحی فانه ان قضی بینکما ولد یکون له ست اصابع او اربع اصابع.
یا علی! الا تجامع امراتک تحت الشجره مثمره فانه ان قضی بینکما ولد یکون جلادا قتالا عریفا.
یا علی! لا تجامع امراتک فی وجه الشمس و تلالاها الا ان ترخی علیکما سترا فانه ان قضی بینکما ولد لا یزال فی بوس و فقر حتی یموت.
یا علی! لا تجامع اهلک بین الاذان و الاقامه فانه ان قضی بینکما ولد یکون حریصا علی اهراق الدماء.
یا علی! اذا حملت امراتک فلا تجامعها الا و انت علی وضوء فانه ان قضی بینکما ولد یکون اعمی القلب بخیل الید.
یا علی! لا تجامع اهلک فی آخر درجه منه - یعنی اذا بقی یومان - فانه ان قضی بینکما ولد کان مفدما.
یا علی! لا تجامع اهلک علی سقوف البنیان فانه ان قضی بینکما ولد یکون منافقا مماریا مبتدعا.
یا علی! لا تجامع اهلک اذا خرجت الی مسیره ثلاثه ایام و لیالیهن فانه ان قضی بینکما ولد یکون عونا لکل ظالم.
یا علی! لا تجامع اهلک فی اول ساعه من اللیل فانه ان قضی بینکما ولد لا یومن ان یکون ساحرا مؤثرا للدنیا علی الاخره. یا علی! احفظ وصیتی هذه کما حفظتها عن جبرئیل.(237)
: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در یک وصیت طولانی به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمودند:
یا علی! هرگز در اول و وسط و آخر ماه با همسرت نزدیکی نکن، زیرا جنون، و امراض جذام و بی خردی و ابلهی در همچو ایام به همسر و فرزندش مستولی می شود.
یا علی! که بعد از ظهرها نیز با همسرت مجامعت نکنی، چرا که فرزند شما اگر در آن اوقات نطفه اش منعقد گردد چپ چشم خواهد بود.
یا علی! در حال جماع با زنت زیاد تکلم نکن، و به داخل شرمگاهش نگاه منما، زیرا اگر خداوند به شما فرزندی عطا کرد، نابینا و گنگ می شود.
یا علی! مبادا با شهوت دیگری و هوای او با عیالت نزدیکی کنی، که این کار سبب می شود که فرزند شما منحرف گردیده، و به فساد اخلاقی و بیماری بخل کشیده شود.
یا علی! چنانچه در بستر مجامعت به سر بردی، مبادا قرآن بخوانی، زیرا می ترسم از آسمان آتشی نازل شده، و شما را بسوزاند.
یا علی! بپرهیزید از این که با یک دستمال خود را پاک کنید، و گرنه دو شهوت در یکجا جمع شده، و باعث فراق و جدائی و طلاق می گردد.
یا علی! هرگز ایستاده مجامعت نکن و بدان که این کار از اعمال چهار پایان است، و نتیجه اش این می شود که فرزندتان به بیماری شب ادراری مبتلا می گردد.
یا علی! مبادا شب عید فطر و قربان با زنت نزدیکی کنی، زیرا چنانچه فرزندی نصیب شما گردد، او بچه دار نمی شود مگر در دوران پیری، و از طرف دیگر انسان چهار انگشت و یا شش انگشتی می شود.
یا علی! زیر درخت میوه دار مجامعت نکن، زیرا فرزندت در این صورت موجودی آدمکش و ستمگر و جاسوس در می آید.
یا علی! مقابل آفتاب و شعاع آن مقاربت منما، مگر این که چیزی همچون پرده در میان باشد، زیرا در این صورت فرزند شما در فقر و پریشانی خواهد بود، و ممکن است از شدت آن بمیرد.
یا علی! در ایام محاق که شب های آخر ماه است نزدیکی نکن، زیرا فرزند شما زبون و کودن و احمق بار می آید.
یا علی! مبادا در پشت بام ها مجامعت کنی، و الا بچه ات منافق، ریا کار، و بدعت گذار می گردد، و بترس از این که در شب سفر نزدیکی کنی، در حالی که مسافرت شما بیش از سه روز به طول نخواهد انجامید.
یا علی! هرگز ساعات اول شب نزدیکی نکن، و الا بچه شما حریص دنیا بوده، و سر از جادوگری و ساحری در می آورد. و این وصیت مرا حفظ کن که من از جبرئیل آموخته ام.
و در حدیث دیگری حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
لا یجامع الرجل امراته و لا جاریته و فی البیت صبی فان ذالک مما یورث الزنا(238).
: مرد با همسرش و یا کنیز مجامعت نکند در جایی که بچه کوچکی متوجه آنان است، زیرا این کار باعث زنا می شود.
و همین بزرگوار می فرمایند:
رسول خدا سوگند یاد کردند که: هر مردی با همسرش مجامعت کند، در حالی که بچه بیداری آنان را ببیند، و یا صدایشان را بشنود، و یا نفس های آنان را درک کند، اگر فرزندشان پسر باشد زنا می کند، و چنانچه دختر باشد، گرفتار زنا می گردد، آنگاه افزودند:
جدم امام سجاد (علیه السلام) هر گاه اراده چنین کاری را می کرد، درها را می بست، و پرده ها را آویزان می نمود، و غلامان و بچه ها را از اتاق بیرون می کرد(239).
و بالاخره پدر عبدالله الرحمن سالم می گوید:
از امام باقر (علیه السلام) پرسیدم: آیا جماع در برخی اوقات نامطلوب است؟ در حالی که خداوند آن را مباح و حلال ساخته است؟ فرمود: بلی، آنگاه بخشی از موارد آن را چنین بیان فرمودند:
ما بین طلوع الفجر الی طلوع الشمس، و من مغیب الشمس الی مغیب الشفق، و فی الیوم الذی تنکسف فیه الشمس، و فی اللیله التی ینخسف فیها القمر، و فی اللیله، و فی الیوم الذین یکون فیهما الریح السوداء و الریح الحمراء، و الریح الصفراء، و الیوم و للیله الذین یکون فیهما الزلزله...(240)
: از اذان صبح تا طلوع خورشید، و از غروب آفتاب تا مغرب، و در روزی که آفتاب کسوف می کند، و در شبی که ماه می گیرد، و در شب و روزی که بادهای سیاه و سرخ و زرد می وزد، و روز و شبی که زلزله اتفاق می افتد، مقاربت با زنان مکروه است. و سپس افزودند: شبی پیامبر خدا در کنار یکی از همسرانش بود، بر خلاف گذشته ها با وی هم بستر نگردید، زن پرسید: یا رسول الله! از من ناراحتی؟ آن حضرت فرمود: نه، جز این که امشب ماه گرفته بود، و خداوند در همچو ایامی کسانی را که به دنبال چنین کارهایی باشند، مذمت می نماید...(241).
ما از آوردن سایر احادیث خودداری نموده، و به همین نمونه ها اکتفا می کنیم، و چنین نتیجه می گیریم که: شرع مقدس اسلام برای مصالح و مفاسد فردی و اجتماعی کلیه موارد مستحب و مکروه مسائل جنسی را بیان داشته، و هر جا را که از آن با سکوت گذشته مباح و بلامانع می باشد.
و کسانی که به طور دقیق این هشدارها را می پذیرند، از آن سودمند بوده، و خود و فرزندانشان در امان می مانند، بر عکس، اشخاصی که این تذکرات را نادیده می گیرند، علاوه بر مضرات اجتماعی آن، خود آنان نیز متضرر گردیده، و در آتش جهل و بی خبری، و یا عناد و تخلف با دستورات مذهبی خواهند سوخت.
چه بسا خانواده هایی که در اثر عدم مراعات این احکام فرزندانشان معلول گشته، و در بیماری های روانی می سوزند؟! و چه کسانی که در اثر نادیده گرفتن همین احکام ظریف کارشان به طلاق و جدایی کشیده، و در سیه روزی به مرگ واقعی خود ادامه می دهند...؟!.

فصل 16: ناتوانی جنسی و راه درمان

یکی از خواسته های اساسی زن و شوهر در امر ازدواج تأمین نیاز جنسی است، و ناکامی هر یک از آنان در این زمینه مشکلاتی را در کانون خانواده پدید می آورد، که ای بسا ممکن است سر از طلاق و جدائی در آورد
بنابراین هر یک از آحاد مردم باید از آغاز زندگی خویش تلاش کنند، از هر گونه بروز این مسأله خطرناک جلوگیری نموده، و از هجوم عوامل ناتوانی جنسی بگریزند، زیرا: بخش اعظم آن از ناحیه خود افراد سر چشمه می گیرد، که در اثر غفلت و یا انحراف اخلاقی صورت می پذیرد.
ناتوانی های جنسی غالباً به سه قسم تقسیم می گردد:
1 - اختلالات نعوظی
2 - عدم تعادل در انزال.
3 - مشکلاتی در بیضتین.
اینک ما به طور اختصار، و با استفاده از نظرات کارشناسان و دانشمندان صاحب نظر، به انواع ناتوانی ها اشاره نموده، و راههای درمان را ارائه می کنیم:

اختلالات نعوظی

اگر چه زنان نیز در امور جنسی و در مسأله زوجیت به طور استثناء گاهی گرفتار عوارض ناتوانی جنسی می گردند، ولی مشکلات آنان در برابر مردان بسیار کم و غیر قابل توجه است، لذا هدف ما بررسی عوامل آن از سوی مردها می باشد، که نخستین صورت آن در نعوظ تظاهر نموده و اختلالاتی را پدیدار می نماید.
برخی از مردها هنگامی که با همسر و عروس خود روبرو می شوند، آمادگی جنسی پیدا نکرده، و دیرتر از حالت طبیعی سر و سامان می یابند، و همراه با مالش و حرکت های تحریک آمیز، مرد میدان می گردند
و گروهی نیز هر چند به سختی آماده می شوند و یا در آغاز کار، بدون مشکل اعلان آمادگی می نمایند، و لکن با هزار تأسف دیری نمی پاید که شرمنده عروس خانم گردیده، و حالت مردانگی خود را از دست داده، و آلت خدمتگزارشان نیز همچون خودشان، میدان جهاد جنسی را به طرف مقابل واگذار می نماید
و بالاخره کسانی نیز هستند که هر چند فی الجمله نعوظ دارند، ولی کیفیت آن کامل و مطلوب نیست، و حرکتشان همچون خودشان شکسته، و سست و بی حال است، و قهراً چنین وضعیتی موجب رضایت طرف مقابل نخواهد بود، و با گذشت زمان به شکست کامل و همیشگی خواهد پیوست