فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

ایام و ساعات نامناسب خلوت

از صدها روایت اسلامی استفاده می شود که ساعات و ایام، و حالات عروس و داماد، در سر نوشت خود آنان و فرزندانشان مؤثر است، و بخش مهمی از عقب ماندگی ها و کمبودها و ناقص الخلقه ها معلول مراعات نکردن شرائط مقاربت است!
اگر نوزادان به طور مادرزاد کور و نابینا، گنگ و ناشنوا، مجنون و دیوانه، چهار انگشت و شش انگشت، متولد می گردند، و به امراض جذام و برص مبتلا می شوند، و بیماری های روانی آنان پدر و مادر شان را رنج می دهد بخش اعظم آن معلول بی مبالاتی زنان و شوهران در هنگام مجامعت می باشد!
چنانچه کودکان بدون توجه به آزار و ستم دیگران می پردازند، و یا گرفتار انحرافات اخلاقی می گردند، و در مسائل مادی اسیر و حریص دنیا و شکم پرستی می شوند، و حتی انواع بیماری های اخلاقی آنان از قبیل: بخل و حسادت، کینه و عداوت، جبن و لئامت از همان ساعات نزدیکی عروس و داماد سر چشمه می گیرد و چنانچه از همان اوان زندگی مشترک راهنمائیهای پیشوایان مذهبی را مراعات کنیم، گرفتار عوارض نامطلوب آن نمی شویم.
اینک توجه شما را به موارد مکروه مجامعت معطوف می داریم:
1 - مجامعت در شب های اول هر ماه مکروه است، فقط شب اول ماه مبارک رمضان استثناء گردیده، که به جهت آمادگی روحی و طهارت بدن و انجام غسل نزدیکی در آن مستحب است.
2 - شب های نیمه هر ماه بدون استثناء مقاربت زنان نامناسب است.
3 - شب های آخر هر ماه کراهت بیشتری دارد، و در فلسفه کراهت این سه شب آمده است که بسا ممکن است بچه سقط گردد، و در صورت عدم سقط معمولا بچه های تولید شده در این اوقات گرفتار جنون، سفاهت و سایر بیماری های روانی می گردند، از سوی دیگر: در این شب ها شیاطین و جن ها به این کار مبادرت می ورزند، و در صورت نزدیکی کردن، زن و شوهر ایمن نمی باشند.
4 - به جز روز جمعه نزدیکی کردن بعد از ظهر نامطلوب است، و ای بسا ممکن است بچه ای که در آن ساعات نطفه اش منعقد می گردد به عوارض نامطلوبی گرفتار آید.
5 - در شب های مسافرتی که سفر انسان بیش از سه روز طول نمی کشد جماع مکروه است، زیرا فرزندی که در آن اوقات تولید می گردد یاور ستمگران خواهد بود.
6 - نزدیکی با شکم پر و اول شب بسیار مکروه است، زیرا علاوه بر مضرات بهداشتی، فاقد آرامش روانی و نشاط لازم می باشد، و در روایتی این ساعات و این حالات خطرناک توصیف شده و ممکن است باعث مرگ انسان می گردد و بچه نیز حریص دنیا باشد.
7 - هنگامی که قمر در عقرب است (و آن برج هشتم می باشد) از نظر تأثیر افلاک جماع و نزدیکی نامناسب است.
8 - شب عید فطر از آمیزش جنسی نهی گردیده، و فلسفه آن از جمله شرور بودن فرزند و نازائی او ذکر شده، و چنانچه بچه دار هم گردد در سنین پیری صورت می پذیرد.
9 - شب عید قربان نیز همچون شب عید فطر جماع مکروه است، و تولید فرزند در آن شب ممکن است عامل معلول شدن او باشد، و نوزاد با چهار انگشت و یا شش انگشت به دنیا آید.
10 - در شب های شنبه و یکشنبه و چهار شنبه مقاربت جنسی شدیداً مکروه بوده، و در روایات اسلامی به جهت مفاسد و مضارش نامناسب ذکر گردیده است.
11 - جماع کردن در جایی که بچه های کوچک آنان را می بینند، و یا صدایشان را می شنوند، و یا به هر کیفیتی نسبت به این امر حساس و تحریک می شوند منع شده است، و تأثیر سوء در بیننده و جنین خواهد گذاشت، و سرانجام آنان را به فساد و ارتکاب زنا خواهد کشاند.
12 - جماع کردن بدون ساتر و با بدن لخت و عریان مکروه بوده، و شبیه مجامعت چهار پایان ذکر شده است که بر خلاف شرم و حیا نیز می باشد.
13 - جماع پس از از احتلام زیان آور بوده، و ممکن است باعث دیوانگی جنین گردد، و وضو گرفتن کراهت آن را کاهش می دهد.
14 - نزدیکی با همسر در جاهای غیر مسقف، به ویژه پشت بام شدیداً نهی شده، زیرا؛ این کار، علاوه بر فقدان آرامش خاطر باعث می گردد، بچه بدعت گزار و منافق و ریا کار بار بیاید.
15 - آمیزش جنسی ایستاده خسبه کننده و بدون لذت است، و به آمیزش حیوانات تشبیه گردیده، و باعث می گردد، که نوزاد به بیماری شب ادراری مبتلا شود. و ملائکه رحمت از خانه چنین اشخاصی خارج می گردند.
16 - نزدیکی کردن با زن در فرصت بین اذان و اقامه نماز، که مخصوص اعمال عبادی است مکروه است، و باعث می شود بچه منعقد شده اهل دنیا و معصیت و قاتل باشد.
17 - در فاصله بین اذان صبح تا طلوع آفتاب مقاربت با همسر منع گردیده، زیرا آن ساعات مخصوص ذکر و مناجات بوده، و آمیزش جنسی در چنین ساعتی موجب تضعیف زیاد می گردد.
18 - کلیه شب ها و روزها که آفتاب و ماه می گیرند (کسوف و خسوف) و یا زلزله می شود، و یا بادهای سرخ و سیاه و یا هر علامت خوفناک دیگر پدیدار می گردد، جماع کردن مکروه است، و حضرت امام باقر (علیه السلام) پرداختن به لذائذ جنسی را در چنین مواقعی ضرر آورد توصیف می کنند.
19 - جماع کردن بدون وضو یا غسل به ویژه با زنان باردار شدیداً مکروه است، زیرا آن، عامل قساوت قلب و کوری دل و بد خواهی می گردد.
20 - نزدیکی در زیر درخت میوه دار نامطلوب بوده، و اثرات بسیار بدی در فرزند می گذارد، تا جایی که او را به یک فرد جاسوس، آدمکش و جلاد تبدیل می نماید.
21 - در هنگام غروب آفتاب که در آستانه نماز مغرب است، آمیزش جنسی مکروه است، زیرا: فرزند محصول آن، انسان جادوگر و ساحر، و عاشق دنیا خواهد بود.
22 - نگاه کردن به عروت زن در حال جماع مکروه است، به ویژه اگر نگاهش به داخل آن صورت گیرد شدیدتر است، زیرا این کار علاوه بر مشکلاتی که از نظر روانی ایجاد می نماید، باعث نابینائی فرزند نیز می شود.
23 - زن و مرد نباید خود را با یک دستمال مشترک پاک نمایند، و الا باعث کینه و اختلاف گردیده، و ممکن است سر از جدائی و طلاق در آورند.
24 - رو به قبله و پشت به قبله جماع کردن نامطلوب است، و در حدیثی امام صادق (علیه السلام) آن را نهی نموده، و اثر وضعی نیز در خود انسان و فرزندان پدیدار می نماید.
25 - مسافری که سفر او بیش از سه روز به طول نمی انجامد. نباید شب سفر، خود را جنب کند، زیرا؛ این کار او را با مشکلاتی مواجه ساخته، و سر انجام فرزند او یاور ستمگران می گردد.
26 - با عشق و هوس دیگری، آمیختن با زن ممنوع است، و نتیجه اش ندامت و پشیمانی است، و فرزند او ستمگر، و عامل هلاکت دهها هزار نفر می باشد.
27 - قرآن خواندن در حال جماع مکروه است، و پیامبر خدا اخطار می کنند که: می ترسم از آسمان آتشی فرود آید و زن و مرد را بسوزاند انی اخشی ان ینزل علیکما نار من السماء فتحرقکما.
28 - نزدیکی با زن بدون ذکر بسم الله مکروه است، و ممکن است شیطان و ایادی او نفوذ نموده، و در تولید فرزند شریک باشند.
29 - تعدد جماع بدون غسل در میان آنها مکروح است، مگر این که با گرفتن وضو باشد.
30 - تکلم زیاد در حال جماع و آمیزش شدیداً منع گردیده، مگر جملاتی که در رابطه با تحریک جنسی صورت پذیرد، و آمده است که فرزند آنان گنگ و لال می گردد.
31 - مقاربت در کشتی و امثال آن، و به طور کلی در سفر مکروه است، مگر این که زمینه غسل کردن فراهم باشد، و یا در اثر اجتناب از آمیزش، ناراحتی جنسی داشته باشند، که در این صورت مکروه نیست.
32 - اگر زن و شوهر و یا یکی از آنان در حال جماع خضاب داشته باشند، آمیزش در آن حال مکروه خوانده شده، و اثر بدی در فرزند گذاشته و او را مخنث بار می آورد.
33 - جز روز پنجشنبه در هنگام ظهر و نزدیک آن جماع مکروه است، و باعث معلول بودن چشمان فرزند می شود.
34 - مقاربت بر سر راه و انظار مردم در صورتی که کسی آنان را نبیند مکروه است، و گرنه در صورت مشاهده مردم حرام می باشد.
35 - داشتن انگشتری که آیه قرآن و یا ذکر خدا دارد برای زن و شوهری که آمیزش جنسی می نمایند مکروه است.
36 - نزدیکی با زن حائض حرام است، ولی هنگامی که او از خون حیض پاک شده، پیش از غسل حیض مقاربت با وی مکروه است.
37 - مجامعت در حال خستگی و بی خوابی و بدون نشاط لازم، مکروه است، و آثار ناباری در فرزند می گذارد، و او را به راههای خلاف کشانده و اسیر دنیا می نماید.
38 - نزدیکی بدون مقدمات تحریک آمیز جنسی مکروه بوده، و در روایات اسلامی در حد ظلم و ستمگری شمرده شده است.
39 - آمیزش جنسی در مقابل آفتاب و ماه بدون ساتر، بسیار مذموم گردیده، و چنانچه فرزندی تولید گردد، پیوسته در فقر و پریشانی بوده، و حتی ممکن است تلف شود.
40 - آمیزش در شب های محاق (دو شب آخر ماه) بسیار مذموم بوده، و فرزندان تولید شده در این اوقات احمق و کودن می باشند.

متون احادیث و ادله ما در این باره

خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که تمام این موارد چهل گانه، ترجمه و مضامین روایاتی است که از پیشوایان معصوم به دست ما رسیده، و بزرگان فقهاء و محققین احکام الهی در کتب فقهیه به آن پرداخته اند، و اینک ما نیز به متون بخشی از آنها می پردازیم:
1 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): فی وصیته لعلی امیرالمؤمنین (علیه السلام): یا علی! لا تجامع امراتک فی اول الشهر و وسطه و آخره فان الجنون و الجذام و الخبل یسرع الیها و الی ولدها.
یا علی! لا تجامع امراتک بعد الظهر فانه ان قضی بینکما ولد فی ذلک الوقت یکون احول و الشیطان یفرح بالحول فی الانسان.
یا علی لا تتکلم عند الجماع فان قضی بینکما ولد لا یؤمن ان یکون اخرس، و لا ینظرن احدکم الی فرج امراته ولیغضن بصره عند الجماع، فان النظر الی الفرج یورث العمی یعنی فی الولد.
یا علی لا تجامع امراتک بشهوه امراه غیرک فانی اخشی ان قضی بینکما ولد ان یکون مخنثا مؤنثا بخیلا.
یا علی! اذا کنت جنبا فی الفراش مع امراتک فلا تقرء القرآن فانی اخشی ان ینزل علیکما نار من السماء فتحرقکما.
یا علی! لا تجامع امراتک الا و معک خرقه و مع امراتک خرقه، و لا تمسحا بخرقه واحده فتقع الشهوه علی الشهوه، و ان ذلک یعقب العداوه بینکما ثم یود یکما الی الفرقه و الطلاق.
یا علی! لا تجامع امراتک من قیام فان ذالک من فعل الحمیر و ان قضی بینکما ولد یکون بوالا فی الفراش کالحمیر البواله فی کل مکان.
یا علی! لا تجامع امراتک فی لیله الفطر فانه ان قضی بینکما ولد فیکبر ذلک الولد و لا یصیب ولدا الا علی کبر السن.
یا علی لا تجامع امراتک فی لیله الا ضحی فانه ان قضی بینکما ولد یکون له ست اصابع او اربع اصابع.
یا علی! الا تجامع امراتک تحت الشجره مثمره فانه ان قضی بینکما ولد یکون جلادا قتالا عریفا.
یا علی! لا تجامع امراتک فی وجه الشمس و تلالاها الا ان ترخی علیکما سترا فانه ان قضی بینکما ولد لا یزال فی بوس و فقر حتی یموت.
یا علی! لا تجامع اهلک بین الاذان و الاقامه فانه ان قضی بینکما ولد یکون حریصا علی اهراق الدماء.
یا علی! اذا حملت امراتک فلا تجامعها الا و انت علی وضوء فانه ان قضی بینکما ولد یکون اعمی القلب بخیل الید.
یا علی! لا تجامع اهلک فی آخر درجه منه - یعنی اذا بقی یومان - فانه ان قضی بینکما ولد کان مفدما.
یا علی! لا تجامع اهلک علی سقوف البنیان فانه ان قضی بینکما ولد یکون منافقا مماریا مبتدعا.
یا علی! لا تجامع اهلک اذا خرجت الی مسیره ثلاثه ایام و لیالیهن فانه ان قضی بینکما ولد یکون عونا لکل ظالم.
یا علی! لا تجامع اهلک فی اول ساعه من اللیل فانه ان قضی بینکما ولد لا یومن ان یکون ساحرا مؤثرا للدنیا علی الاخره. یا علی! احفظ وصیتی هذه کما حفظتها عن جبرئیل.(237)
: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در یک وصیت طولانی به امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرمودند:
یا علی! هرگز در اول و وسط و آخر ماه با همسرت نزدیکی نکن، زیرا جنون، و امراض جذام و بی خردی و ابلهی در همچو ایام به همسر و فرزندش مستولی می شود.
یا علی! که بعد از ظهرها نیز با همسرت مجامعت نکنی، چرا که فرزند شما اگر در آن اوقات نطفه اش منعقد گردد چپ چشم خواهد بود.
یا علی! در حال جماع با زنت زیاد تکلم نکن، و به داخل شرمگاهش نگاه منما، زیرا اگر خداوند به شما فرزندی عطا کرد، نابینا و گنگ می شود.
یا علی! مبادا با شهوت دیگری و هوای او با عیالت نزدیکی کنی، که این کار سبب می شود که فرزند شما منحرف گردیده، و به فساد اخلاقی و بیماری بخل کشیده شود.
یا علی! چنانچه در بستر مجامعت به سر بردی، مبادا قرآن بخوانی، زیرا می ترسم از آسمان آتشی نازل شده، و شما را بسوزاند.
یا علی! بپرهیزید از این که با یک دستمال خود را پاک کنید، و گرنه دو شهوت در یکجا جمع شده، و باعث فراق و جدائی و طلاق می گردد.
یا علی! هرگز ایستاده مجامعت نکن و بدان که این کار از اعمال چهار پایان است، و نتیجه اش این می شود که فرزندتان به بیماری شب ادراری مبتلا می گردد.
یا علی! مبادا شب عید فطر و قربان با زنت نزدیکی کنی، زیرا چنانچه فرزندی نصیب شما گردد، او بچه دار نمی شود مگر در دوران پیری، و از طرف دیگر انسان چهار انگشت و یا شش انگشتی می شود.
یا علی! زیر درخت میوه دار مجامعت نکن، زیرا فرزندت در این صورت موجودی آدمکش و ستمگر و جاسوس در می آید.
یا علی! مقابل آفتاب و شعاع آن مقاربت منما، مگر این که چیزی همچون پرده در میان باشد، زیرا در این صورت فرزند شما در فقر و پریشانی خواهد بود، و ممکن است از شدت آن بمیرد.
یا علی! در ایام محاق که شب های آخر ماه است نزدیکی نکن، زیرا فرزند شما زبون و کودن و احمق بار می آید.
یا علی! مبادا در پشت بام ها مجامعت کنی، و الا بچه ات منافق، ریا کار، و بدعت گذار می گردد، و بترس از این که در شب سفر نزدیکی کنی، در حالی که مسافرت شما بیش از سه روز به طول نخواهد انجامید.
یا علی! هرگز ساعات اول شب نزدیکی نکن، و الا بچه شما حریص دنیا بوده، و سر از جادوگری و ساحری در می آورد. و این وصیت مرا حفظ کن که من از جبرئیل آموخته ام.
و در حدیث دیگری حضرت امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
لا یجامع الرجل امراته و لا جاریته و فی البیت صبی فان ذالک مما یورث الزنا(238).
: مرد با همسرش و یا کنیز مجامعت نکند در جایی که بچه کوچکی متوجه آنان است، زیرا این کار باعث زنا می شود.
و همین بزرگوار می فرمایند:
رسول خدا سوگند یاد کردند که: هر مردی با همسرش مجامعت کند، در حالی که بچه بیداری آنان را ببیند، و یا صدایشان را بشنود، و یا نفس های آنان را درک کند، اگر فرزندشان پسر باشد زنا می کند، و چنانچه دختر باشد، گرفتار زنا می گردد، آنگاه افزودند:
جدم امام سجاد (علیه السلام) هر گاه اراده چنین کاری را می کرد، درها را می بست، و پرده ها را آویزان می نمود، و غلامان و بچه ها را از اتاق بیرون می کرد(239).
و بالاخره پدر عبدالله الرحمن سالم می گوید:
از امام باقر (علیه السلام) پرسیدم: آیا جماع در برخی اوقات نامطلوب است؟ در حالی که خداوند آن را مباح و حلال ساخته است؟ فرمود: بلی، آنگاه بخشی از موارد آن را چنین بیان فرمودند:
ما بین طلوع الفجر الی طلوع الشمس، و من مغیب الشمس الی مغیب الشفق، و فی الیوم الذی تنکسف فیه الشمس، و فی اللیله التی ینخسف فیها القمر، و فی اللیله، و فی الیوم الذین یکون فیهما الریح السوداء و الریح الحمراء، و الریح الصفراء، و الیوم و للیله الذین یکون فیهما الزلزله...(240)
: از اذان صبح تا طلوع خورشید، و از غروب آفتاب تا مغرب، و در روزی که آفتاب کسوف می کند، و در شبی که ماه می گیرد، و در شب و روزی که بادهای سیاه و سرخ و زرد می وزد، و روز و شبی که زلزله اتفاق می افتد، مقاربت با زنان مکروه است. و سپس افزودند: شبی پیامبر خدا در کنار یکی از همسرانش بود، بر خلاف گذشته ها با وی هم بستر نگردید، زن پرسید: یا رسول الله! از من ناراحتی؟ آن حضرت فرمود: نه، جز این که امشب ماه گرفته بود، و خداوند در همچو ایامی کسانی را که به دنبال چنین کارهایی باشند، مذمت می نماید...(241).
ما از آوردن سایر احادیث خودداری نموده، و به همین نمونه ها اکتفا می کنیم، و چنین نتیجه می گیریم که: شرع مقدس اسلام برای مصالح و مفاسد فردی و اجتماعی کلیه موارد مستحب و مکروه مسائل جنسی را بیان داشته، و هر جا را که از آن با سکوت گذشته مباح و بلامانع می باشد.
و کسانی که به طور دقیق این هشدارها را می پذیرند، از آن سودمند بوده، و خود و فرزندانشان در امان می مانند، بر عکس، اشخاصی که این تذکرات را نادیده می گیرند، علاوه بر مضرات اجتماعی آن، خود آنان نیز متضرر گردیده، و در آتش جهل و بی خبری، و یا عناد و تخلف با دستورات مذهبی خواهند سوخت.
چه بسا خانواده هایی که در اثر عدم مراعات این احکام فرزندانشان معلول گشته، و در بیماری های روانی می سوزند؟! و چه کسانی که در اثر نادیده گرفتن همین احکام ظریف کارشان به طلاق و جدایی کشیده، و در سیه روزی به مرگ واقعی خود ادامه می دهند...؟!.

فصل 16: ناتوانی جنسی و راه درمان

یکی از خواسته های اساسی زن و شوهر در امر ازدواج تأمین نیاز جنسی است، و ناکامی هر یک از آنان در این زمینه مشکلاتی را در کانون خانواده پدید می آورد، که ای بسا ممکن است سر از طلاق و جدائی در آورد
بنابراین هر یک از آحاد مردم باید از آغاز زندگی خویش تلاش کنند، از هر گونه بروز این مسأله خطرناک جلوگیری نموده، و از هجوم عوامل ناتوانی جنسی بگریزند، زیرا: بخش اعظم آن از ناحیه خود افراد سر چشمه می گیرد، که در اثر غفلت و یا انحراف اخلاقی صورت می پذیرد.
ناتوانی های جنسی غالباً به سه قسم تقسیم می گردد:
1 - اختلالات نعوظی
2 - عدم تعادل در انزال.
3 - مشکلاتی در بیضتین.
اینک ما به طور اختصار، و با استفاده از نظرات کارشناسان و دانشمندان صاحب نظر، به انواع ناتوانی ها اشاره نموده، و راههای درمان را ارائه می کنیم: