فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

ترک بستر یا رهبانیت!

گروهی از مردم نسبت به مسائل جنسی و تأمین نیازهای همسران خود بی توجهند، و این جنایت خقوقی را مقدسی و شجاعت می دانند غافل از این که آنان مرکوب شیطان و افکار احمقانه گردیده، و عوارض نامطلوبی را بر خانواده خویش تحمیل نموده، و مفاسد اجتماعی را به بار آورده، و در پیشگاه عدل الهی نیز چوب کیفر را که آتش قهر خدا خواهد بود تحمل خواهند نمود
اینک در این زمینه توجه شما را به چند حدیث و قضایای تاریخی جلب می کنم:
1 - عن ابی عبدالله: جاءت امراه عثمان بن مظعون الی النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فقالت: یا رسول الله! ان عثمان یصوم النهار و یقوم اللیل، فخرج رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) مغضبا یحمل نعلیه حتی جاء الی عثمان فوجده یصلی، فانصرف عثمان حین رأی رسول الله فقال له: یا عثمان! لم یرسلنی الله تعالی بالرهبانیه ولکن بعثنی بالحنیفیه السله السمحه، اصوم و اصلی و المس اهلی، فمن احب فطرتی فلیستن بسنتی و من سنتی النکاح(229).
: حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند: همسر عثمان بن مظعون به خدمت رسول خدا رسیده و عرض کرد: شوهرم پیوسته شبها را به عبادت و شب زنده داری، و روزها را به روزه گرفتن مشغول است، و هیچ توجهی به من نمی کند؟
پیامبر خدا با شنیدن این خلاف سنت به شدت به خشم آمده، و به پیش عثمان آمد و گفت: یا عثمان! پروردگار عالم مرا به ترک دنیا و لذائذ آن مأمور نساخته، و رهبانیت را بر امت من حرام کرده است، بلکه من مأمورم به آئین پاک و معتدل و آسان و بخشش دعوت نموده، و خودم نیز، هم نماز می گزارم و روزه می گیرم، و هم حقوق خانواده ام را فراموش نکرده، و به لذائذ جنسی می پردازم، هر کس مرا و آئینم را دوست دارد به دستورات آئینم عمل کند، و از سنت من ازدواج و مقاربت با زنان است.
در این حدیث ترک بستر زن رهبانیت خوانده شده، و در آئین پاک خدا و رسول او ممنوع می باشد(230).
و در حدیث دیگر آمده است که سه نفر از زنان به خدمت پیامبر خدا آمده، و هر یک در موردی از شوهرش شکایت کرد. یکی گفت: شوهرم از گوشت استفاده نمی کند، دیگری اظهار داشت: شوهر من عشق و علاقه ای به عطر و تزیین ندارد، سومی بیان کرد: شوهر من نیز مقاربت با زن را ترک کرده است، پیامبر عزیز اسلام چون این مجلات دردناک را شنید، با شتاب تمام در حالی که یک طرف عبا در زمین و گوشه دیگرش بر دوش آن حضرت بود به مسجد آمده، و اخطار کرد:
گروهی از اصحاب من چه بد فکر می کنند؟ و از خوردن گوشت، و از استعمال عطر، و از نزدیکی با زنان خودداری می نمایند، بدانید که من گوشت می خورم، و عطر استعمال می نمایم، و با زنانم همبستر می گردم، هر کس چنین نباشد از سنت من اعراض نموده و از من نیست(231).
نظایر این قضیه ها و احادیث بسیار زیاد است که از ذکر آنها خودداری نموده، و نتیجه می گیریم که ترک بستر زن، شرعاً حرام و خلاف سنت پیامبر بوده، و عوارض نامطلوبی از جمله انحراف فکری و جنسی زن را به دنبال خواهد داشت.

فصل 15: ایام و ساعات مناسب خلوت

اگر عروس و داماد و کلیه زنان و مردان متأهل، برنامه های زناشوئی خود را آگاهانه برنامه ریزی کنند، و لحظات شیرین خلوت را با دستورات اسلام تطبیق دهند، کوچکترین مشکلی دامن آنان را فرا نگرفته، و فرزندان سالم و با هوش نصیب آنان می گردد.
ما جهت اطلاع خوانندگان عزیز روایات اسلامی را بررسی نموده، و بخشی از سخنان ارزشمند حضرات معصومین علیهم السلام را در مورد ایام و ساعات مناسب خلوت در اختیار علاقمندان قرار داده، و اینک به موارد آنها اشاره می نمائیم:
1 - هنگام تحریک و بحران جنسی، به ویژه اگر از دیدن زنان اجنبی حاصل گردد.
2 - شوهر احساس کند که همسرش به این عمل علاقمند است، و خودداری او باعث ناراحتی زن وی می گردد.
3 - شب دوشنبه.
4 - شب سه شنبه.
5 - شب پنجشنبه.
6 - شب جمعه.
7 - روز پنجشنبه هنگام زوال.
8 - روز جمعه به ویژه بعد نماز عصر.
9 - شب اول ماه مبارک رمضان.
10 - مستحب است مقاربت همیشه با وضو و طهارت صورت گیرد، و این مسأله در مورد زنان باردار بیشتر سفارش گردیده است.
برای توجه بیشتر متون بخشی از احادیث اسلامی را می آوریم:
حدیث 1 - عن علی (علیه السلام): یستحب ان یأتی الرجل اهله اول لیله من شهر رمضان یقول الله عز و جل احل لکم لیله الصیام الرفث الی نسائکم و الرفت المجامعه(232)
: شایسته است مرد در شب اول ماه مبارک رمضان به سراغ همسرش باشد، چنانچه خداوند به این کار دستور داده و می فرماید: آمیزش جنسی با همسرانتان در شب روزه حلال گردید(233) و مراد از آن مجامعت است.
حدیث 2 - قال رسول الله لرجل من اصحابه یوم الجمعه... قم فاصب من اهلک فانه منک صدقه علیها(234)
: رسول خدا روز جمعه به یکی از اصحابش فرمودند: آیا امروز روزه گرفته ای؟ گفت: نه، فرمود: صدقه داده ای؟ جواب داد: نه، حضرت فرمود هم اکنون به سراغ همسرت برو، که آمیزش تو احسانی است برای وی.
حدیث 3 - عن رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): یا علی! علیک بالجماع لیله الاثنین، فانه ان قضی بینکما ولد یکون حافظا لکتاب الله، راضیا بما قسم الله عز و جل.
یا علی! ان جامعت اهلک فی اول لیله الثلاثا فقضی بینکما ولد... لا یعذبه الله عز و جل مع المشرکین، و یکون طیب النکهه من الفم، رحیم القلب، سخی الید، طاهر اللسان من الغیبه و الکذب و البتهان.
یا علی! و ان جامعت اهلک لیله الخمیس فقضی بینکما ولد فانه یکون حاکما من الحکام او عالما من العلماء، و ان جامعتها یوم الخمیس عند زوال الشمس عن کبد السماء فقضی بینکما ولد، فان الشیطان لا یقربه حتی یشیب و یکون فهما و یرزقه الله السلامه فی الدین و الدنیا.
یا علی! و ان جامعتها لیله الجمعه و کان بینکما ولد، یکون خطیبا قوالا مفوها، و ان جامعتها یوم الجمعه بعد العصر فقضی بینکما ولد فانه یکون معروفا مشهورا عالما، و ان جامعتها فی لیله الجمعه بعد صلاه العشاء الاخره فانه یرجی ان یکون ولدا بدلا من الابدال ان شاء الله...(235)
: یا علی! بر تو باد به مجامعت شب دوشنبه، زیرا چنانچه فرزندی در آن شب عاید تو گردد، حافظ قرآن و راضی به قسمت الهی می گردد.
و چنانچه در شب سه شنبه مجامعت کنی، و فرزندی نصیب تو شود، به ثواب شهادت نائل آید، و خداوند او را با مشرکین معذب نمی سازد، و او را پاک دهن، و رئوف و بخشنده و منزه از غیبت و دروغ و بهتان می نماید.
یا علی! اگر شب پنجشنبه با همسرت نزدیکی کنی، و خداوند فرزندی برایت مرحمت نماید، او حاکم و عالم می گردد، و چنانچه هنگام زوال در روز پنجشنبه با زن خویش مقاربت کنی، شیطان به بچه ات نزدیک نمی شود، و او فرزندی دانشمند و دانا بوده، و از سلامتی دین و دنیا بهره مند می گردد.
یا علی! اگر شب جمعه به مجامعت بپردازی، و خداوند فرزندی به تو ببخشد، انسان خطیب و سخنور و گویا می شود، و چنانچه عصر جمعه نزدیکی کنی و بچه دار گردی، فرزندت بسیار شخصیت معروف و مشهور و دانشمند می گردد، و اگر بعد از نماز عشاء شب جمعه مقاربت کنی، و همان شب نطفه فرزندی را منعقد سازی، امید است که فرزندت از اولیاء الله و بندگان کم نظیر خدا باشد، انشاء الله.
و قال الفقهاء: یستحب الجماع لیله الاثنین و الثلاثا و الخمیس و الجمعه، و یوم الخمیس عند الزوال و یوم الجمعه بعد العصر و یستحب عند میل الزوجه الیه. و ان یکون علی وضوء سیما اذا کانت المراه حاملا...(236)
: و مراجع تقلید و فقهای ما در این زمینه فرموده اند: جماع و آمیزش جنسی شب دوشنبه و شب سه شنبه و شب پنجشنبه و شب جمعه، و روز پنجشنبه هنگام زوال و نزدیک ظهر، و روز جمعه بعد از نماز عصر، و هر موقع که زن تحریک شود مستحب است، مخصوصاً این کار مناسب است با وضو صورت گرفته، و در هنگام بارداری زنان استحباب آن بیشتر است.
ما از آوردن روایات بسیار دیگر، و عبارات سایر بزرگان خودداری نموده، و نتیجه می گیریم که مراعات ایام و ساعت های خلوت در خود عروس و داماد و فرزندانشان مؤثر است، و در این احادیث مذکور فقط بخشی از آن ذکر شده است، و منحصر به آنها نمی باشد.

ایام و ساعات نامناسب خلوت

از صدها روایت اسلامی استفاده می شود که ساعات و ایام، و حالات عروس و داماد، در سر نوشت خود آنان و فرزندانشان مؤثر است، و بخش مهمی از عقب ماندگی ها و کمبودها و ناقص الخلقه ها معلول مراعات نکردن شرائط مقاربت است!
اگر نوزادان به طور مادرزاد کور و نابینا، گنگ و ناشنوا، مجنون و دیوانه، چهار انگشت و شش انگشت، متولد می گردند، و به امراض جذام و برص مبتلا می شوند، و بیماری های روانی آنان پدر و مادر شان را رنج می دهد بخش اعظم آن معلول بی مبالاتی زنان و شوهران در هنگام مجامعت می باشد!
چنانچه کودکان بدون توجه به آزار و ستم دیگران می پردازند، و یا گرفتار انحرافات اخلاقی می گردند، و در مسائل مادی اسیر و حریص دنیا و شکم پرستی می شوند، و حتی انواع بیماری های اخلاقی آنان از قبیل: بخل و حسادت، کینه و عداوت، جبن و لئامت از همان ساعات نزدیکی عروس و داماد سر چشمه می گیرد و چنانچه از همان اوان زندگی مشترک راهنمائیهای پیشوایان مذهبی را مراعات کنیم، گرفتار عوارض نامطلوب آن نمی شویم.
اینک توجه شما را به موارد مکروه مجامعت معطوف می داریم:
1 - مجامعت در شب های اول هر ماه مکروه است، فقط شب اول ماه مبارک رمضان استثناء گردیده، که به جهت آمادگی روحی و طهارت بدن و انجام غسل نزدیکی در آن مستحب است.
2 - شب های نیمه هر ماه بدون استثناء مقاربت زنان نامناسب است.
3 - شب های آخر هر ماه کراهت بیشتری دارد، و در فلسفه کراهت این سه شب آمده است که بسا ممکن است بچه سقط گردد، و در صورت عدم سقط معمولا بچه های تولید شده در این اوقات گرفتار جنون، سفاهت و سایر بیماری های روانی می گردند، از سوی دیگر: در این شب ها شیاطین و جن ها به این کار مبادرت می ورزند، و در صورت نزدیکی کردن، زن و شوهر ایمن نمی باشند.
4 - به جز روز جمعه نزدیکی کردن بعد از ظهر نامطلوب است، و ای بسا ممکن است بچه ای که در آن ساعات نطفه اش منعقد می گردد به عوارض نامطلوبی گرفتار آید.
5 - در شب های مسافرتی که سفر انسان بیش از سه روز طول نمی کشد جماع مکروه است، زیرا فرزندی که در آن اوقات تولید می گردد یاور ستمگران خواهد بود.
6 - نزدیکی با شکم پر و اول شب بسیار مکروه است، زیرا علاوه بر مضرات بهداشتی، فاقد آرامش روانی و نشاط لازم می باشد، و در روایتی این ساعات و این حالات خطرناک توصیف شده و ممکن است باعث مرگ انسان می گردد و بچه نیز حریص دنیا باشد.
7 - هنگامی که قمر در عقرب است (و آن برج هشتم می باشد) از نظر تأثیر افلاک جماع و نزدیکی نامناسب است.
8 - شب عید فطر از آمیزش جنسی نهی گردیده، و فلسفه آن از جمله شرور بودن فرزند و نازائی او ذکر شده، و چنانچه بچه دار هم گردد در سنین پیری صورت می پذیرد.
9 - شب عید قربان نیز همچون شب عید فطر جماع مکروه است، و تولید فرزند در آن شب ممکن است عامل معلول شدن او باشد، و نوزاد با چهار انگشت و یا شش انگشت به دنیا آید.
10 - در شب های شنبه و یکشنبه و چهار شنبه مقاربت جنسی شدیداً مکروه بوده، و در روایات اسلامی به جهت مفاسد و مضارش نامناسب ذکر گردیده است.
11 - جماع کردن در جایی که بچه های کوچک آنان را می بینند، و یا صدایشان را می شنوند، و یا به هر کیفیتی نسبت به این امر حساس و تحریک می شوند منع شده است، و تأثیر سوء در بیننده و جنین خواهد گذاشت، و سرانجام آنان را به فساد و ارتکاب زنا خواهد کشاند.
12 - جماع کردن بدون ساتر و با بدن لخت و عریان مکروه بوده، و شبیه مجامعت چهار پایان ذکر شده است که بر خلاف شرم و حیا نیز می باشد.
13 - جماع پس از از احتلام زیان آور بوده، و ممکن است باعث دیوانگی جنین گردد، و وضو گرفتن کراهت آن را کاهش می دهد.
14 - نزدیکی با همسر در جاهای غیر مسقف، به ویژه پشت بام شدیداً نهی شده، زیرا؛ این کار، علاوه بر فقدان آرامش خاطر باعث می گردد، بچه بدعت گزار و منافق و ریا کار بار بیاید.
15 - آمیزش جنسی ایستاده خسبه کننده و بدون لذت است، و به آمیزش حیوانات تشبیه گردیده، و باعث می گردد، که نوزاد به بیماری شب ادراری مبتلا شود. و ملائکه رحمت از خانه چنین اشخاصی خارج می گردند.
16 - نزدیکی کردن با زن در فرصت بین اذان و اقامه نماز، که مخصوص اعمال عبادی است مکروه است، و باعث می شود بچه منعقد شده اهل دنیا و معصیت و قاتل باشد.
17 - در فاصله بین اذان صبح تا طلوع آفتاب مقاربت با همسر منع گردیده، زیرا آن ساعات مخصوص ذکر و مناجات بوده، و آمیزش جنسی در چنین ساعتی موجب تضعیف زیاد می گردد.
18 - کلیه شب ها و روزها که آفتاب و ماه می گیرند (کسوف و خسوف) و یا زلزله می شود، و یا بادهای سرخ و سیاه و یا هر علامت خوفناک دیگر پدیدار می گردد، جماع کردن مکروه است، و حضرت امام باقر (علیه السلام) پرداختن به لذائذ جنسی را در چنین مواقعی ضرر آورد توصیف می کنند.
19 - جماع کردن بدون وضو یا غسل به ویژه با زنان باردار شدیداً مکروه است، زیرا آن، عامل قساوت قلب و کوری دل و بد خواهی می گردد.
20 - نزدیکی در زیر درخت میوه دار نامطلوب بوده، و اثرات بسیار بدی در فرزند می گذارد، تا جایی که او را به یک فرد جاسوس، آدمکش و جلاد تبدیل می نماید.
21 - در هنگام غروب آفتاب که در آستانه نماز مغرب است، آمیزش جنسی مکروه است، زیرا: فرزند محصول آن، انسان جادوگر و ساحر، و عاشق دنیا خواهد بود.
22 - نگاه کردن به عروت زن در حال جماع مکروه است، به ویژه اگر نگاهش به داخل آن صورت گیرد شدیدتر است، زیرا این کار علاوه بر مشکلاتی که از نظر روانی ایجاد می نماید، باعث نابینائی فرزند نیز می شود.
23 - زن و مرد نباید خود را با یک دستمال مشترک پاک نمایند، و الا باعث کینه و اختلاف گردیده، و ممکن است سر از جدائی و طلاق در آورند.
24 - رو به قبله و پشت به قبله جماع کردن نامطلوب است، و در حدیثی امام صادق (علیه السلام) آن را نهی نموده، و اثر وضعی نیز در خود انسان و فرزندان پدیدار می نماید.
25 - مسافری که سفر او بیش از سه روز به طول نمی انجامد. نباید شب سفر، خود را جنب کند، زیرا؛ این کار او را با مشکلاتی مواجه ساخته، و سر انجام فرزند او یاور ستمگران می گردد.
26 - با عشق و هوس دیگری، آمیختن با زن ممنوع است، و نتیجه اش ندامت و پشیمانی است، و فرزند او ستمگر، و عامل هلاکت دهها هزار نفر می باشد.
27 - قرآن خواندن در حال جماع مکروه است، و پیامبر خدا اخطار می کنند که: می ترسم از آسمان آتشی فرود آید و زن و مرد را بسوزاند انی اخشی ان ینزل علیکما نار من السماء فتحرقکما.
28 - نزدیکی با زن بدون ذکر بسم الله مکروه است، و ممکن است شیطان و ایادی او نفوذ نموده، و در تولید فرزند شریک باشند.
29 - تعدد جماع بدون غسل در میان آنها مکروح است، مگر این که با گرفتن وضو باشد.
30 - تکلم زیاد در حال جماع و آمیزش شدیداً منع گردیده، مگر جملاتی که در رابطه با تحریک جنسی صورت پذیرد، و آمده است که فرزند آنان گنگ و لال می گردد.
31 - مقاربت در کشتی و امثال آن، و به طور کلی در سفر مکروه است، مگر این که زمینه غسل کردن فراهم باشد، و یا در اثر اجتناب از آمیزش، ناراحتی جنسی داشته باشند، که در این صورت مکروه نیست.
32 - اگر زن و شوهر و یا یکی از آنان در حال جماع خضاب داشته باشند، آمیزش در آن حال مکروه خوانده شده، و اثر بدی در فرزند گذاشته و او را مخنث بار می آورد.
33 - جز روز پنجشنبه در هنگام ظهر و نزدیک آن جماع مکروه است، و باعث معلول بودن چشمان فرزند می شود.
34 - مقاربت بر سر راه و انظار مردم در صورتی که کسی آنان را نبیند مکروه است، و گرنه در صورت مشاهده مردم حرام می باشد.
35 - داشتن انگشتری که آیه قرآن و یا ذکر خدا دارد برای زن و شوهری که آمیزش جنسی می نمایند مکروه است.
36 - نزدیکی با زن حائض حرام است، ولی هنگامی که او از خون حیض پاک شده، پیش از غسل حیض مقاربت با وی مکروه است.
37 - مجامعت در حال خستگی و بی خوابی و بدون نشاط لازم، مکروه است، و آثار ناباری در فرزند می گذارد، و او را به راههای خلاف کشانده و اسیر دنیا می نماید.
38 - نزدیکی بدون مقدمات تحریک آمیز جنسی مکروه بوده، و در روایات اسلامی در حد ظلم و ستمگری شمرده شده است.
39 - آمیزش جنسی در مقابل آفتاب و ماه بدون ساتر، بسیار مذموم گردیده، و چنانچه فرزندی تولید گردد، پیوسته در فقر و پریشانی بوده، و حتی ممکن است تلف شود.
40 - آمیزش در شب های محاق (دو شب آخر ماه) بسیار مذموم بوده، و فرزندان تولید شده در این اوقات احمق و کودن می باشند.