فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

پاداش مجامعت

مسأله مجامعت علاوه بر آثار دنیوی آن در تولید فرزند و حفظ نسل، و بهره مندی از لذائذ جنسی و آرامش روانی، از جهت اخروی نیز دارای پاداش مضاعف و رسیدن به درجات عالی می باشد. در حدیثی از پیامبر بزرگوار آمده است:
اذا اقبل الرجل المؤمن علی امراته المؤمنه اکتنفه الملکان و کان کالشاهر سیفه فی سبیل الله، فاذا فرغ منها تحاتت عنه الذنوب کما یتحاتت ورق الشجر اوان سقوطه، فاذا هو اغتسل انسلخ من الذنوب، فقالت امراه بابی انت و امی یا رسول الله! هذا للرجال فما للنساء؟ قال: اذا هی حملت کتب الله لها اجر الصائم القائم فاذا اخذها الطلق لم یدر مالها من الاجر الا الله، فاذا وضعت کتب الله لها بکل مصه یعنی من الرضاع حسنه و محی عنها سیئه...(228)
: هنگامی که مرد مؤمن اراده کرد با همسر مؤمنه اش نزدیکی کند، دو ملک او را در بر می گیرند، و از نظر پاداش همانند کسی است که شمشیر بدست در راه خدا به جهاد می پردازد، و چون از آن عمل فارغ شود، گناهان او می ریزد به همان کیفیتی که برگ های درختان در پایان پائیز می ریزد، و زمانی که غسل کند خطاهایش بخشوده می شود.
در این حال زنی عرض کرد:
پدر و مادرم فدایت باد این همه پاداش از آن مردان است برای زنان چیست؟ فرمودند: زنان چون باردار شوند، خداوند اجر کسانی را برایشان می نویسد که شبها را به عبادت و شب زنده داری مشغول بوده، و روزها را روزه بگیرند، و زمانی که هنگام زایمانشان فرا رسد، هیچ کس مقدار ثوابشان را نداند جز خدا، و چون وضع حمل کنند، پروردگار عالم به هر جرعه شیری که می دهند یک حسنهای مرحمت فرموده و گناهی را محو می نماید... .
قابل تذکر است که این پاداش ها در صورتی است که اهداف خدایی و معنوی، و اجتناب از گناه و حفظ نفس در میان باشد، و ازدواج و مجامعت جنبه حیوانی و شهوترانی محض نداشته باشد.

ترک بستر یا رهبانیت!

گروهی از مردم نسبت به مسائل جنسی و تأمین نیازهای همسران خود بی توجهند، و این جنایت خقوقی را مقدسی و شجاعت می دانند غافل از این که آنان مرکوب شیطان و افکار احمقانه گردیده، و عوارض نامطلوبی را بر خانواده خویش تحمیل نموده، و مفاسد اجتماعی را به بار آورده، و در پیشگاه عدل الهی نیز چوب کیفر را که آتش قهر خدا خواهد بود تحمل خواهند نمود
اینک در این زمینه توجه شما را به چند حدیث و قضایای تاریخی جلب می کنم:
1 - عن ابی عبدالله: جاءت امراه عثمان بن مظعون الی النبی (صلی الله علیه و آله و سلم) فقالت: یا رسول الله! ان عثمان یصوم النهار و یقوم اللیل، فخرج رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) مغضبا یحمل نعلیه حتی جاء الی عثمان فوجده یصلی، فانصرف عثمان حین رأی رسول الله فقال له: یا عثمان! لم یرسلنی الله تعالی بالرهبانیه ولکن بعثنی بالحنیفیه السله السمحه، اصوم و اصلی و المس اهلی، فمن احب فطرتی فلیستن بسنتی و من سنتی النکاح(229).
: حضرت امام صادق علیه السلام می فرمایند: همسر عثمان بن مظعون به خدمت رسول خدا رسیده و عرض کرد: شوهرم پیوسته شبها را به عبادت و شب زنده داری، و روزها را به روزه گرفتن مشغول است، و هیچ توجهی به من نمی کند؟
پیامبر خدا با شنیدن این خلاف سنت به شدت به خشم آمده، و به پیش عثمان آمد و گفت: یا عثمان! پروردگار عالم مرا به ترک دنیا و لذائذ آن مأمور نساخته، و رهبانیت را بر امت من حرام کرده است، بلکه من مأمورم به آئین پاک و معتدل و آسان و بخشش دعوت نموده، و خودم نیز، هم نماز می گزارم و روزه می گیرم، و هم حقوق خانواده ام را فراموش نکرده، و به لذائذ جنسی می پردازم، هر کس مرا و آئینم را دوست دارد به دستورات آئینم عمل کند، و از سنت من ازدواج و مقاربت با زنان است.
در این حدیث ترک بستر زن رهبانیت خوانده شده، و در آئین پاک خدا و رسول او ممنوع می باشد(230).
و در حدیث دیگر آمده است که سه نفر از زنان به خدمت پیامبر خدا آمده، و هر یک در موردی از شوهرش شکایت کرد. یکی گفت: شوهرم از گوشت استفاده نمی کند، دیگری اظهار داشت: شوهر من عشق و علاقه ای به عطر و تزیین ندارد، سومی بیان کرد: شوهر من نیز مقاربت با زن را ترک کرده است، پیامبر عزیز اسلام چون این مجلات دردناک را شنید، با شتاب تمام در حالی که یک طرف عبا در زمین و گوشه دیگرش بر دوش آن حضرت بود به مسجد آمده، و اخطار کرد:
گروهی از اصحاب من چه بد فکر می کنند؟ و از خوردن گوشت، و از استعمال عطر، و از نزدیکی با زنان خودداری می نمایند، بدانید که من گوشت می خورم، و عطر استعمال می نمایم، و با زنانم همبستر می گردم، هر کس چنین نباشد از سنت من اعراض نموده و از من نیست(231).
نظایر این قضیه ها و احادیث بسیار زیاد است که از ذکر آنها خودداری نموده، و نتیجه می گیریم که ترک بستر زن، شرعاً حرام و خلاف سنت پیامبر بوده، و عوارض نامطلوبی از جمله انحراف فکری و جنسی زن را به دنبال خواهد داشت.

فصل 15: ایام و ساعات مناسب خلوت

اگر عروس و داماد و کلیه زنان و مردان متأهل، برنامه های زناشوئی خود را آگاهانه برنامه ریزی کنند، و لحظات شیرین خلوت را با دستورات اسلام تطبیق دهند، کوچکترین مشکلی دامن آنان را فرا نگرفته، و فرزندان سالم و با هوش نصیب آنان می گردد.
ما جهت اطلاع خوانندگان عزیز روایات اسلامی را بررسی نموده، و بخشی از سخنان ارزشمند حضرات معصومین علیهم السلام را در مورد ایام و ساعات مناسب خلوت در اختیار علاقمندان قرار داده، و اینک به موارد آنها اشاره می نمائیم:
1 - هنگام تحریک و بحران جنسی، به ویژه اگر از دیدن زنان اجنبی حاصل گردد.
2 - شوهر احساس کند که همسرش به این عمل علاقمند است، و خودداری او باعث ناراحتی زن وی می گردد.
3 - شب دوشنبه.
4 - شب سه شنبه.
5 - شب پنجشنبه.
6 - شب جمعه.
7 - روز پنجشنبه هنگام زوال.
8 - روز جمعه به ویژه بعد نماز عصر.
9 - شب اول ماه مبارک رمضان.
10 - مستحب است مقاربت همیشه با وضو و طهارت صورت گیرد، و این مسأله در مورد زنان باردار بیشتر سفارش گردیده است.
برای توجه بیشتر متون بخشی از احادیث اسلامی را می آوریم:
حدیث 1 - عن علی (علیه السلام): یستحب ان یأتی الرجل اهله اول لیله من شهر رمضان یقول الله عز و جل احل لکم لیله الصیام الرفث الی نسائکم و الرفت المجامعه(232)
: شایسته است مرد در شب اول ماه مبارک رمضان به سراغ همسرش باشد، چنانچه خداوند به این کار دستور داده و می فرماید: آمیزش جنسی با همسرانتان در شب روزه حلال گردید(233) و مراد از آن مجامعت است.
حدیث 2 - قال رسول الله لرجل من اصحابه یوم الجمعه... قم فاصب من اهلک فانه منک صدقه علیها(234)
: رسول خدا روز جمعه به یکی از اصحابش فرمودند: آیا امروز روزه گرفته ای؟ گفت: نه، فرمود: صدقه داده ای؟ جواب داد: نه، حضرت فرمود هم اکنون به سراغ همسرت برو، که آمیزش تو احسانی است برای وی.
حدیث 3 - عن رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): یا علی! علیک بالجماع لیله الاثنین، فانه ان قضی بینکما ولد یکون حافظا لکتاب الله، راضیا بما قسم الله عز و جل.
یا علی! ان جامعت اهلک فی اول لیله الثلاثا فقضی بینکما ولد... لا یعذبه الله عز و جل مع المشرکین، و یکون طیب النکهه من الفم، رحیم القلب، سخی الید، طاهر اللسان من الغیبه و الکذب و البتهان.
یا علی! و ان جامعت اهلک لیله الخمیس فقضی بینکما ولد فانه یکون حاکما من الحکام او عالما من العلماء، و ان جامعتها یوم الخمیس عند زوال الشمس عن کبد السماء فقضی بینکما ولد، فان الشیطان لا یقربه حتی یشیب و یکون فهما و یرزقه الله السلامه فی الدین و الدنیا.
یا علی! و ان جامعتها لیله الجمعه و کان بینکما ولد، یکون خطیبا قوالا مفوها، و ان جامعتها یوم الجمعه بعد العصر فقضی بینکما ولد فانه یکون معروفا مشهورا عالما، و ان جامعتها فی لیله الجمعه بعد صلاه العشاء الاخره فانه یرجی ان یکون ولدا بدلا من الابدال ان شاء الله...(235)
: یا علی! بر تو باد به مجامعت شب دوشنبه، زیرا چنانچه فرزندی در آن شب عاید تو گردد، حافظ قرآن و راضی به قسمت الهی می گردد.
و چنانچه در شب سه شنبه مجامعت کنی، و فرزندی نصیب تو شود، به ثواب شهادت نائل آید، و خداوند او را با مشرکین معذب نمی سازد، و او را پاک دهن، و رئوف و بخشنده و منزه از غیبت و دروغ و بهتان می نماید.
یا علی! اگر شب پنجشنبه با همسرت نزدیکی کنی، و خداوند فرزندی برایت مرحمت نماید، او حاکم و عالم می گردد، و چنانچه هنگام زوال در روز پنجشنبه با زن خویش مقاربت کنی، شیطان به بچه ات نزدیک نمی شود، و او فرزندی دانشمند و دانا بوده، و از سلامتی دین و دنیا بهره مند می گردد.
یا علی! اگر شب جمعه به مجامعت بپردازی، و خداوند فرزندی به تو ببخشد، انسان خطیب و سخنور و گویا می شود، و چنانچه عصر جمعه نزدیکی کنی و بچه دار گردی، فرزندت بسیار شخصیت معروف و مشهور و دانشمند می گردد، و اگر بعد از نماز عشاء شب جمعه مقاربت کنی، و همان شب نطفه فرزندی را منعقد سازی، امید است که فرزندت از اولیاء الله و بندگان کم نظیر خدا باشد، انشاء الله.
و قال الفقهاء: یستحب الجماع لیله الاثنین و الثلاثا و الخمیس و الجمعه، و یوم الخمیس عند الزوال و یوم الجمعه بعد العصر و یستحب عند میل الزوجه الیه. و ان یکون علی وضوء سیما اذا کانت المراه حاملا...(236)
: و مراجع تقلید و فقهای ما در این زمینه فرموده اند: جماع و آمیزش جنسی شب دوشنبه و شب سه شنبه و شب پنجشنبه و شب جمعه، و روز پنجشنبه هنگام زوال و نزدیک ظهر، و روز جمعه بعد از نماز عصر، و هر موقع که زن تحریک شود مستحب است، مخصوصاً این کار مناسب است با وضو صورت گرفته، و در هنگام بارداری زنان استحباب آن بیشتر است.
ما از آوردن روایات بسیار دیگر، و عبارات سایر بزرگان خودداری نموده، و نتیجه می گیریم که مراعات ایام و ساعت های خلوت در خود عروس و داماد و فرزندانشان مؤثر است، و در این احادیث مذکور فقط بخشی از آن ذکر شده است، و منحصر به آنها نمی باشد.