فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

6 - مراسم خلوت

ششمین مراسم شب زفاف، و یا به عبارت دیگر آخرین عمل اصلی این شب که هدف اصلی جنسی است مراسم خلوت است، که آنهم مورد توجه اسلام قرار گرفته، و آداب و احکام و ویژگی هایی را در بردارد، که ملاحظه آنها به صلاح خود عروس و داماد و فرزندان آتی و حتی از دیدگاهی به مصلحت جامعه تمام می گردد.

دعا برای دوری شیطان

پیش از اقدام به نزدیکی شایسته است عروس و داماد به خدا پناه برده، و با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم و دعاهای مناسب از شرکت و نزدیکی شیطان جلوگیر نمایند.
در این زمینه توجه شما را به چند حدیث معطوف می دارم:
عبد الرحمن بن کثیر می گوید:
در خدما امام صادق نشسته بودیم که آن حضرت در مورد شرکت شیطان صحبت می فرمود، و این کار را آن چنان خطرناک معرفی کرد که من وحشت کرده و گفتم: راه نجات چگونه است؟ فرمودند: هنگامی که اراده جماع کردی بگو:
بسم الله الرحمن الرحیم الذی لا اله الا هو بدیع السموات و الارض، اللهم ان قضیت منی فی هذه، اللیله خلیفه فلا تجعل للشیطان فیه شرکا و لا نصیباً و لا حظا و اجعله مؤمنا مخلصاً مصفی من الشیطان و رجزه(220)
: در این حدیث که به صورت دعا آمده است، از خدا درخواست می کنیم شیطان را از ما دور نموده، و در فرزندانمان مؤثر ننماید... .
و از حضرت امام صادق (علیه السلام) در این مورد حدیث دیگری آمده که می فرمایند:
اذا اتی احدکم اهله فلیذکر الله فان من لم یذکر الله عند الجماع و کان منه ولد کان ذلک شرک شیطان، و یعرف ذلک بحبنا و بغضنا(221)
: هر گاه خواستید با عیال خود نزدیکی کنید، خدا را یاد نمائید، زیرا هر کس چنین نکند، و از وی در آن حال فرزندی به وجود آید از شرک شیطان خواهد بود، و پاکی و ناپاکی فرزندان به وسیله محبت و عداوت ما اهل بیت مشخص می گردد.
از مولای متقیان علی (علیه السلام) می خوانیم که می فرمایند:
اذا جامع احدکم فلیقل: بسم الله و بالله، اللهم جنبنی الشیطان ما رزقتنی، قال: فان قضی الله بینهما ولدا لا یضره الشیطان بشی ء ابدا(222)
: هر گاه کسی از شما خواست نزدیکی نماید حتماً نخست بگوید: بسم الله آنگاه دعا کند: خدایا! شیطان را از آنچه بر من روزی می کنی دور گردان، در این صورت چنانچه بچه دار گردد شیطان هرگز نمی تواند به او ضرری برساند.
در این زمینه احادیث زیادی داریم که غفلت از یاد خدا، و نگفتن بسم الله باعث می شود، که شیطان به صورت مرموز نفوذ نموده، و ضررهای جسمی و روحی بر خود انسان و فرزندان او وارد می سازد.

دوری از تعجیل در مجامعت

تأمین جنسی در زوجیت از اساسی ترین عوامل محبت در کانون مقدس زن و شوهر می باشد، و چنانچه کسی از عروس ها و دامادها نتواند طرف مقابل خویش را راضی کند، از بی لیاقتی و عدم شایستگی او سرچشمه می گیرد، و این خود زمینه بسیار بدی می گردد برای بروز اختلافات شدید اخلاقی که حتی ممکن است سر از طلاق و جدائی در آورده و یا خدای نکرده هر یک دچار انحرافهای اخلاقی و جنسی گردد.
معمولاً در مسائل جنسی مردها زود تحریک می شوند، و زودتر از زنان نیز انزال نموده، و آرامش خاطر پیدا می کنند، و بر عکس، زنان از نظر طبیعت دارای شرم و حیای بیشتری بوده، و دیرتر از مردان در بحران جنسی قرار می گیرند، و برای این که تعادل لازم به عمل آید، اسلام دستور می دهد: مقدمات مناسب صورت گیرد، و مرد با شوخی ها، و مزاح ها... همسر خویش را پیش از مقاربت آماده و تحریک نماید، و سپس خواسته خود را عملی سازد و در هنگام عمل نیز حال همسرش را مراعات نموده و از عجله پرهیز کند... .
ما در این زمینه توجه خوانندگان عزیز را به بخشی از احادیث اسلامی معطوف می داریم:
1 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): اذا جامع احدکم امراته فلا یتنح حتی تقضی حاجتها کما یحب ان یقضی حاجته(223)
: رسول خدا می فرمایند: هر گاه کسی با همسرش مقاربت نمود، حال وی را نیز مراعات کند، و زودتر دست برندارد تا او نیازش را رفع کند، همان طوری که شما خود دوست دارید حاجت خود را برطرف سازید.
در این احادیث تصریح دارد که زن دیرتر تحریک می شود، و دیرتر نیازش برطرف می گردد، و شوهر خوب کسی است که مشکلات و نیازهای زن خود را درک کند.
2 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): اذا جامع احدکم فلا یأتیهن کما یأتی الطیر لیمکث و لیلبث(224)
: پیامبر اسلام می فرمایند: همانند پرنده ها در امر مجامعت عجله نکنید، بلکه با برنامه لازم آن را طولانی تر نموده، و همدیگر را راضی کنید.
3 - قال النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): ثلاثه من الجفاء... و مواقعه الرجل اهله قبل الملاعبه(225).
: رسول گرامی اسلام می فرمایند سه چیز از ستم و جفا محسوب می گردد:
الف: کسی با کسی همراه گردد و مشخصات او را نپرسد و نداند.
ب: کسی را برای مائده و ولیمه دعوت کنند، ولکن حاضر نگردد.
ج: مرد بدون بازی و مقدمات با همسرش نزدیکی کند.
ملاحظه می کنید که در این حدیث مقاربت بدون شوخی و مزاح... ظلم و ستم آمده است هر چند جنبه اخلاقی داشته باشد.
4 - قال امیرالمؤمنین (علیه السلام): اذا اراد احدکم ان یأتی زوجته فلا یعجلها فان للنساء حوائج(226)
: امیر مؤمنان می فرمایند: هر گاه اراده نمودید که با همسر خود آمیزش کنید، با سرعت و عجله آن را به پایان نبرید، بلکه حال زنان را نیز مراعات نموده و حاجاتشان را درک کنید.
5 - عن علی بن موسی الرضا (علیه السلام): و لا تجامع امراه حتی تلاعبها و تکثر ملاعبتها، و تغمز ثدییها، فانک اذا فعلت ذلک غلبت شهوتها، و اجتمع مائها لان مائها یخرج من ثدییها و الشهوه تظهر من وجهها...(227)
: حضرت امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: هیچ مردی با همسرش مجامعت نکند مگر این که قبلاً با وی بازی و مزاح داشته باشد، و در این راه او را آماده نماید، و سینه اش را به دست گرفته و تحریک کند، و چون چنین نماید شهوت او تحریک گردیده و آمادگی پیدا می کند، و منی اش جمع می گردد، زیرا آب شهوت از پستانش خارج گردیده و آثارش در چهره او نمایان می شود...
خوانندگان عزیز ملاحظه می کنند که اسلام در هر زمینه ای راهنمائی و رهبری می کند، و پیروانش را حتی در مسائل جنسی نیز که جنبه غریزی دارد فراموش نکرده، و با ظرافت خاصی مسئولیت خود را ایفا می نماید.
اگر کسی در امور زناشوئی درست راهنمائی نگردد، و در تأمین جنسی شکست خورده و خواسته مشروعش بر آورده نشود، بدون تردید عوارض نامطلوبی را در پی خواهد داشت، و به انحرافات اخلاقی و فساد اجتماعی کشیده خواهد شد، لذا توصیه می شود: شوهران و همسران هر کدام نیاز یکدیگر را درک کنند، و بدانند که کمبودهای جنسی و عدم تمکین در کانون خانواده، نتیجه اش سر خوردگی و لجاجت و اختلاف از یکطرف، و فساد اخلاقی و گسترش انحراف از سوی دیگر خواهد بود.