فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

زفاف بانوی نمونه:

شب زفاف بانوی نمونه اسلام فاطمه فرا رسید، رسول خدا دستور داد: یا ام سلمه! دخترم را بیاورید، حضرت ام سلمه می گوید: فاطمه را در حضور پیامبر خدا حاضر کردم، در حالی که وی از کثرت شرم و حیا عرق مبارکش فرو می ریخت در کنار پدر تاجدارش قرار گرفت، و امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نیز در طرف دیگر بود، ناگاه نبی اعظم برای نخستین بار چهره تابناک دختر خود را برای مولای متقیان باز کرد، و داماد معصوم بر رخسار عروس معصوم تماشا کرد، سپس دست زهرا را گرفته و آن را بر دست علی (علیه السلام) داد! و زبان مبارک خود را به دعا گشوده فرمود: یا علی! خداوند در مورد دختر پیامبر برایت برکت دهد، چه همسر زیبا و شایسته است فاطمه، آنگاه خطاب به زهرا فرمود: چه شوهر عالی است شوهر تو علی (علیه السلام)، و سپس اتاق زفاف را ترک گفته، و امانت خدا و رسولش را به صاحب امانت تحویل داد...(217).
علی و فاطمه سلام الله علیهما شب شوق را با عبادت و عشق خدا، همراه با محبت و علاقه شدید به یکدیگر به پایان رسانیدند، سحرگاهان پیامبر خدا در حالی که کاسه ای پر از شیر بر دست داشت دوباره به حضور آنان آمده و فرمود: ای دختر عزیزم فاطمه! و ای داماد محترم و گرامی ام علی! بیائید از این شیر میل کنید، رسول خدا فدای شما باد (218)
و در حدیث دیگری از اسماء بنت عمیس آمده است: چون شب زفاف فاطمه به پایان رسید و حضرت زهرا با پدرش دوباره دیدار کرد، در کنار صحبت های خود عرض کرد: پدر جان! شب گذشته امیرالمؤمنین (علیه السلام) را در یک حالت غیر عادی مشاهده کردم! او با زمین سخن می گفت! و صدای زمین را شنیدم که با علی (علیه السلام) حرف می زد! رسول خدا با شنیدن این جملات پیشانی بر زمین سائیده و سپاس خدا را به جا آورده و فرمود: دخترم! بشارت باد بر تو به نسل پاک، زیرا خداوند شوهر تو را بر سایر بندگانش برتری داده و امر کرده است: زمین با وی به مکالمه بپردازد، و هر چه روی آن اتفاق می افتد از مشرق تا به مغرب علی (علیه السلام) را در جریان امر بگذارد (219)
خاطره خوش زفاف علی (علیه السلام) با زهرا (علیه السلام) در تاریخ انسانیت بسیار شگفت آمیز است، زیرا علی و فاطمه بسیار با وقار و شرم و حیاء، و در عین حال با محبت و عشق بی نظیر با همدیگر برخورد می کردند، و پدر خانمی همچون رسول خدا رخسار زیبای دخترش را برای دامادش می گشاید و دست وی را به عنوان تبعیت زن از شوهر بر دست علی می گذارد! و هر دو را بر سینه اش می چسباند، و هر یک را بر دیگری سفارش می کند، و شخصاً در اتاق زفاف حضور پیدا نموده، و حتی به شوخی با داماد و عروس می پردازد و پس از زفاف برایشان شخصاً طعام و شیر برده، و برای آنان فدایتان شوم می گوید ... آیا در عصر حاضر پس از گذشت بیش از هزار و چند صد سال چنین خاطره خوشی پیدا می شود؟!

6 - مراسم خلوت

ششمین مراسم شب زفاف، و یا به عبارت دیگر آخرین عمل اصلی این شب که هدف اصلی جنسی است مراسم خلوت است، که آنهم مورد توجه اسلام قرار گرفته، و آداب و احکام و ویژگی هایی را در بردارد، که ملاحظه آنها به صلاح خود عروس و داماد و فرزندان آتی و حتی از دیدگاهی به مصلحت جامعه تمام می گردد.

دعا برای دوری شیطان

پیش از اقدام به نزدیکی شایسته است عروس و داماد به خدا پناه برده، و با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم و دعاهای مناسب از شرکت و نزدیکی شیطان جلوگیر نمایند.
در این زمینه توجه شما را به چند حدیث معطوف می دارم:
عبد الرحمن بن کثیر می گوید:
در خدما امام صادق نشسته بودیم که آن حضرت در مورد شرکت شیطان صحبت می فرمود، و این کار را آن چنان خطرناک معرفی کرد که من وحشت کرده و گفتم: راه نجات چگونه است؟ فرمودند: هنگامی که اراده جماع کردی بگو:
بسم الله الرحمن الرحیم الذی لا اله الا هو بدیع السموات و الارض، اللهم ان قضیت منی فی هذه، اللیله خلیفه فلا تجعل للشیطان فیه شرکا و لا نصیباً و لا حظا و اجعله مؤمنا مخلصاً مصفی من الشیطان و رجزه(220)
: در این حدیث که به صورت دعا آمده است، از خدا درخواست می کنیم شیطان را از ما دور نموده، و در فرزندانمان مؤثر ننماید... .
و از حضرت امام صادق (علیه السلام) در این مورد حدیث دیگری آمده که می فرمایند:
اذا اتی احدکم اهله فلیذکر الله فان من لم یذکر الله عند الجماع و کان منه ولد کان ذلک شرک شیطان، و یعرف ذلک بحبنا و بغضنا(221)
: هر گاه خواستید با عیال خود نزدیکی کنید، خدا را یاد نمائید، زیرا هر کس چنین نکند، و از وی در آن حال فرزندی به وجود آید از شرک شیطان خواهد بود، و پاکی و ناپاکی فرزندان به وسیله محبت و عداوت ما اهل بیت مشخص می گردد.
از مولای متقیان علی (علیه السلام) می خوانیم که می فرمایند:
اذا جامع احدکم فلیقل: بسم الله و بالله، اللهم جنبنی الشیطان ما رزقتنی، قال: فان قضی الله بینهما ولدا لا یضره الشیطان بشی ء ابدا(222)
: هر گاه کسی از شما خواست نزدیکی نماید حتماً نخست بگوید: بسم الله آنگاه دعا کند: خدایا! شیطان را از آنچه بر من روزی می کنی دور گردان، در این صورت چنانچه بچه دار گردد شیطان هرگز نمی تواند به او ضرری برساند.
در این زمینه احادیث زیادی داریم که غفلت از یاد خدا، و نگفتن بسم الله باعث می شود، که شیطان به صورت مرموز نفوذ نموده، و ضررهای جسمی و روحی بر خود انسان و فرزندان او وارد می سازد.