فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

3 - دعا و نیایش خاص

سومین مراسم شب زفاف توسل به دعا و نیایش است، که بعد از خواندن نماز زفاف صورت می گیرد. و در آن آمده است، داماد دست به دعا بلند کرده، و از حاضرین و همراهان عروس می خواهد که آنان آمین بگویند، بهتر است این دعا را بخواند:
بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله رب العالمین، و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین، اللهم ارزقنی الفها و ودها و رضاهابی و ارزقها ذلک منی، و اجمع بیننا علی احسن اجتماع و ایمن ائتلاف فانک تحب الحلال و تکره الحرام و الخلاف(214)
: بعد از سپاس خدا و درود بر پیامبر عظیم الشأن و اهل بیت پاک آن حضرت، ای خدا! محبت و الفت و رضایت و خوشحالی ما را به یکدیگر بیشتر کن، و با اعمال و رفتار پسندیده اجتماع ما را زیبا گردان، و از خطرها و جدائی ها ایمن ساز، زیرا تو حلال و پاکدامنی را دوست می داری، و از حرام و خلافکاری ناراضی می گردی.
البته دعای عروس و داماد منحصر به اینها نیست، و آنان می توانند خواسته ها و حاجات شرعی خود و جامعه مسلین را با زبان ساده مسألت دارند.

4 - شستن پاهای عروس

از جمله مراسم شب زفاف این است که داماد، پس از ورود عروس به حجله پاهای او را بشوید، و همان آب را از یکطرف اتاق به طرف دیگر و یا به بیرون بپاشد، و در روایت آمده است که از این طریق انواع بلاها و فقر و پریشانی از زندگی آنان دور می گردد... .
در این زمینه توجه شما خوانندگان عزیز را به یک حدیث از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) جلب می نمایم:
یا علی! اذا دخلت العروس بیتک فاخلع خفیها حین تجلس، و اغسل رجلیها وصب الماء من باب دارک الی اقصی دارک، فانک اذا فعلت ذالک اخرج الله من دارک سبعین الف لون من الفقر، و ادخل فیها سبعین الف لون من البرکه، و انزل علیک سبعین الف رحمه...
: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ضمن وصیت طولانی به امیرالمؤمنین در مورد شب زفاف و مراسم آن از جمله می فرمایند: یا علی! هنگامی که عروس به خانه ات وارد شد، و بر روی زمین نشست، کفشها و جوراب وی را از پاهایش بیرون نموده وآنها را بشوی، و آنگاه همان آب را از یکطرف خانه به طرف دیگر (به حیات) بپاش، و بدان که از این طریق خداوند، هفتاد هزار نوع فقر و پریشانی را از خانه ات دور نموده، و هفتاد هزار نوع برکات و رحمت برایتان نازل می کند، و عروس از انواع بیماری های جنون، جذام، برص... در این خانه در امان می ماند...(215).
چنانچه در آغاز فصل نهم اشاره گردید، اگر چه فلسفه برخی از دستورات دین مبین اسلام برای ما کاملاً روشن نیست، و انسان ها نمی توانند با علم محدود خود تمام مصالح واقعی احکام را درک کنند، ولی هر چه هست اعتقاد داریم که کلیه دستورات خدا و پیامبر بر مبنای مصالح ما تشریع گردیده، و این گونه مراسم از آن جمله می باشد.

5 - دست داماد بر پیشانی عروس

پنجمین مراسم شب زفاف این است، که پس از ورود عروس به اتاق زفاف، داماد دست خویش را در حالی که رو به قبله می ایستد بر پیشانی عروس می گذارد، و برای خود و عروس و اولاد آینده اش از وی دعا می کند. در این زمینه از حضرت امام صادق علیه السلام آمده است:
اذا دخلت باهلک، فخذ بنا صیتها، و استقبل القبله و قل: اللهم بامانتک اخذتها و بکلماتک استحللتها، فان قضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً تقیاً من شیعه آل محمد و لا تجعل للشیطان فیه شرکاً و لا نصیباً(216)
: زمانی که به حضور عروس وارد شدی، دست خود را بر پیشانی وی قرار داده، و رو به قبله به ایست و بگو: بارالها! با دستور تو وی را به امانت گرفتم (عروس امانت الهی داماد است) و با کلمات تو او را به خود مباح ساختم، اگر اراده تو بر این است که من از وی فرزند داشته باشم، فرزندی عطا کن که مبارک و پرهیزکار و شیعه آل محمد بوده، و از تصرف و از شرکت شیطان بدور باشد (آمین).