فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

رسوم جاهلی در شب زفاف

در اینجا شما را به یک رسم جاهلیت معطوف می دارم:
در دوران ستمگری ارباب سالاری و ستم شاهی عمالقه رسم بر این بود که عروس ها را قبل از بردن به خانه داماد، به حجله ستم شاهان عمالقه می بردند، و پیش از خلوت داماد، آن ستمگران با عروس ها خلوت می کردند روزی عروسی را به نام غفیره دختر غفار از قبیله جدیس به خانه بخت می بردند، و طبق معمول او را نخست به پادشاه زمان عملاق بن طلسم اهداء نمودند
چون واقعه تلخ دردناک ناموسی صورت پذیرفت، عروس با حالت خشم بیرون آمده، و با شعار تحریک آمیز گفت:
لا احد اذل من جدیس - اهکذا یفعل بالعروس (211)
چون برادران و اقوام او چنین سخن به جا و تحریک آمیز را شنیدند، سر به شورش برداشتند، و جنگ خوئینی در گرفت، و جمع کثیری کشته شد، تمام خانواده عروس همگی در راه این وظیفه سنگین اخلاقی تلف شدند، و در عوض آن سلطان عیاش و فاسد را از کار انداختند...(212).
خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که در سال های پیشین شبیه این برنامه ها با شیوه های کم رنگ در برخی مناطق ما نیز مرسوم بوده است که به برکت بیداری جوانان و ملت قهرمان برچیده شده است.

2 - نماز در شب زفاف

دومین مراسم شب زفاف خواندن دو رکعت نماز است، که پس از گرفتن وضو، با حال خضوع و خشوع صورت می پذیرد، و بسیار در سر نوشت آینده عروس و داماد مؤثر است.
حضرت امام باقر (علیه السلام) می فرمایند:
اذا دخلت علیک فمرهم قبل ان تصل الیک ان تکون متوضئه، ثم لا تصل الیها انت حتی تتوضأ و تصلی رکعتین، ثم مرهم یأمروها ان تصلی ایضاً رکعتین...(213)
: هنگامی که عروس را وارد اتاق تو کردند، پیش از اقدام به زناشوئی دو رکعت نماز بخوان و سفارش کن که عروس نیز وضو گرفته و مانند تو دو رکعت نماز بخواند... .
قابل توجه است که عروس ها و دامادها از نظر تزیین و آرایش طوری برنامه ریزی کنند، که با طهارت و با وضو باشند، و آغاز زندگی مشترک خویش را با دعا و نماز و توجه به خدا شروع نمایند، و بدانند که حالات روحی و معنوی آنان در سر نوشت آینده خود و فرزندانشان تأثیر دارد.

3 - دعا و نیایش خاص

سومین مراسم شب زفاف توسل به دعا و نیایش است، که بعد از خواندن نماز زفاف صورت می گیرد. و در آن آمده است، داماد دست به دعا بلند کرده، و از حاضرین و همراهان عروس می خواهد که آنان آمین بگویند، بهتر است این دعا را بخواند:
بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله رب العالمین، و الصلاه و السلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین، اللهم ارزقنی الفها و ودها و رضاهابی و ارزقها ذلک منی، و اجمع بیننا علی احسن اجتماع و ایمن ائتلاف فانک تحب الحلال و تکره الحرام و الخلاف(214)
: بعد از سپاس خدا و درود بر پیامبر عظیم الشأن و اهل بیت پاک آن حضرت، ای خدا! محبت و الفت و رضایت و خوشحالی ما را به یکدیگر بیشتر کن، و با اعمال و رفتار پسندیده اجتماع ما را زیبا گردان، و از خطرها و جدائی ها ایمن ساز، زیرا تو حلال و پاکدامنی را دوست می داری، و از حرام و خلافکاری ناراضی می گردی.
البته دعای عروس و داماد منحصر به اینها نیست، و آنان می توانند خواسته ها و حاجات شرعی خود و جامعه مسلین را با زبان ساده مسألت دارند.