فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

1 - تکبیر در شب زفاف:

بر خلاف مراسم جاهلیت که با کمال تأسف در عصر ما به بخش مهمی از آنها گرفتارند، و شب زفاف را به بی عفتی و بی غیرتی تبدیل می سازند، در اسلام محمدی نخستین حرکت سازنده آن با شعار تکبیر آغاز می گردد، و آن، فلسفه و سرچشمه بسیار عالی تاریخی دارد که ذیلاً از خاطرتان می گذرد:
یک ماه از عقد ازدواج فاطمه (علیه السلام) می گذشت، برنامه حرکت آن بانوی دو عالم به خانه عروسی فراهم گشت، پدر آن حضرت، رسول گرامی اسلام استر خود را آماده ساخت، و قطیفه زیبائی را بر روی آن افکند، و افسار آن حیوان را به دست ارزشمند نخستین مسلمان ایرانی جناب سلمان داد، و عروس ولایت را بر مرکب خود سوار کرد، و خود پیامبر اسلام در این برنامه از پشت سر حرکت نمود، ناگاه او کاروان آسمانی را مشاهده کرد، و گام ها از حرکت باز ماند
مگر چه رویدادی رخ داده بود؟ و گروه کاروان از آن چه کسانی بوده است؟
جواب این سؤال از جابر بن عبدالله انصاری است، او می گوید:
جبرئیل با هفتاد هزار نفر ملائکه به محضر پیامبر خدا رسید، و به همین تعداد ملائکه در کنار هر یک از میکائیل و اسرافیل بودند، نبی اعظم پرسید: با این همه گروه ملائکه چه هدفی را دنبال می کنید؟ و برای چه مأموریتی به روی زمین آمده اید؟!
جبرئیل گفت:
جئنا نزف فاطمه الی زوجها، و کبر جبرئیل و کبر میکائیل، و کبر اسرافیل، و کبرت الملائکه، و کبر محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فوضع التکبیر علی العرائس من تلک اللیله(210)
: ما برای مشایعت فاطمه زهرا آمده ایم که او را به خانه علی (علیه السلام) برسانیم، در این هنگام به ترتیب جبرئیل و میکائیل و اسرافیل تکبیر گفتند، و به تبعیت آنان دویست و ده هزار نفر ملائکه همراه آنان الله اکبر سر دادند، و سپس رسول خدا نیز تکبیر گفت، و از همان شب در دین اسلام گفتن الله اکبر در شب های عروسی تشریع و معمول شد.
جوانان عزیز بدانند که این شعار معنی و مفهوم دارد که نیاز به توضیح نمی بینم، و خلاصه اش خدا را بر همه چیز مقدم بداریم، و بر مشکلات فائق آئیم.

رسوم جاهلی در شب زفاف

در اینجا شما را به یک رسم جاهلیت معطوف می دارم:
در دوران ستمگری ارباب سالاری و ستم شاهی عمالقه رسم بر این بود که عروس ها را قبل از بردن به خانه داماد، به حجله ستم شاهان عمالقه می بردند، و پیش از خلوت داماد، آن ستمگران با عروس ها خلوت می کردند روزی عروسی را به نام غفیره دختر غفار از قبیله جدیس به خانه بخت می بردند، و طبق معمول او را نخست به پادشاه زمان عملاق بن طلسم اهداء نمودند
چون واقعه تلخ دردناک ناموسی صورت پذیرفت، عروس با حالت خشم بیرون آمده، و با شعار تحریک آمیز گفت:
لا احد اذل من جدیس - اهکذا یفعل بالعروس (211)
چون برادران و اقوام او چنین سخن به جا و تحریک آمیز را شنیدند، سر به شورش برداشتند، و جنگ خوئینی در گرفت، و جمع کثیری کشته شد، تمام خانواده عروس همگی در راه این وظیفه سنگین اخلاقی تلف شدند، و در عوض آن سلطان عیاش و فاسد را از کار انداختند...(212).
خوانندگان عزیز توجه داشته باشند که در سال های پیشین شبیه این برنامه ها با شیوه های کم رنگ در برخی مناطق ما نیز مرسوم بوده است که به برکت بیداری جوانان و ملت قهرمان برچیده شده است.

2 - نماز در شب زفاف

دومین مراسم شب زفاف خواندن دو رکعت نماز است، که پس از گرفتن وضو، با حال خضوع و خشوع صورت می پذیرد، و بسیار در سر نوشت آینده عروس و داماد مؤثر است.
حضرت امام باقر (علیه السلام) می فرمایند:
اذا دخلت علیک فمرهم قبل ان تصل الیک ان تکون متوضئه، ثم لا تصل الیها انت حتی تتوضأ و تصلی رکعتین، ثم مرهم یأمروها ان تصلی ایضاً رکعتین...(213)
: هنگامی که عروس را وارد اتاق تو کردند، پیش از اقدام به زناشوئی دو رکعت نماز بخوان و سفارش کن که عروس نیز وضو گرفته و مانند تو دو رکعت نماز بخواند... .
قابل توجه است که عروس ها و دامادها از نظر تزیین و آرایش طوری برنامه ریزی کنند، که با طهارت و با وضو باشند، و آغاز زندگی مشترک خویش را با دعا و نماز و توجه به خدا شروع نمایند، و بدانند که حالات روحی و معنوی آنان در سر نوشت آینده خود و فرزندانشان تأثیر دارد.