فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

ولیمه عروسی حضرت زهرا:

چون امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) با فاطمه زهرا ازدواج کرد، و یکماه از دوران نامزدی آنان گذشت، و در آستانه زفاف و عروسی قرار گرفتند، رسول خدا فرمود: یا علی! مقداری طعام برای ولیمه عروسی تان فراهم کن، و برای همین منظور مقداری گوشت و خرما و روغن خریداری گردید، مهاجرین و انصار به این ولیمه دعوت شدند، آنان گروه گروه که تعدادشان از چهار هزار نفر بیشتر بود آمده و طعام میل کردند، و این پیوند مبارک و مقدس را تبریک گفتند.
علی (علیه السلام) می فرماید: چون برای دعوت مؤمنین به ولیمه به مسجد رفتم، از کثرت شرم و حیا نتوانستم اشخاص خاصی را دعوت نمایم، و لذا خطاب به مردم گفتم:
ای مردم! برای صرف غذا در ولیمه عروسی فاطمه شرکت کنید، چون مردم حاضر این ندا را شنیدند همگی به سوی منزل پیامبر شتافته و مشغول غذا شدند، جمعیت حاضر آن چنان موج می زد که من از کمبود طعام نگران بودم!
پیامبر خدا از قلب من خبر داده و فرمود: نگران مباش، آنگاه دست به دعا برداشته و از خدا طلب برکت نمود، و غذای محدود ما همه را کفایت کرد، و بیش از چهار هزار نفر خوردند و رفتند و بقیه طعام را به خانه های مردم مدینه فرستادیم و همگی از آن طعام ها و نوشیدنیها خوردند و سیراب گشتند...(190).
آری علی و زهرا در عروسی خود ولیمه داده، و به مردم احسان کردند، و سپس در طول زندگی نیز به این شیوه انسانیت ادامه داده، تا جایی که آن حضرت می فرمایند: من در هنگام عروسی ام با فاطمه آن چنان تنگدست بودم که حتی تخته فرشی برای اتاق خود نداشتم، ولی با این حال در همان ایام از مردم بی نوا به قدری دستگیری می نمودم که اگر بخشش و صدقه مرا به کلیه بنی هاشم تقسیم می کردند، همه آنان را بی نیاز می ساخت (191)
در این زمینه دو همسر پیامبر ام سلمه و عایشه می گویند:
هنگامی که رسول خدا دستور دادند: زهرا را به اتاق زفاف برسانیم، ما اتاقی را با خاک های نرم صاف نمودیم، و بالش و متکا از لیف خرما فراهم ساخته، و آنگاه برای مردم از خرما و کشمش ولیمه دادیم، و هیچ عروسی را به اندازه عروسی فاطمه زیبا ندیدیم(192).
این بود خلاصه ای از سیره و سنت پیامبر اسلام در ولیمه های ازدواج و همسران، و دختر بی نظیرش حضرت فاطمه سلام الله علیها که خود درسی است به تمام مسلمانان با ایمان و راهیان راه مکتب اهل بیت علیهم السلام.

چه کسانی را به ولیمه دعوت کنیم؟

ولیمه عروسی و هر مجلس مهمانی در هر زمینه ای باشد حداقل تعداد نفرات آن ده نفر می باشد، و مناسب است از اشخاص بی بضاعت و فقرا نیز دعوت گردد، و اختصاص مجالس مذکور به افراد ثروتمند مکروه است. چنانچه در حدیثی رسول خدا می فرمایند:
بئس الطعام طعام العرس یطعمه الاغنیاء و یمنعه المساکین(193)
: چه زشت است میهمانی عروسی که مخصوص ثروتمندان و توانگران باشد، و فقرا از آن محروم گردند.
و حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می فرمایند:
نهی رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) عن طعام ولیمه یخص بها الاغنیاء و یترک الفقراء(194)
: پیامبر گرامی نهی فرمودند که مجلس مهمانی مخصوص توانگران بوده، و تنگدستان از آن بهره مند نباشند.
و بالاخره در حدیث سومی از رسول گرامی اسلام می خوانیم:
بئس الطعام طعام الولیمه یدعی الیها الاغنیاء و یمنع الفقراء، و من لم یجب فقد عصی الله و رسوله(195)
: بدترین مجالس مهمانی آن ولیمه ای است که اغنیاء به آن دعوت گردیده، و فقرا از آن محروم شوند، و بدانید که هر کس از این مجالس پس از دعوت خودداری کند خدا و پیامبرش را نافرمانی کرده است
این احادیث می رساند که مجالس احسان و بخشش باید مختلط باشد نه مخصوص فقراء گردد که نوعی تحقیر است، و نه در انحصار اغنیاء باشد که ستم در حق مستمندان می باشد.
از سوی دیگر برای افراد دعوت شده وظیفه است در این مجالس شرکت نمایند، و عدم حضور آنان نافرمانی خدا و پیامبر تلقی می گردد، زیرا؛ هم خداوند در قرآن مجید دستور می دهد که از شرکت در مجالس مهمانی فرو گذاری نکنید(196). و هم نبی اعظم در دهها حدیث معتبر به این تکلیف سازنده اجتماعی مأمور می سازند. ناگفته نماند که مهمانی های گسترده و بیش از دو روز در این مراسم مکروه و ریا نامیده شده، و بهترین کارها میانه روی است که در هر زمینه باید آن را مراعات کرد(197).

فصل 13: تناسب شب برای زفاف

آفرینش شب و روز بی جهت نیست، و خداوند حکیم و علیم هر یک را برای اهداف خاصی آفریده است، و در همین رابطه قرآن مجید شب و روز را یکی از نشانه های توحید و عامل بیداری اندیشمندان می داند...(198).
در اثر پیشرفت علوم، امروز ثابت شده است که بدن انسان و سایر جانداران و جانوران، در برابر نور و آفتاب فعال و پر تحرک می باشد، و لذا خداوند متعال روز را برای کار و معاش، و فعالیت و تلاش معین نموده،(199) و تمام حیوانات دیگر نیز همانند انسان در طول روز به کار روزانه می پردازند.
و همچنین ثابت شده است دستگاههای مختلف بدن همچون: دستگاه تنفس، گردش خون، حرکت قلب، و سایر دستگاهها در ساعات روزانه سر زنده و پر تلاشند، اما چنانچه تابش نور بیشتر گردد، سلول های ما خسته گردیده، ونشاط موجود، جای خود را به فرسودگی تبدیل می نماید. و بر عکس، دستگاههای مذکور در تاریکی شب در کمال آرامش و آسایش عمیقی فرو می روند، و از همین طریق نشاط لازم را فراهم ساخته، و برای تحرک افزون تر آماده می گردند.
اگر خوانندگان عزیز به آیات قرآن کریم که در مورد شب و روز نازل شده توجه مختصری داشته باشند، به این ادعای ما خواهند رسید، که اینک به سه آیه در این زمینه اشاره می نمائیم:
1 - هو الذی جعل لکم اللیل لتسکنوا فیه و النهار مبصراً...(200).
: او خدایی است که شب را برای شما مایه آرامش و سکون آفرید، و روز را روشنی بخش قرار داد... .
2 - الم یرو انا جعلنا اللیل لیسکنوا فیه و النهار مبصراً...(201)
: آیا توجه ندارند که ما شب را عامل سکون و آرامش، و روز را بینا و روشن آفریدیم؟... .
3 - الله الذی جعل لکم الیل لتسکنوا فیه و النهار مبصراً...(202)
: خداوند شب را برای شما آفرید تا بیاسائید، و روز را روشنی بخش قرار داد.
خوانندگان محترم چنانچه توجه دارید، این آیات، یک حقیقت انکار ناپذیری را به ما گوشزد می کنند، و آن آرامش و آسایش شبانه، و تلاش و فعالیت روزانه می باشد، و بر این اساس است که مؤمنین شب ها را به خواب و استراحت پرداخته، و نشاط و عشق به کار و تلاش را تجدید می نمایند، و هنگامی که شب را به پشت سر گذاشته، مشغول کارهای روزانه می گردند، ولی افراد هوسران و عیاش شب ها را به هوسرانی و اتلاف وقت می گذرانند، و در هنگام سحر و ساعات حساس روز می خوابند، و پیوسته به امراض عصبی و حرکات نامتعادل گرفتارند... .