فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

فصل 10: مراسم جشن و شادی در عروسی

دین اسلام مکتبی است کامل و جامع، و پیروان خویش را در تمام ابعاد زندگی راهنمائی می نماید. از سوی دیگر انسان ها در تمام مراحل حیات خود، حالات گوناگونی داشته، و همیشه به یکسان نمی باشند، بنابراین ایام سوگواری و حزن و اندوه، و روزهای شادی و سرور آنان با یکدیگر فرق می کند، و اسلام برای همه آنها برنامه دارد.
هنگامی که عروس و داماد با همدیگر ازدواج می کنند، خاطره های شیرین آن دو شروع گردیده، و باید با عشق و محبت و جشن و سرور همراه گردد، و با برپائی مجالس شیرینی و ولیمه، و احسان و اعلان به مردم، این پیوند را گرامی دارند، و با سر و صدای مناسب، و آواز و خوشحالی و انواع برنامه های عرف پسند به گوش مردم می رسانند که: دختر و پسری از حالت تجردی به کانون عشق و تأمل قدم گذاشته، و زندگی زناشوئی را آغاز کرده اند.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
فرق بین النکاح و السفاح ضرب الدف(159).
یکی از امتیازهای ازدواج بر روابط نامشروع این است که در مجالس جشن ازدواج دف بزنند.
این حدیث با تمام صراحت می رساند که ازدواج دو نفر با یکدیگر، پیوندی است مستحکم که با حکم الهی صورت گرفته، و با جشن و دف زدن که یک نوع اعلان عمومی است، باید مرزهای آنان به رسمیت شناخته شود، و همه بدانند دختر و پسری از آن همدیگر گشته اند، بر خلاف روابط غیر مشروع زنا که مخفیانه و قاچاقی صورت می پذیرد.
و در حدیث دیگر نیز آمده است:
فصل بین الحلال و الحرام الدف و الصوت فی النکاح(160)
: رسول گرامی اسلام می فرمایند: میان رابطه های حلال و حرام این تفاوت هست که در ازدواج و زناشوئی مشروع، دف زدن و سر و صدا حاکم است (بر خلاف رابطه های حرام، که پنهانی و دور از چشم مردم صورت می گیرد).
خوانندگان عزیز چنانچه توجه دارند در این حدیث ها نه تنها جشن و سرور در ازدواج مشروع گردیده، بلکه دف زدن و انواع سر و صداها و اعلان مردمی نیز تجویز شده است.

اهداء انگشتر طلا به داماد!

خوانندگان عزیز می دانند که در مراسم جشن و شادی عروسی گروهی از مردم، برنامه های مبتذل و خلاف سنت اسلامی صورت می پذیرد که هرگز نمی توان آنها را تجویز کرده و حرکت های نادرست و خلاف شرع هوس بازان را توجیه نمود... ولی در این میان یاد آور می شویم که در طول این برنامه ها اهداء انگشتر و یا حلقه طلا از سوی عروس به داماد یک سنت معمولی و همگانی گردیده، که با کمال تأسف افراد مذهبی نما نیز گرفتار این رسم خلاف اسلام گردیده اند
قابل توجه است که طبق دستور صریح دین مقدس اسلام، و فتوای مراجع تقلید در رساله های علمیه در باب لباس نمازگزار: زینت کردن به طلا، مثل آویختن زنجیر طلا به سینه، و انگشتر طلا به دست و بستن ساعت مچی طلا برای مرد حرام، و نماز خواندن با آنها باطل است... بنابراین مناسب است به جای این کار، هدایای دیگر همچون ساعات و امثال آن اهداء نموده، و جداً از این گونه خلافکاری ها پرهیز نمایند، و بر مسلمانان بیدار و روشن لازم است که در برابر این نوع برنامه های ضد اسلامی مبارزه نمایند.

جشن ازدواج در مساجد

جشن و سرور در ازدواج آن چنان مقدس و مورد توجه اسلام است، که می توان آن را در مقدس ترین اماکن که مساجد می باشد برگزار کرد و برنامه های لازم را در آنجا به اجرا در آورد، و از این طریق ضمن گرامی داشتن مراسم جشن و سرور، مساجد را نیز از حالت بی توجهی و عبادی خشک، به تحرک و برنامه های اجتماعی تبدیل ساخت، و به مردم تفهیم کرد که: مساجد تنها برای نمازگزاردن و برنامه های عبادی خشک تأسیس نگردیده، بلکه مرکزی است فعال و پرجوش، برای فعالیت های اجتماعی و سیاسی... در تمام ابعادش، چنانچه در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) تمام برنامه های اسلامی و اجتماعی از همانجا پی ریزی می شد... .
در اینجا توجه شما را به دو حدیث از پیامبر خدا جلب می نماییم:
1 - اعلنوا النکاح، و اجعلوه فی المساجد، و اضربوا علیه بالدفوف(161)
: پیوند مقدس ازدواج را از طریق مجالس جشن و سرور برای مردم اعلان نمائید، و این برنامه ها را در مساجد برگزار کرده، و می توانید از دف زدن استفاده کنید.
2 - اعلنوا هذا النکاح، و اجعلوه فی المساجد، و اضربوا علیه بالدفوف...
: این برنامه های ازدواج را با اجرای مراسم خاص به مردم اعلان نموده، و آنها را در مساجد برگزار کرده، و با زدن دف ها مجالستان را گرم نگاه دارید...(162).
این دو حدیث را که به عنوان نمونه ذکر نمودیم، سه موضوع را دربر دارد:
الف: اعلان ازدواج و برگزاری مراسم جشن و سرور... .
ب: تشکیل مراسم ازدواج و جشن و سرور در مساجد... .
ج: استفاده از دف و ابزار مشروع دیگر در جشن عروسی حتی در مساجد