فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

انتخاب ناشایست

تردیدی نیست که هر چه همسر منتخب و برگزیده، امتیازات بیشتری داشته باشد مطلوبتر است. بنابر این جمال و زیبائی، مال و ثروت و امکانات، علم و دانش، شخصیت اجتماعی و فرهنگی، دین و دیانت و تقوی، اصالت خانوادگی، هوش و دور اندیشی... همه اینها امتیاز محسوب گردیده، و هر کس بالاترین معدل را داشته باشد اعم از دختر و پسر او را به همسری می گزینند.
ولی بحث در این است که اگر امتیازات مادی، با محسنات معنوی قابل جمع نباشد، کدامیک مقدم است؟ مسائل مادی و جمال و زیبائی؟ و یا فضائل اخلاقی و سجایای انسانی؟!
اگر کسی معیار انتخابش در محدوده مادیات و جمال زودگذر خلاصه گردد انتخاب ناشایست است، و دیر یا زود پشیمان خواهد شد، و همان معیارها عامل گرفتاری و بدبختی، و گاهی باعث انحراف خانواده... خواهد گردید.
در احادیث اسلامی آمده است:
من تزوج امراه لجمالها جعل الله جمالها و بالاً علیه(62)
: هر کس زنی را به جهت فقط زیبائی اش برگزیند، همان زیبائی وی وبال و گرفتاری برای او خواهد بود
و در فراز دیگری از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است:
من تزوج امراه لا یتزوجها الا لجمالها لم یر فیها ما یحب، و من تزوجها لما لها لا یتزوجها الا له و کله الله الیه، فعلیکم بذات الدین(63)
: هر کس زنی را فقط برای جمالش انتخاب کند از او بهره ای نبیند! و کسی که زنی را برای مالش برگزیند، خداوند وی را به آن ثروت واگذار کند بر شما باد بر انتخاب زنان با دیانت.
شبیه این احادیث از امام صادق (علیه السلام) و سایر ائمه علیهم السلام نیز وارد شده است، و شما خوانندگان محترم می توانید با مراجعه خویش آنها را ملاحظه فرمائید(64).

خطر جمال بی تقوی

در تاریخ آمده است:
یکی از مردان الهی در عالم خواب دید سه حاجت وی بر آورده شده است، او برای مشورت با خانواده اش، و بررسی مشکلات زندگی خویش با وی به گفتگو پرداخت، تا از این موهبت غیبی به نفع کل خانواده استفاده کند، همسر او خواست: شوهرش از خدا بخواهد وی زیباترین زنان زمان خود گردد مرد بی چاره نیز این خواسته را از پیشگاه خداوندی مسألت داشته، و زن او زیباترین زنان زمان خود شد... .
اوباشان و شیادان ثروتمند، و جوانان حریص و مجرد چشم طمع بر آن زن دوخته، و به دنبال کردنش پرداختند، از سوی دیگر بی ظرفیتی زن از یکطرف، و غرور و خود برتربینی او از طرف دیگر، و نداشتن تقوی و دیانت لازم به عنوان عامل سوم باعث شد، زن گام به بیراهه گذاشته و افکار شوهرش را مضطرب ساخته، و لکه ننگی برای فرزندان و خانواده خود گردد، لذا دوباره آن مرد با تقوی دست به دعا برداشت، و با دلی پر از غم و اندوه زن نانجیب و منحرف را نفرین کرده، و خداوند وی را مسخ نموده و به کیفر رسانید...(65).
از این داستان و احادیث مربوطه نتیجه می گیریم که زیبائی و مال و منال بدون تقوی و دیانت، ای بسا ممکن است باعث ناراحتی و گرفتاری گردیده، و سر و صداها و اختلافات خانوادگی را به دنبال خود داشته باشد، و تجربه افراد مجرب، و گزارش دادگاههای حقوقی، و حوادث مندرج در جرائد و مجلات، این حقیقت را تأیید می نماید.
ولی اگر جمال و زیبائی، و ثروت و امکانات مادی همراه با سایر محسنات همراه باشد، بسیار مطلوب است، و اسلام نه تنها با آن ها مخالف نیست، بلکه خود پیروانش را به انتخاب صاحب این نعمت ها تشویق نموده است که اینک توجه شما را به بخشی از آن احادیث جلب می کنم:
عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): ان من سعاده المرء المسلم... المراه الجملاء ذات دین(66).
: رسول خدا فرمودند: از سعادت مردم مسلمان چند چیز است، و از جمله آنها این که زن زیبا و دیندار داشته باشد.
و حضرت امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: من سعاده الرجل ان یکشف الثوب عن امراه بیضاء(67)
: از خوشبختی شوهر این است با همسر زیبا رخ روبرو شده، و در مقام خلوت لباسش را از تن زن سفید مطلوب در آورد.
باز در تفسیر این معیارها رسول خدا می فرمایند:
حذر کنید از انتخاب زیبارویانی که اصالت خانوادگی نداشته، و همچون گیاهان معطر و زیبا، روی سر گین ها روئیده باشند (68)
و نیز بر صاحبان دختر شدیداً هشدار می دهد که: مبادا گرفتار معیارهای مادی و ظاهر گردیده، و عزیزان خویش را بر دامادهای فاسق و شرابخوار و منحرف تزویج نمایند زیرا که این گونه اشخاص همچون پاره ای گداخته آتش می باشند که تر و خشک را می سوزانند!
و بعد تأیید می کنند هر کس به چنین ازدواجها ناشایست تن در دهد رابطه خود را با فرزندش قطع نموده، و وی را گو این که به فاحشه خانه فرستاده، و یا در آتش سوزانده است (69)
پس نتیجه می گیریم که در انتخاب داماد و عروس باید خیلی هوشیارانه عمل کرده، و افراد شایسته را برگزید.

اوصاف همسر شایسته:

در مورد اوصاف و ویژگیهای همسر اعم از زن و مرد روایات زیادی نقل شده، و ما اینک به بخشی از آنها می پردازیم، و نخست به نشانه های عروس خوب اشاره می کنیم:
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): قال الله عز و جل: اذا اردت ان اجمع للمسلم خیر الدنیا و الاخره جعلت له... زوجه مؤمنه تسره اذا نظر الیها، و تحفظه اذا غاب عنها فی نفسها و ماله(70)
: رسول خدا فرمودند: خداوند می فرماید: هر بنده ای از افراد مسلمان را بخواهم که خیر دنیا و آخرت را برایش فراهم سازم، زن با ایمان نصیب او می کنم که وی از دیدنش مسرور گردیده، و در هنگام غیابش نیز مال و ناموسش را حفظ می کند.
در این حدیث ضمن اشاره به اخلاق و برخورد و محسنات دیگر عروس که باعث خوشحالی شوهر می گردد، به امانت و تعهد وی نیز اشاره گردیده است.
و در یک فراز دیگر رسول گرامی اسلام می فرمایند:
ما استفاد امرء مسلم فائده بعد الاسلام افضل من زوجه مسلمه تسره اذا نظر الیها، و تطیعه اذا امرها، و تحفظه اذا غاب فی نفسها و ماله(71)
: هیچ مسلمانی پس از نعمت اسلام، از نعمتی بالاتر از همسر مسلمان و مومنه ای بهره مند نگردیده، که از دیدن وی خوشحال می شود، و زن فرمانش را گردن می نهد، و از مال و ناموسش در هنگام نبودن وی مواظبت می کند.
در این حدیث علاوه بر مضمون حدیث قبلی، یک خصیصه مهم اضافه گردیده، و آن تواضع و فرمانبرداری زن از شوهر است.
جابر بن عبدالله انصاری می گوید:
ما در کنار رسول خدا نشسته بودیم، و در مورد صفات خوب و بد زنان بحث می کردیم، ناگاه پیامبر عظیم الشأن اسلام لب به سخن گشوده و فرمود:
الا اخبرکم بخیر نسائکم؟ قالوا: بلی یا رسول الله فاخبرنا، قال: ان من خیر نسائکم الولود الولود، الستیره العفیفه العزیزه فی اهلها، الذلیله مع بعلها، المتبرجه مع زوجها، الحصان مع غیره، التی تسمع قوله، و تطیع امره، و اذا خلابها بذلت له ما اراد منها(72)
: آیا اجازه می دهید من صفات خوب عروس های شایسته را بیان کنم؟ اصحاب جواب دادند: بلی ای پیامبر خدا بفرمائید، حضرت اظهار داشت: همانا از بهترین همسران شما کسی است که ویژگی های زیر را داشته باشد:
1 - زایا.
2 - مهربان و خونگرم.
3 - با حجاب و خود پوش.
4 - عفیف و پاکدامن.
5 - در میان خانواده اش محترم. (عقده محبت نداشته باشد).
6 - به شوهرش متواضع.
7 - در برابر شوهرش نظیف و مزین.
8 - نفوذناپذیر به اجانب.
9 - فرمانبر شوهر.
10 - در برابر خواسته های جنسی مشروع شوهر تسلیم و تمکین می دهد.