فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

اما نظر اسلام

اسلام قداست خانواده ها را محترم داشته، و تجاوز به مرز آن را به شدت تقبیح نموده، و برای حفظ کانون مقدس خانواده، به شوهران و زنان دستورات ویژه ای را صادر نموده است، که عمل به آنها پیوند خانوادگی را مستحکم نموده، و عشق زوجین را نسبت به یکدیگر دو چندان می نماید(54).
اما در مورد فساد متأهل ها، نظر اسلام در مورد همه آنان یکسان نیست، بلکه از راه ریشه یابی و زمینه شناسی مسائل را باید بررسی کرد: در مورد ناتوانی جنسی زن، چنانچه قابل علاج نباشد مرد از طریق تجدید فراش می تواند مشکل خود را بر طرف سازد، و چنانچه این مشکل از طرف مرد باشد، او وظیفه دارد، همسرش را طلاق داده، و او را در انتخاب همسر مورد نظر آزاد بگذارد.
چنانچه عامل انحراف تنوع طلبی باشد، از طریق شیوه های مختلف در لباس، عمل، قیافه... و گفتگوهای سازنده زن و شوهر، و تفهیم این که تمام انسانها در حقیقت شبیه یکدیگرند، و فقط ظاهر آنان فرق می کند، می توان به نتیجه مطلوب دست یافت.
و همین طور سایر عوامل بررسی می شود، و زمانی که عامل انحراف از بین رفت خود انحراف نیز منتفی خواهد شدت و اگر کسی جنبه شهوترانی را دنبال کند، کیفر او از موارد دیگر متفاوت است، البته اگر موارد انحراف زوجین ارتکاب زنا باشد در تمام موارد (به جز در حالت اغفال و اجبار) سزایش اعدام و مرگ است، چون زنای محصنه کیفرش اعدام است.
در اینجا توجه شما را به دو حدیث جلب می نماییم:
1 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): اذا رأی احدکم امرأه حسناء فاعجبته فلیأت اهله فان البضع واحد، و معها مثل الذی معها(55).
: رسول خدا می فرمایند: هر گاه زن زیبا رخی را دیده و تحریک شدید به سراغ خانواده خود روید، زیرا زنان در تامین شوهران خود شبیه یکدیگرند، و زمینه های جنسی آنان مثل همدیگر است.
علی (علیه السلام) نقل می کند که مردی از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) پرسید: آیا هنگام ورود به اتاق مادرم از وی اجازه بگیرم؟ رسول گرامی فرمود: آیا می خواهی او را بدون لباس ببینی؟ جواب داد: نه، فرمود: پس اجاره بگیر سپس جوان پرسید:
فاختی تکشف شعرها بین یدی؟ قال: لا، قال: لم؟ قال: اخاف علیک اذا ابدت شیئاً من محاسنها الیک ان یستفز الشیطان(56).
: ای رسول خدا خواهرم موهای خود را در پیش من باز می کند؟ حضرت فرمود: سزاوار نیست! جوان گفت: چرا؟ پیامبر خدا جواب داد: می ترسم هنگامی که زیبائیهای او را مشاهده کنی گرفتار دام شیطان گردی
خوانندگان عزیز می دانند که نگاه کردن برادر به موهای خواهر منع شرعی ندارد، و رسول خدا به عنوان منع اخلاقی این دستور را صادر کرده است، و حدیث المنصوص العله است، یعنی علت منع در خود حدیث آمده است، و آن فریب شیطان می باشد.
در این صورت تماشای آن چنانی به سریال های خارجی، ویدئوهای مفتضح، میهمانی های مختلط، کنار دریاها، رقص های دسته جمعی... حسابش پاک است، و اگر در جراید و مجلات و اخبار حوادث، هر روز می بینیم و می شنویم که تجاوز به عنف، زنا با محارم، بی عفتی ها سیر صعودی را می پیماید عوامل و ریشه های آنها معلوم است.
خلاصه کانون خانواده باید گرم باشد، و جاذبه آن بر تمام جاذبه های بیرونی و شکارچیان بی رحم غلبه کند، طوری که زن و مرد بی اختیار به خانه کشیده شوند، و در خارج از خانه قرار بی کاری نداشته باشند.

عوامل روزمره در کنترل غریزه جنسی

علاوه بر عواملی که در کنترل غریزه جنسی و تسکین شهوت بحث شد، از طریق تغذیه و ورزش و سایر عوامل روزمره نیز، می توان به 0مبارزه با این غریزه برخاست.
جوانانی که زمینه ازدواج فعلاً ندارند، باید از بی کاری دوری گزینند، و به هر وسیله ای که باشد خود را سرگرم ساخته، و بدانند که در این دوران جوانی هر چه بخواهند می توانند پیش رفته و در کارهای علمی، فکری، اقتصادی، اجتماعی... به مراحل عالی دست یابند. و از سوی دیگر این نوع اشتغالات آنان را از کشیده شدن به امور جنسی باز می دارد.
نوع تغذیه و کمیت و کیفیت آن در تشدید و تسکین شهوت بسیار مؤثر است، بنابر این جوانان آگاه سعی کنند از پرخوری اجتناب نموده، و از غذاهایی که در این زمینه مؤثر است استفاده نمایند. مثلا انواع غذاهای: لیمودار، گوشت ماده، کافور، ادویه، ترشی، قهوه...
چنانچه در کتابهای مختلف گیاهی و غذایی و جنسی نوشته شده برای تسکین شهوت مؤثر است(57).
از همه مهم تر تفریحات سالم، کوهنوردی، مسابقات علمی، ورزش روزمره بمقدار لازم، برنامه های بسیار سودمند، و در تقلیل و تسکین غریزه جنسی فوق العاده مفید می باشد.
در دین مقدس اسلام در مورد همه اینها دستورات خاصی داشته، و خود حضرات معصومین علیهم السلام، و در رأس آنان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) دوستدار ورزشکاران بوده، و در موارد زیادی شخصاً در مسابقات ورزشی، شرکت فرموده، و برای برندگان جوائزی را اهداء نموده است(58).
و بالاخره جوانان غیر متأهل بیش از دیگران باید از صحنه های شهوت انگیز دوری گزینند، و از تماشای فیلم های خطرناک، و سریال های زناشوئی، و عکس های سکسی، و شنیدن صداهای مهیج دختران و زنان، و از حضور در مجالس نامطلوب کلوپ ها و پارتی ها و سینماها، و کنار ویدئوهای جنسی و تحریک آمیز، و خواندن موضوعات شهوت انگیز، و رفاقت و مصاحبت دوستان بوالهوس خودداری نمایند، و الا گرفتار دام های خطرناک شیطان، و شیاطین انسان نما خواهند بود، و ندامت و پشیمانی های بعدی نتیجه نخواهد داشت.
ما در اینجا عنان قلم را از ادامه این فصل طولانی به عقب کشیده، بار دیگر به طور فهرست وار به عوامل بازدارنده غرائز اشاره می نمائیم:
1 - عفت و خویشتن داری.
2 - حفظ حجاب، و ایجاد زمینه سالم.
3 - قاطعیت نظام اسلامی در کنترل مزاحمین.
4 - ادامه روزه داری، و اجتناب از پرخوری.
5 - اجتناب از تنویر، و رها کردن موهای بدن بمقدار کم.
6 - احیای حس غیرت، و ترس از عکس العمل ها.
7 - اجتناب از نگاه کردن به بیگانه و نامحرم.
8 - شرم و حیاء از مردم و خدا.
9 - تفریحات سالم، ورزش، تغذیه، اجتناب از مراکز شهوت انگیز (عوامل روزمره).
10 - تقوی و یاد خدا در همه حال.
نگارنده تضمین می کند که عوامل دهگانه جوانان را در برابر خطرهای جنسی بیمه نموده، و سعادت و سلامت آنان را از هر جهت فراهم می سازد.
خداوند به همه جوانان غیر متأهل، همسر مطلوب که درمان اصلی غریزه جنسی است روزی می فرماید.

فصل 4: انتخاب همسر

پیوند ازدواج پیوندی است دائمی و سرنوشت ساز، که در اسلام بسی مورد توجه قرار گرفته است، و برای هر یک از زن و شوهر و خانواده هایشان توصیه می نماید که: در انتخاب همسر توکل به خدا نموده، و با مشورت و مطالعه لازم دقت کافی به خرج دهند.
تشکیل خانواده و انتخاب همسر، همچون خرید اثاث منزل و زندگی نیست، که با تصمیم و اراده سطحی آن را برگزید، بلکه همسر (اعم از زن / شوهر) بسیار حساس است، و کسی است که انسان جان و مال و عرض و ناموس و اسرارش را در اختیار او می گذارد، و در تمام مسائل زندگی و فکری و تربیتی و عقیدتی... شریک و همراز انسان می گردد، بنابر این باید کسی را برگزید، که در مشکلات زندگی و فکری و همه مسائل دیگر نه تنها تضاد و ناهماهنگی ایجاد ننماید، بلکه یار و پناهگاه به حساب آید!
و لذا در سخنان درربار حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) آمده است که چون ابراهیم کرخی از آن حضرت در مورد انتخاب همسر سؤال کرد فرمودند:
انظر این تضع نفسک، و من تشرکه فی مالک، و تطلعه علی دینک و سرک...(59).
: بنگر جان خود را در کجا قرار می دهی، و برای شریک اموال چه کسی را می گزینی، و دین و اسرارت را به کدامین شخص می سپاری؟
و در حدیث دیگری همین بزرگوار همسر را به زنجیر محکم و ناگسستنی تشبیه نموده و می فرماید:
انما المرأه قلاده فانظر ما تتقلد؟ و لیس للمراه خطر لا لصالحتهن و لا لصالحتهن فاما صالحتهن فلیس خطرها الذهب و الفضه، هی خیر من الذهب و الفضه، و اما طالحتهن فلیس خطرها التراب، بل التراب خیر منها(60).
: زن همچون زنجیر محکمی است که انسان خود را به وسیله او به زنجیر و بند می کشاند! بنابر این متوجه باش که با چه زنجیری خود را در قید می نمائی، زنان خوب و بد از جهت ارزش و جهاد، معادل ندارند، خوبانشان از طلا و نقره ارزشمند ترند و بدانشان نیز متقابلاً از خاک بی ارزش پست ترند
و بالاخره در حدیث سومی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می خوانیم:
النکاح رق فاذا انکح احدکم و لیده فقد ارقها، فلینظر احدکم لمن یرق کریمته(61)
: ازدواج از جهاتی بمنزله بردگی است، بنابر این هر گاه دخترتان را در اختیار کسی می گذارید، اختیار و آزادی وی را محدود می نمائید، پس توجه نمائید عزیز و کریمه خویش را به چه کسی تحویل می دهید!
خوانندگان عزیز اگر به این حدیث سه گانه خوب توجه نمایند، درس های زیادی می گیریم؛ از طرفی همسر اعم از زن و شوهر باید امین بوده، و شرائط امانتداری را تا آخرین مرحله دارا باشند، و به جان و مال و ناموس و اسرار و آبروی یکدیگر خیانت ننمایند، زیرا در کانون خانواده و تشکیل زندگی عملاً تمام این گوهرهای گرانبهاء (جان و ناموس و اسرار و مال...) همگی در اختیار مشترک زن و شوهر قرار می گیرند، و کوچکترین غفلت در انتخاب همسر زیانهای غیر قابل جبران به طرف مقابل وارد می کند.
از سوی دیگر همسر (مرد / زن) به زنجیر گران و بردگی تشبیه گردیده، و بدین وسیله می رساند که پس از ازدواج و تشکیل خانواده، گسستن آن، و فرار از قید و بندش یا ممکن نیست و یا بسیار دشوار است، و تمام پدران و مادران وظیفه دارند در انتخاب همسر به فرزندانشان کمک کنند، و افکار آنان را از پیرانه های مادی و زودگذر منزه سازند، و تجربه های تلخ و شیرین خویش را در این باره بازگو کنند، تا انتخاب شایسته صورت گیرد.