فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

روزه داری و غرائز جنسی:

از تعداد زیادی از احادیث اسلامی استفاده می شود که روزه داری شهوت را می شکند، و شخص روزه دار در اثر گرسنگی همراه با دعا و نیایش و پاکسازی خودش از شهوت نفسی به نسبت فوق العاده از بحران جنسی نجات یافته و آرامش روحی پیدا می کند، که اینک توجه شما را به بخشی از سخنان حضرات معصومین علیهم السلام جلب می کنم:
1 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): من کان ذا طول فلینکح و من لم یجد فعلیه بالصیام فان الصوم له وجاء(31).
رسول خدا فرمودند: هر کس دارای امکانات لازم باشد ازدواج کند، و هر کس زمینه آن را ندارد روزه بگیرد، زیرا روزه شهوت جنسی را می کاهد.
در این حدیث روزه داری عامل مؤثر برای شکستن شهوت جنسی به شمار آمده است.
2 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): یا معشر الشباب! من استطاع منکم الباء فلیتزوج فانه اغض للبصر و احصن للفرج، و من لم یستطع فلیصم فان الصوم له و جاء(32).
: پیامبر خدا فرمودند: ای گروه جوانان! بر شما باد به ازدواج و تشکیل خانواده، و کسی که زمینه مالی و امکانات لازم را ندارد روزه بگیرد، زیرا روزه تحرک شهوت را شکسته و بر روزه دار آرامش می بخشد.
این حدیث نیز مانند حدیث قبلی روزه را عامل مؤثر در فروکش شهوت جنسی معرفی می کند.
3 - عن محمد بن یحیی قال: جاء رجل الی النبی فقال: یا رسول الله! لیس عندی طول فانکح النساء، فالیک اشکو العزوبیه؟ فقال (صلی الله علیه و آله و سلم): وفر شعر جسدک و ادم الصیام ففعل فذهب ما به من الشبق(33).
: راوی حدیث می گوید: شخصی به حضور پیامبر اسلام آمده و عرض کرد: ای پیامبر خدا! جوانی هستم که در بحران جنسی قرار گرفته و امکانات مالی برای ازدواج ندارم! من از این درد و رنج به شما شکوه می کنم؟
رسول خدا فرمودند: موهای بدنت را مقداری رها کن، و به روزه داری ادامه ده، چون آن جوان چنین کرد شهوتش آرام گشت.
در این حدیث ادامه روزه داری و توفیر موهای بدن، عامل کاهش شهوت بازگو شده است.
و از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نیز در این زمینه آمده است:
4 - ما کثر شعر رجل قط الا قلت شهوته(34).
: موهای بدن هیچکس افزوده نشد، مگر اینکه متقابلاً شهوت او کم گشت.
در این سخن مولای متقیان، رها کردن موهای بدن عامل فروکش شهوت معرفی شده است.
علاوه بر احادیث مذکور، در کتابهای فقهی نیز فقهای عالیمقام به این موضوع اشاره نموده، و برای جوانان روزه داری و توفیر موهای بدن را برای جلوگیری از طغیان شهوت مستحب دانسته اند...(35).
در مجموع از این احادیث نتیجه می گیریم که روزه داری توأم با ادامه آن، و همچنین اجتناب کردن از تنویر بدن و رها ساختن موها بمقدار کم، از غلیان شهوت می کاهد. و جوانان مجرد می توانند در کنار سایر عواملی که بازگو خواهیم کرد، از این دو عامل نیز استفاده کنند.

تقوا و یاد خدا:

مهم ترین عامل خویشتن داری و کنترل و تعدیل غرائز جنسی، متکی بودن به نیروی تقوی و یاد خداوندی است، که انسان با داشتن همچو حالتی از عوارض نامطلوب شهوات نفسی در امان بماند.
جوانان باید بدانند که رها کردن عنان غرائز جنسی آنان را به سقوط اخلاقی و معنوی کشانده، و شخصیت اجتماعی آنان را لکه دار می سازد، و این حالت آن چنان خطرناک است که از خطر اژدها و درنده ها بیشتر و مهلک تر است چنانچه حضرت داود علیه السلام به فرزندش سفارش می کند:
یا بنی! امش خلف الاسد و الا سود و لا تمش خلف المرأه(36).
: ای فرزندان! به دنبال شیرهای درنده و اژدهای کشنده حرکت کردن، خطرش از دنبال کردن زنان کمتر است
آری پیروی هوای نفس و رها ساختن عنان غرائز جنسی خواه مرد باشد یا زن نتائج زیانباری داشته، و بازی کردن با آبرو و جان و مال و شرف می باشد، و تنها چاره، و یا به تفسیر بهتر مهمترین چاره اش اتکا به پرهیزکاری و یاد خدا است که اینک توجه شما را به چند حدیث و قضایای تاریخی جلب می کنم:

در اثر ترس از خدا دستش را سوزانید:

1 - حضرت امام باقر علیه السلام می فرمایند: زن فاحشه ای به دنبال جوانان بنی اسرائیل می گشت، و آنان را به دام می افکند، روزی یکی از جوانان گفت: ما جوانان که سهل است، اگر فلان عابد خدا پرست و با تقوی نیز این زن را ببیند، گرفتار عشق او گردیده، و به دام وی خواهد افتاد، چون آن زن نانجیب و هوسباز این سخن را شنید به سراغ عابد رفته، و شبانه در عبادتگاهش را زد، ولی آن بنده خدا به وی راه نداد زن بد کاره گفت:
در خطر تعقیب جوانان عیاش قرار گرفته ام، برای خدا به من پناه ده، عابد بی چاره چون این سخن را شنید در صومعه را باز کرد، و زن بلافاصله پس از وارد شدن به حضور او، لباسهایش را از تنش در آورد، و خود را به عابد عرضه کرد .
چون چشمان عابد به جمال زیبای زن افتاد، گرفتار وسوسه نفس گشت، و بی اختیار دستش را بر بدن وی زد! ولی با استفاده از نیروی تقوی و یاد خدا خود را کنترل کرد، و پشیمان شد، و سپس آتشی را افروخت و دست خود را بر آتش گذاشت و سوزانید
زن فاحشه: ای مرد! چکار می کنی؟
عابد: می خواهم این دستم را به کیفر برسانم، زیرا مرتکب خلافی شده است (37)
زن چون این حالت را از عابد دید هر چه زودتر از صومعه خارج گشته، و به میان مردم بنی اسرائیل آمده و گفت: عابد را دریابید که دستش را سوزانید! چون مردم به صومعه آمدند دیدند دست عابد سوخته است (38)
آری یاد خدا و آتش آخرت از ارتکاب به گناهان و شهوت رانی جلوگیری می کند.
و نظیر همین قضیه در حالات مرحوم میرداماد اتفاق افتاده است، که شاه عباس برای آزمایش طلاب دخترش را شبانه به حوزه علمیه اصفهان روانه ساخت، و با یک مقدماتی دختر او وارد حجره میرداماد شد، چون چشمان آن بزرگوار به آن دختر ماهرخ افتاد دستش را سوزانید، و تا صبح این کار را تکرار کرد و خودش را حفظ نمود، و در نتیجه شاه عباس همان دختر را به میرداماد تزویج کرد، و به همین جهت میرداماد لقب گرفت... .