فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

اعمال قوه قهریه از طریق دولت اسلامی:

3 - یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن... لئن لم ینته المنافقون و الذین فی قلوبهم مرض و المرجفون فی المدینه لنغرینک بهم ثم لا یجاورونک فیها الا قلیلاً. ملعونین اینما ثقفوا اخذوا و قتلوا تقتیلاً(30).
: ای رسول خدا! به زنان و دختران خویش و زنان مؤمنان بگو: روسری های بلند خود را بر خویشتن فرو افکنند، و خود را از نامحرمان حفظ کنند... و سپس به منافقین و افرادی که بیماری قلبی دارند، و کسانی که به فساد و شایعه پراکنی دست می زنند هشدار ده، تا دست از شیطنت خود بردارند، و گرنه تو را بر ضدشان مأمور ساخته، و آنگاه جز مدت کوتاهی نمی توانند در مجاورت تو بمانند.
آنان از همه جا طرد می شوند، و هر جا یافته شوند، دستگیر گردیده، و به قتل خواهند رسید.
خوانندگان عزیز توجه دارند که پروردگار عالم در این آیات نخست به بهداشت محیط و حجاب و عفت زنان دستور داده، آنهم زنان و دختران پیامبر را بر سایر زنان امت مقدم داشته، و سپس به مزاحمین و توطئه گران هشدار داده، و کیفر آنان را تا مرز اعدام باز گذاشته است.
مسئولین نظام های اسلامی باید احساس مسئولیت بیشتری بنمایند، ابتدا باید خود را و زنان و دختران خویش را الگوی اسلام قرار داده، و در مراعات حجاب و عفت و تقوی بر سایر مردم پیشی گیرند، و بعداً با دستورات ویژه و مقررات لازم جامعه زنان را از تحریکات جنسی دور بدارند، مراکز آموزشی و ادارات و ارگانها و وزارتخانه ها را از هر گونه زمینه های تحریک آمیز پاک سازی نموده، و کارمندان را به مراعات حجاب اسلامی و پوشیدن لباس های مناسب وادار سازند، و به طور خلاصه اول زمینه های انحراف را در جامعه از بین ببرند، و سپس متخلفان و متجاوزان را به تناسب جرمشان مجازات نمایند.
آری دولت اسلامی چون جانشین پیامبر است، در عمل نیز همان نقش را ایفا می نماید، هم در احساس وظیفه و مسئولیت سنگین الهی و حکومتی، که باید خودش و بستگانش و زنان و فرزندان را پیش از دیگران با آداب اسلامی تربیت نماید، و هم از نظر حقوق می تواند پس از صاف کردن راه سعادت و سلامت اجتماع، او باشان و مزاحمان نوامیس و خانواده ها را شدیداً کیفر نموده، و در تقلیل مفاسد اجتماعی مؤثر باشد.
پس در مجموع از این آیات الهی به دست می آید که دولت و ملت از طریق فراهم کردن زمینه های عفت و حجاب درونی و برونی، و مبارزه با شیادان جنسی، به خودسازی پرداخته، و با هوای نفسانی فرد و اجتماع به ستیز برخیزند.

روزه داری و غرائز جنسی:

از تعداد زیادی از احادیث اسلامی استفاده می شود که روزه داری شهوت را می شکند، و شخص روزه دار در اثر گرسنگی همراه با دعا و نیایش و پاکسازی خودش از شهوت نفسی به نسبت فوق العاده از بحران جنسی نجات یافته و آرامش روحی پیدا می کند، که اینک توجه شما را به بخشی از سخنان حضرات معصومین علیهم السلام جلب می کنم:
1 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم): من کان ذا طول فلینکح و من لم یجد فعلیه بالصیام فان الصوم له وجاء(31).
رسول خدا فرمودند: هر کس دارای امکانات لازم باشد ازدواج کند، و هر کس زمینه آن را ندارد روزه بگیرد، زیرا روزه شهوت جنسی را می کاهد.
در این حدیث روزه داری عامل مؤثر برای شکستن شهوت جنسی به شمار آمده است.
2 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): یا معشر الشباب! من استطاع منکم الباء فلیتزوج فانه اغض للبصر و احصن للفرج، و من لم یستطع فلیصم فان الصوم له و جاء(32).
: پیامبر خدا فرمودند: ای گروه جوانان! بر شما باد به ازدواج و تشکیل خانواده، و کسی که زمینه مالی و امکانات لازم را ندارد روزه بگیرد، زیرا روزه تحرک شهوت را شکسته و بر روزه دار آرامش می بخشد.
این حدیث نیز مانند حدیث قبلی روزه را عامل مؤثر در فروکش شهوت جنسی معرفی می کند.
3 - عن محمد بن یحیی قال: جاء رجل الی النبی فقال: یا رسول الله! لیس عندی طول فانکح النساء، فالیک اشکو العزوبیه؟ فقال (صلی الله علیه و آله و سلم): وفر شعر جسدک و ادم الصیام ففعل فذهب ما به من الشبق(33).
: راوی حدیث می گوید: شخصی به حضور پیامبر اسلام آمده و عرض کرد: ای پیامبر خدا! جوانی هستم که در بحران جنسی قرار گرفته و امکانات مالی برای ازدواج ندارم! من از این درد و رنج به شما شکوه می کنم؟
رسول خدا فرمودند: موهای بدنت را مقداری رها کن، و به روزه داری ادامه ده، چون آن جوان چنین کرد شهوتش آرام گشت.
در این حدیث ادامه روزه داری و توفیر موهای بدن، عامل کاهش شهوت بازگو شده است.
و از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نیز در این زمینه آمده است:
4 - ما کثر شعر رجل قط الا قلت شهوته(34).
: موهای بدن هیچکس افزوده نشد، مگر اینکه متقابلاً شهوت او کم گشت.
در این سخن مولای متقیان، رها کردن موهای بدن عامل فروکش شهوت معرفی شده است.
علاوه بر احادیث مذکور، در کتابهای فقهی نیز فقهای عالیمقام به این موضوع اشاره نموده، و برای جوانان روزه داری و توفیر موهای بدن را برای جلوگیری از طغیان شهوت مستحب دانسته اند...(35).
در مجموع از این احادیث نتیجه می گیریم که روزه داری توأم با ادامه آن، و همچنین اجتناب کردن از تنویر بدن و رها ساختن موها بمقدار کم، از غلیان شهوت می کاهد. و جوانان مجرد می توانند در کنار سایر عواملی که بازگو خواهیم کرد، از این دو عامل نیز استفاده کنند.

تقوا و یاد خدا:

مهم ترین عامل خویشتن داری و کنترل و تعدیل غرائز جنسی، متکی بودن به نیروی تقوی و یاد خداوندی است، که انسان با داشتن همچو حالتی از عوارض نامطلوب شهوات نفسی در امان بماند.
جوانان باید بدانند که رها کردن عنان غرائز جنسی آنان را به سقوط اخلاقی و معنوی کشانده، و شخصیت اجتماعی آنان را لکه دار می سازد، و این حالت آن چنان خطرناک است که از خطر اژدها و درنده ها بیشتر و مهلک تر است چنانچه حضرت داود علیه السلام به فرزندش سفارش می کند:
یا بنی! امش خلف الاسد و الا سود و لا تمش خلف المرأه(36).
: ای فرزندان! به دنبال شیرهای درنده و اژدهای کشنده حرکت کردن، خطرش از دنبال کردن زنان کمتر است
آری پیروی هوای نفس و رها ساختن عنان غرائز جنسی خواه مرد باشد یا زن نتائج زیانباری داشته، و بازی کردن با آبرو و جان و مال و شرف می باشد، و تنها چاره، و یا به تفسیر بهتر مهمترین چاره اش اتکا به پرهیزکاری و یاد خدا است که اینک توجه شما را به چند حدیث و قضایای تاریخی جلب می کنم: