فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

فصل 3: اگر ازدواج ممکن نشد تکلیف چیست؟

تردیدی نیست که ازدواج داروی شفابخش و موجب آرامش غریزه جنسی است، و هیچ عاملی به طور کامل نمی تواند جانشین آن گردد، و لذا جوانان عزیز با هوشیاری و تلاش کامل سعی کنند زمینه ازدواج خویش را فراهم ساخته، و آرامش و سکون قلبی خویشتن را باز یابند(24).
در اینجا این سؤال پیش می آید که: اگر تلاش انسان در تهیه زمینه ازدواج میسر نگردیده و به جایی نرسد چه باید کرد؟ و چه سان با این نیروی قدرتمند غریزه جنسی دست و پنجه نرم نموده، و از تحریک و عوارض نا مطلوب آن جلوگیری کند؟!
در جواب از این سؤال پرپیچ و خم به سراغ قرآن مجید و احادیث اسلامی و روانشناسان تربیتی رفته، و با الهام از مکتب وحی به جواب این پرسش پرداخته، و به طور خلاصه به خوانندگان مجرد و جوانان علاقه مند راههای چندی را ارائه می دهیم:

راهنمایی قرآن:

قرآن مجید برای حفظ جوانان و قداست خانواده ها و مصونیت جامعه اسلامی دستورات ظریفی را توصیه نموده، و از پیروان خود می خواهد آنها را مو به مو به اجرا بگذارند، که اینک ما به چند آیه از آنها اشاره می کنیم:
1 - و انکحوا الایامی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم... و لیستعفف الذین لا یجدون نکاحاً حتی یغنیهم الله من فضله...(25).
: مردان و زنان مجرد را همسر دهید، و همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را، و کسانی که وسیله ازدواج ندارند راه عفت پیشه کنند، تا خداوند آنان را از فضل خود بی نیاز سازد.
در این آیات پس از توصیه به انتخاب همسر، هشدار می دهد که مبادا اشخاصی که امکانات ازدواج ندارند، دست به انحراف اخلاقی و خلاف عفت بزنند، بلکه از طریق عفت و خویشتن داری آرامش خود را حفظ کنند.
2 - قالت احداهما یا ابت استأجره ان خیر من استأجرت التقوی الامین(26).
: یکی از دو دختر شعیب گفت: ای پدر! موسی را استخدام کن، زیرا وی هم قدرتمند است و هم امین.
در ذیل این آیه، تفسیرها و روایات جالبی آمده است که همگی بر این حقیقت تأکید دارند که:
موسی علیه السلام هنگام آب دادن به گوسفندان دختران حضرت شعیب، با این که جوان پر قدرت و مجرد بود به آنان نگاه نکرد (27) و زمانی که با احضار شعیب همراه دخترش به خانه او می رفت و دختر شعیب در پیشاپیش وی در حرکت بود گفت:
ای دختر شعیب! لطفاً عقب تر از من بمانید و با اشاره مرا به خانه تان راهنمائی کنید، زیرا من از فرزندان قومی (یعقوب) هستم که به پشت سر زنان نگاه نمی کنند...(28).
از این آیه و احادیث ذیل آن استفاده می شود که: اگر چه موسی جوان پر توان و مجرد بود، و با دختران شعیب بر سر چاه آب و هنگام راه رفتن مصاحبت داشت، ولی از راه عفت و خویشتن داری خود را حفظ کرد، و چون حضرت شعیب از این قضیه آگاه گشت در تصمیم خود مصمم تر گردیده، و کلیم الله را به دامادی برگزید(29).

اعمال قوه قهریه از طریق دولت اسلامی:

3 - یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلابیبهن... لئن لم ینته المنافقون و الذین فی قلوبهم مرض و المرجفون فی المدینه لنغرینک بهم ثم لا یجاورونک فیها الا قلیلاً. ملعونین اینما ثقفوا اخذوا و قتلوا تقتیلاً(30).
: ای رسول خدا! به زنان و دختران خویش و زنان مؤمنان بگو: روسری های بلند خود را بر خویشتن فرو افکنند، و خود را از نامحرمان حفظ کنند... و سپس به منافقین و افرادی که بیماری قلبی دارند، و کسانی که به فساد و شایعه پراکنی دست می زنند هشدار ده، تا دست از شیطنت خود بردارند، و گرنه تو را بر ضدشان مأمور ساخته، و آنگاه جز مدت کوتاهی نمی توانند در مجاورت تو بمانند.
آنان از همه جا طرد می شوند، و هر جا یافته شوند، دستگیر گردیده، و به قتل خواهند رسید.
خوانندگان عزیز توجه دارند که پروردگار عالم در این آیات نخست به بهداشت محیط و حجاب و عفت زنان دستور داده، آنهم زنان و دختران پیامبر را بر سایر زنان امت مقدم داشته، و سپس به مزاحمین و توطئه گران هشدار داده، و کیفر آنان را تا مرز اعدام باز گذاشته است.
مسئولین نظام های اسلامی باید احساس مسئولیت بیشتری بنمایند، ابتدا باید خود را و زنان و دختران خویش را الگوی اسلام قرار داده، و در مراعات حجاب و عفت و تقوی بر سایر مردم پیشی گیرند، و بعداً با دستورات ویژه و مقررات لازم جامعه زنان را از تحریکات جنسی دور بدارند، مراکز آموزشی و ادارات و ارگانها و وزارتخانه ها را از هر گونه زمینه های تحریک آمیز پاک سازی نموده، و کارمندان را به مراعات حجاب اسلامی و پوشیدن لباس های مناسب وادار سازند، و به طور خلاصه اول زمینه های انحراف را در جامعه از بین ببرند، و سپس متخلفان و متجاوزان را به تناسب جرمشان مجازات نمایند.
آری دولت اسلامی چون جانشین پیامبر است، در عمل نیز همان نقش را ایفا می نماید، هم در احساس وظیفه و مسئولیت سنگین الهی و حکومتی، که باید خودش و بستگانش و زنان و فرزندان را پیش از دیگران با آداب اسلامی تربیت نماید، و هم از نظر حقوق می تواند پس از صاف کردن راه سعادت و سلامت اجتماع، او باشان و مزاحمان نوامیس و خانواده ها را شدیداً کیفر نموده، و در تقلیل مفاسد اجتماعی مؤثر باشد.
پس در مجموع از این آیات الهی به دست می آید که دولت و ملت از طریق فراهم کردن زمینه های عفت و حجاب درونی و برونی، و مبارزه با شیادان جنسی، به خودسازی پرداخته، و با هوای نفسانی فرد و اجتماع به ستیز برخیزند.