فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

ازدواج پناهگاه جنسی:

چنانچه اشاره شد در طول تاریخ پیوسته دشمنان اسلام دست به فساد اخلاقی و خلاف عفت زده، و از جمله سر دسته منافقان عبدالله ابی که شش نفر کنیز داشت آنان را به خود فروشی و فحشا وادار می ساخت و از این طریق به اسلام و اجتماع مسلمین لطمه می زد، که خداوند در سوره نور آیه سی و سه به آنان اشاره نموده است(4).
و در زمان حاضر نیز کار بی عفتی در جهان غوغا می کند، تا جایی که علاوه بر انحراف های اخلاقی و معاشقه ای که از راه دوستی و رضایت صورت می گیرد، تجاوز به عنف و همجنس بازی و لکه دار ساختن حریم زنان شوهر دار و خدشه دار نمودن قداست محارم هر روز در اخبار حوادث به چشم می خورد! و مجالس عمومی و پارتی ها به مراکز فساد مبدل می گردد، و در برابر چشمان تماشاگر مردم، دختری توسط سی نفر بدمستان آمریکائی در کالیفرنیا مورد تجاوز قرار گرفته، و ازاله بکارت می شود (5)
خلاصه برای جلوگیری از این مفاسد، تنها عامل باز دارنده ازدواج است، که رسول خدا و ائمه اطهار صلوات الله علیهم، به آن دستور داده اند که اینک توجه شما را به چند حدیث در این باره جلب می کنم:
1 - عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:
رأی رسول الله امرأه فاعجبته فدخل علی ام سلمه و کان یومها، فاصاب منها و خرج الی الناس و رأسه یقطر فقال: ایها الناس! انما النظر من الشیطان فمن وجد من ذلک شیئاً فلیات اهله(6)
: از امام صادق علیه السلام نقل شده که:
روزی چشمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بر زنی افتاد، و از زیبائی وی به شگفت آمد، همان لحظه به سراغ همسرش ام سلمه آمده و آرامش خویش را باز یافت، و سپس با غسل جنابت به مسجد آمده و خطاب به مردم فرمود: دیدار نامحرم از کارهای شیطان است، هر کس نگاهش به نامحرم افتاد و از آن متأثر شد به سراغ همسرش برود.
قابل توجه است که در این حدیث همسر پناهگاه آرامش قلبی و جنسی در برابر نا محرمان به شمار آمده، و حتی پیامبر خدا و سایر حضرات معصومین علیهم السلام نیز از آن بی نیاز نیستند هر چند ارتکاب گناه از آنان متصور نیست، و آنچه در این حدیث آمده است دیدن است نه نگاه کردن.
2 - عن امیرالمؤمنین علیه السلام قال:
اذا نظر احدکم الی امرأه تعجبه فلیلامس اهله...(7).
: هرگاه بر نامحرمی نگاه کرده و از آن تحریک شدید به سراغ خانواده خویش روید... .
در این فراز نیز همسر راه نجات از آلودگی به گناه و انحراف جنسی معرفی شده است.
3 - عن رسول الله صلی الله علیه و آله قال:
یا معشر الشباب! من استطاع منکم الباءه فلیتزوج، فانه اغض للبصر و احصن للفرج... .(8)
: پیامبر خدا می فرماید: ای جوانان! هر کس از شما زمینه ازدواج دارد تشکیل خانواده دهد، زیرا: این کار چشمان او را از گناه و نامحرم می بندد، و وی را از بی بند و باری به طور شایسته حفظ می کند... .
این حدیث نیز همانند حدیث های دیگر می رساند که ازدواج انسان را در برابر فساد اخلاقی بیمه می کند.

ارزش ازدواج در اسلام

دین مقدس اسلام در هر زمینه ای برای بستن درهای منفی و خطرناک، نخست راههای مثبت و سازنده را نشان داده، و سپس پیروان خویش را از گرایش به عوامل فساد و انحراف اخلاقی و اجتماعی باز داشته، و تمسک به راههای نتیجه بخش و سودمند را سفارش می نماید.
در مورد مسأله جنسی و رهبری این غریزه، ابتدا به کلیه انسان های با شرف و دور اندیش تأکید می کند: از اتلاف نطفه و هدر دادن این نعمت بزرگ الهی جداً خودداری نموده، و آن را در جای مشروع که بازدهی با ارزش داشته باشد مصرف نمایند، و لذا از اعمال منافی عفت و استمناء و مساحقه و لواط و تجاوز به حیوانات منع نموده، و برای مرتکبین و متخلفین، کیفر و مجازات شدیدی تا پای مرگ معین نموده است.
از طرفی برای ضمانت اجرای این دستور، و اعتدال غریزه جنسی، و حفظ نسل ها و گرمی خانواده ها و ایجاد شوق و تلاش در کارهای عبادی و اجتماعی، تشکیل خانواده را ضروری دانسته، و برای قداست و استحکام آن، شرائط و ویژگی هایی را توصیه نموده است که اینک توجه خوانندگان عزیز را به بخشی از آیات و احادیث اسلامی معطوف می دارم:
1 - و انکحوا الایامی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم، ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله و الله واسع علیهم(9).
: زنان و مردان بی همسر را همسر دهید، و همچنین بردگان و کنیزان شایسته و درستکار خود را، بدانید که اگر فقیر و نیازمند باشند، خداوند از لطف و فضل خویش آنان را بی نیاز می سازد، زیرا خداوند گشایشگر و دانا است.
این آیه پیروان خود را به تشکیل خانواده ترغیب نموده، و آنان را از یأس و نومیدی بر حذر داشته، و برای کار و تلاش و گسترش زندگی و امیدوار شدن به رحمت الهی سفارش می نماید.
2 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم):
من احب ان یلقی الله تعالی طاهراً مطهراً فلیلقاه بزوجه(10).
: پیامبر خدا فرمودند: هر کس دوست دارد خدا را پاک و پاکیزه ملاقات نماید (با روح پاک و لغزش کم بمیرد) حتماً با خانواده زندگی نماید.
از این حدیث استفاده می شود که همسر و ازدواج، انسان را از گناهان بسیاری بیمه نموده، و نداشتن آن عامل گرفتاری به انواع گناهان و فساد اخلاقی است.

کیفر و سزای ترک ازدواج:

3 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) لرجل: الک زوجه؟ قال: لا یا رسول الله، قال: الک جاریه؟ قال: لا یا رسول الله، قال: افانت موسر؟ قال: نعم، قال (صلی الله علیه و آله و سلم): تزوج و الا فانت من المذنبین. و فی روایه: تزوج و الا فانت رهبان النصاری و فی روایه: تزوج و الا فانت من اخوان الشیاطین(11).
: رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) از مردی پرسید: تو همسر داری؟
مرد: نه یا رسول الله.
پیامبر خدا: تو کنیز داری؟ (که از آن طریق مشکل جنسی خود را بر طرف سازی؟)(12)
مرد: نه، ای پیامبر خدا.
پیامبر خدا: آیا تو امکانات مالی داری؟
مرد: بلی ای پیامبر الهی.
رسول خدا: برو ازدواج کن و گرنه از گناهکاران می باشی. و در یک روایت دیگر فرمود: اگر ازدواج نکنی در ردیف رهبان های نصاری به شمار می آیی! و در یک حدیث سوم فرمودند:
اگر تشکیل خانواده ندهی از یاران و برادران شیطان محسوب می گردی.
این حدیث تشکیل خانواده را ضروری و با ارزش معرفی نموده، و فقدان آن را عامل بدبختی، و جوان مجرد را به ترتیب: گناهکار، رهبان نصاری، برادر شیطان می خواند
4 - عن النبی (صلی الله علیه و آله و سلم):
یفتح ابواب السماء بالرحمته فی اربع مواضع: عند نزول المطر و عند نظر الولد وجه الوالدین، و عند فتح باب الکعبه، و عند النکاح(13).
: رسول خدا فرمودند: درهای رحمت آسمان در چهار مورد باز می شود:
1 - هنگام بارش باران.
2 - موقعی که فرزندان با رحمت و رأفت به چهره پدر و مادر خویش می نگرند.
3 - لحظه ای که در کعبه را باز می کنند.
4 - در مراسم عقد و ازدواج.
این حدیث نیز ارزش ازدواج را می رساند، و آن را مایه باز شدن درهای رحمت می داند.
5 - عن ابی جعفر الباقر (علیه السلام):
لا احب ان لی الدنیا و ما فیها و انی ابیت لیله لیس لی زوجه... .(14)
: امام باقر می فرمایند: اگر تمام دنیا و آنچه را که در آن است به من دهند تا یک شب بدون همسر زندگی کنم، من چنین معامله پر سود مادی را نمی پذیرم.
این حدیث ارزش وجودی همسر و خانواده را در بر داشته، و تمام جهان را در برابر یک شب زندگی محبت آمیز خانواده بی بهاء می داند
6 - عن رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم):
ان الرجل اذا نظر الی امرأته و نظرت الیه، نظر الله تعالی الیهما نظره رحمته، فاذا اخذ بکفها تساقطت ذنوبهما من خلال اصابعهما(15).
: پیامبر خدا می فرماید: هنگامی که زن و شوهر پس از انعقاد عقد و عروسی به همدیگر نگاه کنند، خداوند متعال نیز با نظر رحمت به آنان نگاه می کند، و زمانی که دست همدیگر را می گیرند، گناهانشان از میان انگشتانشان فرو می ریزد.
این حدیث نقش ازدواج را در آمرزش گناهان و نزول رحمت الهی به خوبی می رساند.
از مجموع این آیه و احادیث نتیجه می گیریم که:
ازدواج باعث غنای جنسی و تلاش در زمینه های معاش و مسائل اقتصادی می گردد، و اشخاص متاهل با جاذبه کانون مقدس خانواده از انواع فسادها و انحراف ها نجات یافته، و با آراستگی معنوی و طهارت درونی به زندگی خویش ادامه می دهند، و از همین طریق درهای فضیلت را به روی خود گشوده، و مشمول الطاف بی کران الهی می گردند... .