فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

بی عفتی در لباس تجارت:

در اینجا توجه شما را به یک قضیه تلخ تاریخی که دشمنان بشریت از همین شیوه تهاجم فرهنگی سوء استفاده کرده اند معطوف می دارم:
هنگامی که حضرت موسی علیه السلام با الهام از آئین آسمانی خود پیش می رفت، و فرعون و فرعونیان را به وحشت می افکند، نیروی دشمن برای جلوگیری از نفوذ آن حضرت به پیش بلعم باعورا آمده و از وی خواستند: موسی و سپاهش را نفرین نماید!
بلعم که مجهز به اسم اعظم الهی و مستجاب الدعوه بود، نخست از قبول این در خواست امتناع کرده و گفت: من چگونه پیامبر خدا و سپاه بر حق وی را نفرین نمایم در حالی که ملائکه با وی همراهی می کنند؟ ولی دشمن دست از سماجت بر نداشت، و سپس از طریق همسر بلعم، او را اغفال نموده، و به مقابله با موسی وا داشتند
سر انجام بلعم در بالای کوهی که مشرف بر سپاه حضرت موسی (علیه السلام) بود قرار گرفت، و هر چه خواست موسی را نفرین کند زبان به دعا گشود! و خداوند اسم اعظم را از او برگرفت، و مقهور خود ساخت، ناگاه زبانش از دهانش بیرون گردید و کاری از پیش نبرد ولی به فرعونیان سفارش کرد: شما زنان و دختران خویش را هر چه می توانید آرایش دهید، و به عنوان خرید و فروش با اجناس مورد نیاز، آنان را به میان سپاه موسی بفرستید، و از راه زنا و فساد اخلاقی آنان را به تباهی بکشانید
دشمن این سفارش را پذیرفته و عمل کرد و با قهر الهی بیش از بیست هزار نفر از سپاه موسی علیه السلام در اثر گرفتاری به بیماری طاعون که از زنا دامنگیر آنان شده بود هلاک گردیده، و اثرات تهاجم فرهنگی و شیوه سوء استفاده دشمنان را روشن ساخت... .(3)
خوانندگان عزیز ملاحظه می کنند که دشمن از چه راهی حتی بلعم باعورا را که نخست از یاران و مبلغین حضرت موسی (علیه السلام) بود فریب داده، و او را که مستجاب الدعوه و در مسیر حق بوده است منحرف ساخته، و به جنگ خدا و پیامبرش وا داشته، و از طریق وی چه سان زنان و دختران زیبا رخ را به نام تجارت به جنگ فرهنگی گسیل نموده، و بیش از بیست هزار نفر نیروی زرهی و ملازمان پیامبر معصوم را به تباهی کشانده است، شما تصور فرمائید که همین تهاجم فرهنگی، بر ملت های عادی اگر تفکر و دور اندیشی نداشته باشد چه می کند؟

ازدواج پناهگاه جنسی:

چنانچه اشاره شد در طول تاریخ پیوسته دشمنان اسلام دست به فساد اخلاقی و خلاف عفت زده، و از جمله سر دسته منافقان عبدالله ابی که شش نفر کنیز داشت آنان را به خود فروشی و فحشا وادار می ساخت و از این طریق به اسلام و اجتماع مسلمین لطمه می زد، که خداوند در سوره نور آیه سی و سه به آنان اشاره نموده است(4).
و در زمان حاضر نیز کار بی عفتی در جهان غوغا می کند، تا جایی که علاوه بر انحراف های اخلاقی و معاشقه ای که از راه دوستی و رضایت صورت می گیرد، تجاوز به عنف و همجنس بازی و لکه دار ساختن حریم زنان شوهر دار و خدشه دار نمودن قداست محارم هر روز در اخبار حوادث به چشم می خورد! و مجالس عمومی و پارتی ها به مراکز فساد مبدل می گردد، و در برابر چشمان تماشاگر مردم، دختری توسط سی نفر بدمستان آمریکائی در کالیفرنیا مورد تجاوز قرار گرفته، و ازاله بکارت می شود (5)
خلاصه برای جلوگیری از این مفاسد، تنها عامل باز دارنده ازدواج است، که رسول خدا و ائمه اطهار صلوات الله علیهم، به آن دستور داده اند که اینک توجه شما را به چند حدیث در این باره جلب می کنم:
1 - عن ابی عبدالله (علیه السلام) قال:
رأی رسول الله امرأه فاعجبته فدخل علی ام سلمه و کان یومها، فاصاب منها و خرج الی الناس و رأسه یقطر فقال: ایها الناس! انما النظر من الشیطان فمن وجد من ذلک شیئاً فلیات اهله(6)
: از امام صادق علیه السلام نقل شده که:
روزی چشمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بر زنی افتاد، و از زیبائی وی به شگفت آمد، همان لحظه به سراغ همسرش ام سلمه آمده و آرامش خویش را باز یافت، و سپس با غسل جنابت به مسجد آمده و خطاب به مردم فرمود: دیدار نامحرم از کارهای شیطان است، هر کس نگاهش به نامحرم افتاد و از آن متأثر شد به سراغ همسرش برود.
قابل توجه است که در این حدیث همسر پناهگاه آرامش قلبی و جنسی در برابر نا محرمان به شمار آمده، و حتی پیامبر خدا و سایر حضرات معصومین علیهم السلام نیز از آن بی نیاز نیستند هر چند ارتکاب گناه از آنان متصور نیست، و آنچه در این حدیث آمده است دیدن است نه نگاه کردن.
2 - عن امیرالمؤمنین علیه السلام قال:
اذا نظر احدکم الی امرأه تعجبه فلیلامس اهله...(7).
: هرگاه بر نامحرمی نگاه کرده و از آن تحریک شدید به سراغ خانواده خویش روید... .
در این فراز نیز همسر راه نجات از آلودگی به گناه و انحراف جنسی معرفی شده است.
3 - عن رسول الله صلی الله علیه و آله قال:
یا معشر الشباب! من استطاع منکم الباءه فلیتزوج، فانه اغض للبصر و احصن للفرج... .(8)
: پیامبر خدا می فرماید: ای جوانان! هر کس از شما زمینه ازدواج دارد تشکیل خانواده دهد، زیرا: این کار چشمان او را از گناه و نامحرم می بندد، و وی را از بی بند و باری به طور شایسته حفظ می کند... .
این حدیث نیز همانند حدیث های دیگر می رساند که ازدواج انسان را در برابر فساد اخلاقی بیمه می کند.

ارزش ازدواج در اسلام

دین مقدس اسلام در هر زمینه ای برای بستن درهای منفی و خطرناک، نخست راههای مثبت و سازنده را نشان داده، و سپس پیروان خویش را از گرایش به عوامل فساد و انحراف اخلاقی و اجتماعی باز داشته، و تمسک به راههای نتیجه بخش و سودمند را سفارش می نماید.
در مورد مسأله جنسی و رهبری این غریزه، ابتدا به کلیه انسان های با شرف و دور اندیش تأکید می کند: از اتلاف نطفه و هدر دادن این نعمت بزرگ الهی جداً خودداری نموده، و آن را در جای مشروع که بازدهی با ارزش داشته باشد مصرف نمایند، و لذا از اعمال منافی عفت و استمناء و مساحقه و لواط و تجاوز به حیوانات منع نموده، و برای مرتکبین و متخلفین، کیفر و مجازات شدیدی تا پای مرگ معین نموده است.
از طرفی برای ضمانت اجرای این دستور، و اعتدال غریزه جنسی، و حفظ نسل ها و گرمی خانواده ها و ایجاد شوق و تلاش در کارهای عبادی و اجتماعی، تشکیل خانواده را ضروری دانسته، و برای قداست و استحکام آن، شرائط و ویژگی هایی را توصیه نموده است که اینک توجه خوانندگان عزیز را به بخشی از آیات و احادیث اسلامی معطوف می دارم:
1 - و انکحوا الایامی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم، ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله و الله واسع علیهم(9).
: زنان و مردان بی همسر را همسر دهید، و همچنین بردگان و کنیزان شایسته و درستکار خود را، بدانید که اگر فقیر و نیازمند باشند، خداوند از لطف و فضل خویش آنان را بی نیاز می سازد، زیرا خداوند گشایشگر و دانا است.
این آیه پیروان خود را به تشکیل خانواده ترغیب نموده، و آنان را از یأس و نومیدی بر حذر داشته، و برای کار و تلاش و گسترش زندگی و امیدوار شدن به رحمت الهی سفارش می نماید.
2 - قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم):
من احب ان یلقی الله تعالی طاهراً مطهراً فلیلقاه بزوجه(10).
: پیامبر خدا فرمودند: هر کس دوست دارد خدا را پاک و پاکیزه ملاقات نماید (با روح پاک و لغزش کم بمیرد) حتماً با خانواده زندگی نماید.
از این حدیث استفاده می شود که همسر و ازدواج، انسان را از گناهان بسیاری بیمه نموده، و نداشتن آن عامل گرفتاری به انواع گناهان و فساد اخلاقی است.