فهرست کتاب


مراسم عروسی

علی اکبر بابازاده‏

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم
کانون مقدس خانواده، ارزشمندترین جامعه بشری است، که اساس اجتماع را تشکیل می دهد، و تناسب مستقیم با توده های مردم آن اجتماع دارد، زیرا: هر چه اعضای خانواده ها از نظر تربیتی رشد و آگاهی کسب نموده، و گام های مثبت و سودمند بسوی صلاحیت و شایستگی خویش بردارند، به همان مقیاس، جوامع بزرگ کشوری و جهانی اصلاح گردیده، و روح تعاون و انسانیت، سوز و خدمتگزاری، پیشرفت و تمدن، همآهنگی و وحدت... به چشم خواهد خورد، و بالعکس، اگر در دنیای کنونی افراد مزاحم و خونخوار، عیاش و منحرف، جاسوس و تفرقه انداز، عقب مانده و بد فرهنگ، عقده ای و انتقامجو... امنیت انسان ها را به خطر انداخته، و کشورهای ضعیف و ناتوان را به بهانه های واهی مورد تهاجم وحشیانه قرار می دهند، و مقدسترین انسان ها را در حال عبادت و مراسم عبادی به خاک و خون می کشند، و صدها جنایت دیگر را بدون کوچکترین تأثر مرتکب می شوند! سر چشمه اصلی آن، برخی خانواده ها است
اگر در اصول تربیتی وراثت و محیط و مربی را عوامل اصلی در تربیت می دانند، بدون تردید همه آن عوامل در کانون خانواده متمرکز است، زیرا: فرزندان علاوه بر مسأله وراثت که مستقیماً تحت تأثیر افکار و شمائل خصوصی والدین خود قرار می گیرند، از نظر محیطی و تربیتی نیز، خانه و محیط خانواده نخستین مکان تربیتی، و پدر و مادر اولین مربیان کودک به شمار می آیند... .
بنابر این هر انسانی باید تمام نیروی خویش را به کار گیرد تا خانواده سالم و شایسته داشته باشد، و بداند با کدامین فرد تشکیل خانواده دهد، و او را به همسری کسی که شریک رازها، مال ها بوده و حافظ مانوس وی خواهد گردید برگزیند؟
آری چگونگی انتخاب همسر، و نحوه رفتار بعدی با وی، و هم آهنگی و همفکری با او، زمینه ساز سلامت فکری اعضای خانواده و فرزندان است، و کوچکترین غفلت، و بی توجهی در این باره ضررهای غیر قابل تحمل به بار می آورد و لذا هر شخصی وظیفه دارد پیش از انتخاب همسر با خدای خویش راز و نیازی داشته باشد، و از وی بخواهد که همسری سالم و آگاه و همفکر نصیب او نماید، و سپس در رفتار و گفتار و تغذیه، و انتخاب ایام و ساعات انعقاد نطفه و حالات روحی و جسمی خویش و بانویش کاملاً مطابق موازین شرعی و علمی حرکت نماید، تا نه تنها از فرزندان نامطلوب، ناقص الخلقه، احمق و کودن و بی هوش، فاسد و زیانبار... مصون بماند، بلکه به آمال و آرزوهای شیرین و ارجمند خانوادگی نائل آید... .
کتاب حاضر مراسم عروسی حاوی بیست فصل است که شامل بیش از یکصد موضوع تربیتی - علمی - اجتماعی - جنسی - سیاسی - فرهنگی می باشد، تمام نیازهای ضروری عروس و داماد را پیش از انتخاب همسر تا ادامه زندگی بهشتی بررسی نموده، و خواسته های گمشده جوانان را بر آورده است
لازم به تذکر است که نگارنده این کتاب، احساس کرد که در این زمینه کتاب مدون و ارزشمندی که بتواند نیاز جامعه را بر طرف سازد وجود ندارد، و لذا پس از مشورت با افراد آگاه و دلسوز، بر آن شدم که مطالب حساسی را که خواسته و نیاز شدید جوانان است مورد تجزیه و تحلیل قرار دهم... .
در این کتاب بحث هایی چون: پیش از انتخاب همسر چه باید کرد؟ و اگر ازدواج ممکن نشد تکلیف چیست؟ و نشانه های همسر شایسته و ناشایست و مراسم خواستگاری و دوران نامزدی و تکلیف نیازمندان در امر ازدواج و مقدار مهریه و کیفیت جهیزیه و مراسم جشن و شادی و برنامه های خلوت و تولید مثل و تنظیم خانواده و نازائی و عقیم بودن و پسر خواهی و دختر خواهی و دهها موضوع دیگر تجزیه و تحلیل شده است، و سعی نموده ایم که حساس ترین و ظریف ترین مسائل عروسی را بدون کوچکترین نکته منفی و تحریک آمیز مورد بحث قرار داده، و جوانان مجرد را با تشویق به ازدواج و راهنمائیهای لازم، از کشیده شدن به انحراف باز داریم.
امید است خوانندگان محترم و افراد نکته سنج و دانشمند، با خواندن تمام کتاب، نویسنده را از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازند، تا در صورت داشتن اشتباهی، که از هر غیر معصومی سر می زند، در چاپ های بعدی اصلاح و جبران گردد.
توفیق تهیه این اثر تربیتی را که از عنایت پروردگار عالم سر چشمه گرفته، به پیشگاه با عظمتش سپاس می گویم، و سپس آن را به عنوان هدیه ای نا قابل، به ارواح پاک، خمسه طیبه، پنج تن آل عبا اهداء نموده و متقابلاً انتظار دارم توفیق نشر بیش از ده جلد کتاب های علمی و تربیتی و اعتقادی و فرهنگی و اجتماعی... را فراهم ساخته، و لحظه ای از خدمتگزاری به توده های مردم محروم نمانم.
به تاریخ اردیبهشت ماه 1372 شمسی
حوزه علمیه قم
علی اکبر بابازاده

فصل 1: اهمیت ازدواج

یکی از نعمت های بزرگ الهی که مایه حیات و بقاء انسان ها، و یکی از عوامل تحرک اجتماعی، و موجب صفای خانواده ها به شمار می آید غریزه جنسی است، که در نهاد هر انسان سالم به ودیعت گذارده شده و بدون آن لذت زندگی مفهومی نخواهد داشت! زیرا: این موهبت پر ارزش، سرآغاز نسل های بشری، و موجب پیوند نا گسستنی همسران، و بهشتی بودن خانواده ها است.
همان طوری که خوردن و خوابیدن و تنفس و سایر نیازهای ضروری انسان یک ضرورت طبیعی است، مسأله: تأمین نیاز جنسی نیز یک خواسته مشروع و معقول فرد فرد افراد است، که به هنگام فرا رسیدن آن باید با شیوه صحیح به تأمینش پرداخت.
تمام جوانان اعم از دختران و پسران نیازمند ازدواج می باشند، و اگر این پیوند مقدس فراهم نگردد، با عوارض نا مطلوبی رو برو خواهند شد! زیرا: در هنگام بحران جنسی چنانچه راه مشروع میسر نشود، یا به سراغ داروهای مخدر و خطرناک خواهند رفت، و یا دست به جنایت های ناموسی و خلاف عفت خواهند زد، و چنانچه از دیانت و تقوای لازم برخوردار باشند، حداقل گرفتار اضطراب و ناراحتی و خستگی و کوفتگی گردیده، و زندگی نیمه مرگ خویش را بدون نشاط از دست خواهند داد

تهاجم بی عفتی در دنیای کنونی:

اگر با دید واقعی مشکلات جنسی جوانان را درک نموده، و تهاجم فرهنگی غرب و ایادی خود باخته آنان را در داخل سرزمین مقدس خود بنگریم، و از دنیای برهنگان و فیلم های فسادانگیز، و ویدئوهای گسترده و ماهواره شهوت انگیز دشمن، و مجالس شهوت زا، و ابزارهای خطرناک مرموز که به طور نامرئی به کشور ما وارد می کنند آگاه گردیم، بدون تردید با سوز و مسئولیت بیشتری به پا می خیزیم.
در دنیای کنونی برای به زنجیر کشیدن جوانان، و تهی نمودن آنان از تفکرات سیاسی و اندیشه های مذهبی، و تبدیل اجتماع سالم به یک جامعه منحرف به سیستم غربی، با تمام تجهیزات لازم و متناسب اشخاص، وارد میدان گردیده، و هر کسی را از راهی به فساد می کشانند
برنامه های ماهواره ای، صدا و سیمای کشورهای همجوار، مجلات و کاست های سوغاتی، فیلم های قاچاق در بازار آزاد... حتی صادرات لوازم مختلف دشمنان بشریت، که عکس های لخت زنان در آنها تعبیه گردیده، و آرم های همجنس بازان اروپائی بر روی آنها نقش بسته، از این اهداف شیطانی حکایت می نماید
بداندیشانی که، علاوه بر هزاران فساد اجتماعی و ناموسی و اخلاقی، مراکز پلیسی و مطب پزشکان و کارگاهها و آموزشگاههای آنان عملاً به یک مرکز فحشا و بی عفتی تبدیل گردیده، و افراد مراجعه کننده تأمین جانی و ناموسی ندارند (1)
در این کشورهای مهاجم، کار بی عفتی آن چنان سیر صعودی را می پیماید، و به طوری گسترده گردیده است، که حتی به اصطلاح مراکز عبادتشان کلیساها محل انحراف اخلاقی است و از هر پنج نفر دختری که به آنجا می روند یک نفرشان حامله بر می گردد... .(2)