دانستنی های لازم از نماز

نویسنده : محمد وحیدی

پیش گفتار

انسان هر چه در عرصه علم و رشد عقلی، پیش می رود پرسش های دینی او هم دگرگون می شود و رنگ عصر و زمان می گیرد. علاوه بر این، شبهه سازی های خصمانه معاندین هم سؤال هایی را بر می انگیزاند و روح ها و اندیشه های غیر استوار را بر می آشوباند. برای پاسخ صحیح دادن به آن پرسش ها و رویارویی علمی با شبهه ها باید قبل از آموزش احکام دین و یا همراه آن، شبهه ها را رفع کنیم و ظرف ذهن آنان را برای پذیرش احکام، آماده نماییم. به طور مثال، نسل قدیم از والدین خود سؤال می کردند: چگونه نماز بخوانند؟ ولی نسل جدید می پرسند: چرا نماز بخوانند؟ اگر به این پرسش، جواب مناسب سن، تحصیلات و آگاهی های او داده نشود نوبت به سؤال بعدی که چگونه نماز بخواند؟ نخواهد رسید. در این کتاب سعی شده است به بخش زیادی از این سؤال ها پاسخ مناسب داده شود که دانستن آنها برای همه والدین و معلمان، دبیران و مربیان لازم است.
از آن جا که کارهای ما خالی از عیب نیست، یادآوری و تذکرهای مؤمنانه طلاب، فضلای گرامی، دبیران محترم، معلمان عزیز و مربیان بزرگوار را طلب می کنیم و به آن ارج می نهیم و از ارواح تابناک معصومین (علیه السلام) استمداد می طلبیم که در راه عظیم ما را یاری فرمایند تا از خطاها و لغزش ها در راه فهم معارف الهی و نشر آن در امان باشیم.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
مشهد مقدس - محمد وحیدی

بخش اول: جایگاه و اهمیت نماز در اسلام

جایگاه و اهمیت نماز
نماز در اسلام جایگاه والا و اهمیت فراوان دارد؛ به طوری که همه کردارهای عبادی دیگر به شرط قبولی آن پذیرفته می شود. در این جا جنبه هایی از این اهمیت را بیان می کنیم:

الف) نخستین واجب دینی

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: أول ما افترض الله علی امتی الصلوات الخمس؛(1).
اول چیزی که خداوند بر امتم واجب کرد نمازهای پنج گانه بود.
ابن شهر آشوب می نویسد: در مدتی که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در مکه بود، هیچ عبادتی تشریع نشد مگر طهارت و نماز که بر او واجب، و برای امت، سنت (مستحب مؤ کد) بود. پس از معراج و در سال نهم بعثت، نمازهای پنج گانه واجب شد. هنگامی که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به مدینه هجرت کرد، در شعبان سال دوم هجرت، روزه واجب گشت، قبله تغییر کرد و زکات فطریه و نماز عید نیز واجب شده و فرضیه نماز جمعه در سال نخست هجرت جایگزین نماز ظهر شده بود سپس زکات دارایی ها واجب شد.(2)