فهرست کتاب


جام عبرت «موضوع:بررسی عملکرد عوام و خواص در حادثه عاشورا با تکیه بر بیانات مقام معظم رهبری مد ظله العالی»

سید حسین اسحاقی

تقدیم به:

بسم الله الرحمن الرحیم ژ
سرآمد خواص اهل حق که رهبر معظم انقلاب در وصف ایشان می فرماید:
امام خمینی رحمة الله دانشمندی پارسا، خردمندی پرهیزگار، حکیمی سیاستمدار، مؤمن ی نواندیش، عارفی شجاع، فرمانروایی عادل و مجاهدی فداکار بود.
و به همه شهیدان شاهدی که تربت پاکشان تا قیامت، مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.
آیا نویسنده، این سعادت را دارد که توشه اش در شریان های حیات بخش عاشورا به جریان افتد و تقدیم شهیدان کربلا و رهروانشان گردد؟
انشاء الله

دیباچه

سلام بر عاشورا و آموزه هایش، سلام بر عاشورا و عبرت هایش، سلام بر آیینه اسلام نمایش، سلام بر عاشورا و بارش خونین لحظه هایش، سلام بر رواق سرخ حماسه هایش؛
سلام بر عاشورا که رکن کعبه است و سعی و صفا و مروه؛ سلام بر عاشورا که حیات قرآن است و عزت مسلمانان؛ سلام بر عاشورا که آبروی نمازگزاران است و خروش تندرآسای هدایت پیشگان در تاریکستان سیاهی نسیان؛
سلام بر عاشوراییان، آنان که تا آخرین نفس عاشورایی ماندند و می مانند.
سرخ سرخ، به رنگ خدا، به رنگ عشق، عشق به آرمان ها و ارزشها.
و سلام بر حسینیان اهل معرفت که حریم جان ها با نام و یادش عطرآگین می سازند و حقیقتی فراتر از زمین و زمان را به تصویر می کشند.
و درود بر آنان که با الهام بخشی از عاشورایی زمان، دل به ثار الله می بندند و در حریم امن حسینی به تفسیر شقایق های خونین بال فاطمی می نشینند
اینک که با بهره گیری از آموزش های ارزنده جناب دکتر فرامرز رفیع پور، شکوفه های پژوهش حاضر به بار نشسته و عملکرد عوام و خواص در حماسه همیشه جاوید کربلا به تصویر درآمده، جا دارد که از فاضل ارجمند جناب حجة الاسلام و المسلمین محمدتقی سبحانی، رئیس مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما، و اندیشه وارسته جناب مهندس عباس معلمی مدیر پژوهشی مرکز، به جهت فراهم ساختن زمینه لازم برای انجام تحقیق و استفاده اولیه در مرکز پژوهش های اسلامی قدر دانی نمایم.
همچنین مرهون همکاری و همیاری برادران بزرگوار در مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی هستم که زمینه چاپ و انتشار این اثر را فراهم کرده اند.
امید که فرزانگان و دانشوران در پاسخ به ندای مقام معظم رهبری این مسیر نیمه تمام را به پایان رسانده، دریچه های جدیدی از موضوع مورد بررسی را روی مشتاقان بگشایند.
سید حسین اسحاقی

مقدمه

ماندگاری، پویایی و پیوستگی قیام عاشورا در جاری زمان بسته به دلبستگی و پایبندی گروندگان آن است.
باید همیشه ایام، بیرقهای حسینی را برافراشته داشت و با افروختن مشعل ها و پاسداری از ارزش ها بر جاده خورشید استوار ماند. شیعه در پرتو این مشعل مقدس، شب های دیجور را به صبح سازنده، در حرکت پرشکوه و پرهیمنه خود، گام بر گام پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نهاده و پس از او بر بلندای قاف هدایت از نور علی و اولاد طاهرینش علیهم السلام بهره مند گشته و شبستان وجودش را نورباران نموده است.
گرچه در راه پرفراز و نشیب خود گاه و بیگاه با خطر هواپرستان و رهزنان و منحرفان مواجه گشته اما در طوفانهای سهمگین بر تارک جهان درخششی نوین داشته و با اقتدا به عاشوراییان در حرم امن حسینی منزل گزیده و بر مشکلات فایق آمده است.
آن گاه که خورشید بی غروب در صحرای شفق گون نینوا بر جهان اسلام تابید و راست قامتان تاریخ، حماسه و شکوه آفریدند، انسانیت جانی تازه یافت و پایداری در برابر زور و زر و تزویر تفسیر شد. آنان که از شراب سر به مهر بهشتی رحیق مختوم نوشیدند، جهانی را به وجد و طرف آوردند. و از آن پس هر نهضتی که از جام چشمه نابشان نوشید جانی تازه یافت و بوی نا و کهنگی از آنان رخت بر بست، همه شور شدند و شکوفایی؛ همه حرکت شدند و پویایی؛ همه عشق شدند و ایثار و همه اخلاص شدند و پرواز.
و اینک در روزگار پرفتنه رهزنان ایمان و هنگامه پرآشوب دشمنان قرآن جام عبرتی از نگارستان عاشورا مهیا نمودیم تا با گرفتن ره توشه و نوشیدن رشحه ای از آن چشمه ناب، رایت های حسینی برافراشته داریم و چون پروانگان عاشق بسوزیم و هیچ گاه با دشمن درون و بیرون نسازیم.
این نوشتار در چهار بخش تنظیم شده؛ در بخش اول و دوم به طرح و بررسی عملکرد و وظایف خواص و عوام در صحنه عاشورا پرداخته و ریشه های انحراف و خشکاندن کژروی ها سخن به میان آورده ایم.
در بخش سوم به آموزه ها و عبرت های عاشورا پرداختیم و در آخرین بخش از رسالت آگاهان و خواص و اتخاذ الگوی صحیح در تبلیغ دریچه ای گشودیم، با همه کاستی و نارسایی این تحقیق را به ساحت دانشوران و خوانندگان فرزانه و اهل ولا تقدیم می داریم و پنجره دیدگانمان را به سوی رهنمودهای سودمند می گشاییم. امید که توفیق الهی در هر حال شامل حالمان گردیده و رهروی شایسته و رهپویی وارسته برای گل های همیشه معطر علوی باشیم.
با سپاس فراوان