فهرست کتاب


نکته های آموزنده برای مادران آینده همراه با ورزش های دوره بارداری

مبارکه روحانی راد کارشناس مامایی

تذکراتی برای بعد از زایمان

1 - در چند روز اول بعد از زایمان هر چند خسته و دردمند هستید، اما سعی کنید کفلها و شکم خود را سفت کنید و هر بار در ضمن برخاستن از رختخواب یا بلند شدن از روی صندلی، کف لگن را به حالت جمع شده و منقبض نگه دارید (مانند اینکه از خروج ادرار جلوگیری می کنید) در یک کلام، هنگام نشستن حالت پخش و پلا به خود نگیرید.
2 - برای ترمیم سریع تر محل بخیه تان (در زایمان طبیعی)می توانید از لگن آب و بتادین (رقیق)، بسته های یخ، دستگاه گرم کننده خشک مانند بخاری برقی، سشوار و چراغ مطالعه استفاده کنید. البته از کرمها و پمادهای ضد درد با تجویز پزشک نیز می توانید استفاده کنید.
3 - تعویض پوش بچه بهتر است در یک بلندی انجام گیرد. یعنی یا در سطح کمر که حالت ایستاده به خود بگیرید یا بر روی یک ارتفاع مانند تخت یا میز صبحانه که حالت زانو زده در مقابل آن داشته باشید. سعی کنید پشت و کمر خود را خم نکنید. (ش - 89 و 90)
4 - پس از زایمان شما مادر ورزشکار، برای شروع ورزشهای رقابتی و سنگین حداقل 10 تا 12 هفته صبر کنید و تنها پس از اطمینان از عمل مؤثر و خوب عضلات کف لگن دوباره شروع به ورزش نمایید (تست عضلات کف لگن در بخش ورزشهای دوران بارداری آمده است).
5 - بعد از زایمان هنگام شیر دادن به نوزاد، دست خود و نوزاد را روی یک بالش گذاشته و پشت خود را صاف نگه دارید. یا اگر بر روی صندلی نشسته اید کف پای خود را روی یک بلندی کوچک مانند چهارپایه قرار دهید. با این کار از درد پشت جلوگیری خواهید نمود. (ش - 91)
6 - بعد از شیر دادن به نوزاد شانه های خود را بچرخانید. (ش - 92)
7 - برای حمل کودک بهترین روش، استفاده از کوله پشتی یا گهواره بغلی می باشد (برای جلویگری از خستگی پشت، لازم است ورزشهای دورانی پشت و شانه که در بخش ورزشها آمده است را بیشتر انجام دهید). (ش - 93)
8 - پس از زایمان و هر زمان دیگر، هرگز برای مطالعه یا حرف زدن با یکدیگر به حالت دمر و دراز کشیدن به روی شکم مخصوص استراحت و خوابیدن است (آن هم برای مدت کوتاه) و نه کارهای دیگر. (ش - 94)

اسلام و تولد کودک

والدین گرامی، بخشی که پیش روی شماست پیرامون حقوق و مسؤولیتهایی است که شما نسبت به فرزند دلبندتان دارید. و این حقوق را دین مبین اسلام با نگرش به همه جهات آن برای پدر و مادر قرار داده است. امیدواریم که بتوانید این حقوق و مسؤولیتها را به بهترین شکل به انجام رسانید. این مطالب از کتاب تحریرالوسیله حضرت امام خمینی (ره) گرفته شده است.
در صورتی که برای نوزاد ضرر نداشته باشد مستحب است در هنگام ولادت او را غسل دهند(6).
کام کودک را با آب فرت و تربت سید الشهداء (علیه السلام) بگشایید(7).
در گوش راست کودک اذان و در گوش چپ او اقامه گفته شود(8).
مستحب است شیر دادن بچه با شیر مادرش باشد زیرا شیر مادر با برکت تر از شیر دیگران است(9).
نامگذاری کودک با نامهای نیکو از حقوق فرزند بر پدر است و بهترین نامها هر نامی است که عبودیت و بندگی خدا جل شأنه را شامل شود و بعد از آن نامهای پیامبران و امامان (علیهم السلام) می باشد که بهترین آنها نام محمد است. بلکه اگر دارای چهار فرزند است کراهت دارد که نام یکی از آنان محمد نباشد(10).
از مستحبات مؤکد، عقیقه و قربانی کردن برای نوزاد دختر و پسر است و مستحب است برای نوزاد پسر، حیوان نر و برای دختر، حیوان ماده عقیق کرد. مستحب است که عقیقه را در روز هفتم انجام دهند(11).
مستحب است که در روز هفتم موهای سر کودک را بتراشند هم وزن آن طلا و نقره صدقه بدهند(12).
ختنه پسر واجب است و مستحب است که در روز هفتم انجام پذیرد و می توان آن را به تأخیر انداخت(13).

ضمیمه