فهرست کتاب


نکته های آموزنده برای مادران آینده همراه با ورزش های دوره بارداری

مبارکه روحانی راد کارشناس مامایی

فصل سوم : مراقبتهای بعد از زایمان

خسته نباشید

مادر عزیز، اگر هنگام بارداری، مراقبتهای لازم را انجام داده باشید ان شاء الله صاحب فرزندی سالم و شاداب شده اید و خودتان نیز هر چند جسمی رنجور و خسته دارید اما با قدری مراقبت و رعایت توصیه هایی که برایتان داشتیم و خواهیم داشت، سلامتی تان را همچون گذشته به دست خواهید آورد.
برای بعد از زایمان نیز نکته هایی وجود دارد که دانستن و رعایت آنها به شما کمک می کند تا هر چه سریعتر به حالت طبیعی خود برگردید. البته تذکراتی در فصل دوره بارداری ذکر شد در این دوره نیز کاربرد دارد. در این فصل ورزشهای بعد از زایمان طبیعی و زایمان رستمانه (سزارین) را به صورت روزشمار آورده ایم تا شما هر چه دقیق تر حرکات را انجام دهید.
همچنین برای بعد از تولد فرزند دلبندتان توصیه ها و نکات قابل توجهی را متذکر شده ایم که توجه و پایبندی به آنها برای یک خانواده مسلمان لازم است.

ورزشهای بعد از زایمان

عقل سالم در بدن سالم است
حال دیگر همه چیز تمام شده است، خوب یا بد، سخت یا ساده، تلخ یا شیرین این دوره را پشت سر گذاشته اید. خسته نباشید. باری بس سنگین اما عزیز را بر زمین گذاشته اید و بارهای فراوان دیگر را بر دوش خسته اتان گرفته اید. بار مسؤولیت مادر بدون، همسر بودن و مسؤولیت دیگر یک زن موفق بودن را به عهده گرفته اید. حال برای این همه کار و مسؤولیت، جسمی سالم و روحی شاداب لازم است. برای داشتن جسمی سالم باید ورزش کرد، همچنین برای داشتن روحی قوی و شاداب نیز باید ورزش کرد چرا که عقل سالم در بدن سالم است.
می پرسید از چه زمانی باید ورزش را شروع کرد؟ از همین حالا. یعنی درست بعد از زایمان! یک ساعت بعد از زایمان بهترین و مؤثرترین زمان برای شروع ورزش می باشد، سعی کنید این کار، در تمام طول زندگی تان ادامه یابد. در این بخش ورزشها را به صورت روز شمار برایتان آورده ایم تا کاملاً مشخص باشد. اگر سعی کنید تمام این حرکات را به دقت انجام دهید مطمئن باشید که از بسیاری عوارض بارداری، زایمان و شیردهی در امان خواهید بود.