فهرست کتاب


نکته های آموزنده برای مادران آینده همراه با ورزش های دوره بارداری

مبارکه روحانی راد کارشناس مامایی

ورزش کف لگن(2):

در حالی که پاها از هم کمی باز هستند، بنشینید، بایستید یا دراز بکشید به آرامی نفس بکشید (نفس را در سینه حبس نکنید) به قسمت پشت خود فشار بیاورید مانند جلوگیری از دفع مدفوع سپس عمل را به طرف جلو تکرار کنید مانند جلوگیری از جریان ادرار. 3 تا 5 ثانیه نگهدارید. سپس شل کنید. این کار را پنج بار تکرار کنید.
توجه: شما مادر گرامی، این ورزش را به طور منظم در دوران بارداری هر روزه بخصوص پس از تخلیه مثانه انجام دهید. حداقل روزی 30 بار تا برای بعد از زایمان و بقیه عمرتان نیز عادت شده و انجام دهید.
تذکر مهم: یاد آوری می شود که در هر بار بیشتر از 3 تا 5 ثانیه نگه ندارید و بیشتر از 3 تا 5 ثانیه نگه ندارید و بیشتر از 5 بار هم تکرار نکنید که این عضلات خیلی سریع خسته می شوند.

تست عضلات کف لگن پس از زایمان:

مادر عزیز! 2 تا 3 ماه پس از زایمان باید قادر باشید که با مثانه پر و پاهای باز سرفه شدید بکنید یا بالا و پایین بپرید. بدون اینکه نشت یا خروج ناگهانی ادرار را داشته باشید. در صورتی که چنین نشد باید ورزش را چندین ماه (حداقل 3 ماه) دیگر ادامه دهید (چندین بار در طول روز) و مجدداً آزمایش را تکرار کنید. و اگر هنوز نشت ادرار رخ دهد دیگر باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

این چند نکته را هم به خاطر بسپارید

مادر عزیز، دوران بارداریتان را سال اول حیات پر فراز و نشیب فرزند خود محسوب کنید و لحظه ای از اندیشه و رفتارهای تربیتی غافل نباشید.
سعی کنید همیشه از جنینتان احساس رضایت کنید (حتی اگر ناخواسته باشد) و از هر گونه احساس آزار دهنده، توهمات، خیالات بیهوده بخصوص در مورد سالم بودن جنین یا دختر و پسر بودن او بپرهیزید.
جنین شما بعد از چهار ماهگی (زندگی درون رحمی) گفتگوی شما با اطرافیان را به خوبی می شنود و به آن واکنش احساسی و رفتاری نشان می دهد. یعنی در واکنش به صداهای مختلف به صورت ممتد پلک می زند.
شما با اجتناب از صداهای ناهنجار و همهمه؛ گفت و گوی صمیمی و دلنشینی با همسر و فرزندان؛ دوری گزیدن از محیطهای آلوده به غیبت و سخن چینی، خودداری از خشونت و پرخاشگری با روحیه ای بشاش و پرنشاط زمینه رشد بهنجار و متعالی او را فراهم آورید.
اثبات شده که بچه های آن دسته از مادرانی که در دوران بارداری برای جنین خود کتاب می خوانند (مثلاً در حال تحصیل بوده اند یا با صدای بلند مطالعه می کردند) نسبت به خواندن و کتابخوانی به طور کلی و مطالعه همان کتابهایی که محتویاتش را قبلاً به خاطر سپرده اند به طور اخص، فوق العاده علاقه مند می شوند(3) حال که چنین است، بهتر نیست که دست به کار شوید و زیباترین کتابها را انتخاب کرده و برای جنین کوچکتان بخوانید و چه کتابی بهتر و شیرین تر از قرآن.
سعی کنید لباسهای ساده، راحت و قدری گشاد بپوشید. از کشهای محکم جوراب یا کمربند استفاده نکنید.
جنس لباستان را از کتان و نخ انتخاب کنید، تا از حساسیتهای احتمالی فرآورده های نفتی در امان باشید. در لباسهایی با جنس فرآورده های نفتی، احتمال آتش گرفتن نیز بیشتر است.
از لباسهایی با رنگ روشن بخصوص سفید استفاده کنید. زیرا در لباس سفید تهویه بهتر صورت می گیرد. چرک نمایی آن بیشتر است و در نتیجه زودتر تعویض می شود. در لباس سفید نور به تمامی قسمتهای بدن خوب می رسد.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شما مادر باردار را مجاهد فی سبیل الله خوانده است و وضو را آرامش دهنده قلب، راحتی بخش روان، متمرکز کننده ذهن و هموار کننده بستر خداجویی دانسته است. حال که شما در این جهاد نیاز به آرامش و نشاط فراوان دارید به وضو متوسل و نتیجه آن را ببینید.
امام رضا (علیه السلام) فرمودند: به خانمهای باردار کندر بخوارنید. پس اگر پسر در شکم آنها باشد باهوش، عالم و شجاع خواهد شد و اگر دختر باشد خوش اخلاق، زیبا، خوش اندام و محبوب نزد همسر خواهد شد(4).
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: به مادر باردار در آخرین ماه های بارداری خرما بخوارنید تا فرزندش بردبار و پاکیزه باشد(5).
(توجه: کندر و خرما به دلیل اینکه سرشار از گلوکز طبیعی هستند برای رشد سلولها، بخصوص سلولهای مغزی فوق العاده مؤثر می باشد.)
حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیثی دیگر چنین فرمودند: به زنان باردار به بخورانید تا فرزندشان خوش اخلاق شود.
باید به این حقیقت اعتراف کنیم که وجود مادر به منزله ستون فقرات شخصیت کودک است؛ پس اگر خواهان فرزندی خوب هستیم باید مادری خوب باشیم.
وجود مادر در همه ابعاد، اعم از چهره مادر، لباس، موهای مرتب، دندانهای تمیز، نگاههای پر لطف او و نوع رفتار، نشستن، خندیدن، راه رفتن و همه و همه حالات مادر، آموزگار فرزند است.
همه ما والدین باید تربیت شایسته فرزند را از خود فرزند بیشتر دوست بداریم! و شما مادر گرامی در این میان نقشی اساسی دارید. اعتقاد درست و تقوای مادر، خود به خود فرزند را به رابطه با خدا و پاکیها سوق می دهد؛ بدون آنکه نصیحت و پندی در میان باشد. تا آنجا که وجود شما مادر، اثری جاودانه بر شخصیت دینی کودک به جای می گذارد.
و بالاخره شما پدر گرامی!
شما در این دوران و ظایف مهم و سرنوشت سازی بر عهده دارید. زیرا با ایجاد محیط صمیمی و بانشاط، آرامش خاطر و سلامت روانی و عاطفی همسر و فرزندتان را تأمین خواهید نمود. و با تأمین نیازهای مادر، فرزند و مادری سالم را در کنارتان خواهید داشت. خانمها در این دوران بیش از هر زمان دیگر بر رفتار محبت آمیز همراهی و حمایت همه جانبه شما نیاز دارند.